Atla

İş Kazası Tazminat Nasıl Alınır


İş Kazası Tazminat Nasıl Alınır

İş Kazası Tazminat Nasıl Alınır

İş Kazası Tazminat Nasıl Alınır

İş kazası günümüzde artık çok yoğun yaşanan ve işçi ölümlerinin veya yaralanmalarının çok fazla olduğu bir ülke haline gelir olduk. İş kazalarının çoğu bilgisizlik, dikkatsizlik ve iş yerlerinde yeterli tedbirlerin alınmamasından kaynaklanmaktadır.

İş kazalarında olmadan önce işverenler, iş yerinde  mutlaka  risk analizi yapılmalı, ve sorumluları uyarmalı, ne yapacakları konusunda talimatlar ile ikaz etmelidirler.


 

İş Kazası Tazminat Nasıl Alınır

 

 

Bu talimatlarda iş kazası riskine heran maruz kalacak işçilere tebliğ edilmesi gerekmektedir. Ayrıca İş yerin de iş kazalarında işçiyi koruyacak  alet, malzeme yeterli şekilde kendisine belge karşılığı teslim edilmesi gerekmektedir.

 

 

İş kazasına maruz kalan işçilerin ilerde yaralanma ve ölüm haline  bilinmesi ve yapılması gereken bazı kurallar vardır. İş Kazası Halinde Yapılması Gerekenler konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

 

 

İş yerinde kaza meydana gelmesi durumunda, hastane kayıtlarına mutlaka iş kazası olduğu belirtilmelidir. İş kazası durumu bildirildiğinde hastanede polis tarafından ifadesi alınacaktır. İfade alınması esnasında iş kazası olduğunu, iş yerinde işverenin gerekli özeni dikkati ve güvenlik sağlanmadığından dolayı şikayetçi olup olmadığı belirtilir. İşçinin iş kazası sonucu tedavi raporları ile birlikte, iş kazasını geçirdiği Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak tahkikat yapılmasını talep eder.

 

İş Kazası Tazminat Nasıl Alınır Hesaplanır

 

Sosyal güvenlik kurumu kendi bünyesindeki herangi bir hastaneye yönlendirerek tahkikat ve rapor işlemini başlatır. Bu hastanede raporlar incelenerek işçiye iş görememezlik raporu verilir. İş görememezlik raporundaki oran açılacak olan tazminat miktarlarını etkilemektedir.İş Kazası Davasında Tazminat Nasıl Belirlenir konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

İş kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açılmış ise, bu rapor mahkemeye delil olarak sunulur. Tazminat davası açılmamış ise, bu rapora dayanılarak dava açılır. Yukarıda yapılan kısa açıklamalar ışığında iş kazasında sıkça sorulan sorular cevapları ile aşağıda verilmiştir. Makalede İş Kazası Tazminat Nasıl Alınır konusu bilgi için verilmiştir. 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak