Tazminat Davası Kararına Nasıl İtiraz Edilir? Tazminat davası temyiz edilir mi, Süresi Nedir?

Tazminat Davası Kararına Nasıl İtiraz Edilir? Tazminat davası temyiz edilir mi, Süresi Nedir?
Tazminat davası kararına itiraz etmek, adil bir yargılanma sürecinin temel bir parçasıdır ve taraflara, kararlara karşı haklarını savunma imkanı sunar. Temyiz ve istinaf yolları, dava sonuçlarını değişebilir.

Tazminat davasında alınan bir karara itiraz etme süreci, dava sonucunda memnun olmayan tarafın haklarını arayabilmesi için önemlidir. Bu süreçte, temyiz ve istinaf yolları kullanılarak üst mahkemelere başvurulabilir. Her bir sürecin kendi içinde belirli kuralları ve süreleri vardır.

Tazminat Davası Kararına İtiraz Süreci

Temyiz başvurusu için belirlenen süre, kararın taraflara tebliği veya mahkeme tarafından ilan edilmesinden itibaren 15 günlüktür. Bu süre içinde yapılan başvurular geçerli sayılır ve ilk karar verilen gün hesaba katılmaz.

Tazminat Davası Temyiz Edilir mi?

Evet, tazminat davaları sonucunda verilen kararlara karşı temyiz yolu açıktır. Temyiz incelemesi, Yargıtay'ın ilgili hukuk dairesi veya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından gerçekleştirilir.

Tazminat Davası İstinaf Mahkemesinde Ne Kadar Sürer?

Tazminat davasında istinaf sürecinin süresi, davaya göre değişkenlik gösterir. İstinaf kararının 3 aydan 1 veya 2 yıla kadar sürebileceği durumlar olabilir.

İş Mahkemelerinde Temyiz Süresi

İş mahkemelerinde de temyiz süresi, kararın tebliği veya tefhiminden itibaren 15 gün olarak belirlenmiştir.

Temyiz Edilen Karar Ne Zaman Kesinleşir?

Temyiz veya istinaf mahkemeleri tarafından incelenen kararın hukuka uygun bulunması halinde, ilk derece mahkemesinin kararı kesinleşir. İstinaf başvurusu süresi, kararın tebliğinden itibaren 2 hafta olarak belirlenmiştir.

Açılan Tazminat Davası Kaybedilirse Ne Olur?

Tazminat davasını kaybeden taraf, genellikle karşı tarafa belirli bir meblağ ödemekle yükümlü hale gelir. Borç ödenmezse icra takibi başlatılabilir, ancak borçtan dolayı hapis cezası söz konusu değildir.

Tazminat Davası İtiraz ve Temyiz Süresi ve Tazminat Davası Temyiz Nasıl Yapılır konusu açılmış olan tazminat davaların kabul veya ret edilmesi halinde tarafların bir üst mahkemeye temyiz hakkının olması sebebiyle tazminat hakkı ve temyiz süreleri merak edilmektedir. Tazminat davası nasıl açılır konusu hakkında bilgi almak için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Tazminat Davası Temyiz Süresi Nedir?

Tazminat davaları genel olarak hukuk mahkemelerine açılan maddi ve manevi taleplerdir. Tazminata en çok konu olan davalar ise, iş mahkemesi tazminat davaları, Asliye hukuk mahkemesi tazminat davaları ve idare mahkemesine açılan tazminat davalarıdır.

Somutlaştıracak olursak, işçi alacakları ve tazminat davaları, iş kazası maddi ve manevi tazminat davaları, hakaret nedeniyle tazminat davaları, boşanma davası maddi ve manevi tazminat davaları, trafik kazası maddi ve manevi tazminat davalarını sıralayabiliriz. Tazminat davalarında itiraz hakkını taraflar öncelikle, istinaf mahkemesine yapmaktadırlar.

Tazminat davası açılan ilgili mahkemenin taraflara kararın tebliğ edildiği tarihten itibaren 14 gün içinde itiraz hakkını kullana bilirler. İstinaf sınırı üstünde ise istinaf mahkemesi kararı taraflara tebliğ edildiği tarihten itibaren 14 gün içerisin de Yargıtay Dairelerine itiraz hakkını taraflar kullana bilmektedir.

Tazminat Davası Temyiz Sınırı Nedir?

Tazminat davası sonucu istinafa itiraz hakkını kullanacak tarafların, parasal sınırına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tazminat Davası İtiraz ve Temyiz Süresi şöyle açıklaması şu şekildedir.

Tazminat miktarı 4.400 TL'nin altında olması durumunda itiraz hakkı bulunmaktadır. Tazminat miktarı 4.400 TL'nin üzeri ise istinaf mahkemesine itiraz hakkını kullanabilmektedir. Tazminat miktarı 2019 yılı için 58.800 TL'nin altında olması durumunda yapılan itiraza istinaf mahkemesinin vermiş olduğu karar kesin karar olmaktadır. 58.800 TL üzerinde olması durumunda istinaf mahkemesi dosyayı inceleyerek yine kararını vermekte olup, vermiş olduğu karar kesin karar olmayıp Yargıtay Hukuk mahkemesine itiraz hakkı bulunmaktadır. Maddi ve manevi tazminat davası nasıl açılır hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tazminat Davası Temyiz ve İtiraz Dilekçesi Başlıkları Nelerdir

TAZMİNAT DAVASI TEMYİZ NASIL YAPILIR, TAZMİNAT DAVASI TEMYİZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ, TAZMİNAT DAVASI TEMYİZ SÜRESİ TAZMİNAT DAVASI TEMYİZ

Tazminat Davası Temyiz, dilekçeyle yapılır ve dilekçeye karşı tarafın sayısı kadar örnek eklenir. Temyiz dilekçesinde şu hususlar bulunur: Temyiz eden ile karşı tarafın davadaki sıfatları, adı, soyadı ve adresleri öncelikle yazılır. Bunların varsa yasal temsilci ve vekillerinin adı, soyadı ve adresleri, Temyiz edilen kararın hangi bölge adliye mahkemesi hukuk dairesinden verilmiş olduğu, tarihi ve sayısı belirtilir.

Yargıtayın bozma kararı üzerine, bozmaya uygun olarak ilk derece mahkemesince verilen yeni kararın veya direnme kararına karşı temyizde direnme kararının, hangi mahkemeye ait olduğu, tarihi ve sayısı belirtilir. İlamın temyiz edene tebliğ edildiği tarih, Kararın özeti, Temyiz sebepleri ve gerekçesi, Duruşma istenmesi halinde bu istek, Temyiz edenin veya varsa yasal temsilci yahut vekilinin imzası bulunması gerekmektedir. *Temyiz dilekçesi, temyiz edenin kimliği ve imzasıyla temyiz olunan kararı yeteri kadar belli edecek kayıtları taşıması halinde, diğer şartlar bulunmasa bile ret olunmayıp temyiz incelemesi yapılır. Tazminat hukuku davaları ile Tazminat Davası İtiraz ve Temyiz Süresi hakkında tazminat avukat ve danışmanlık alabilirsiniz.

Bu haber toplam 1409 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara