Atla

İş Kazası Uzuv Kaybı Tazminat Davası


İş Kazası Uzuv Kaybı Tazminat Davası

İş Kazası Uzuv Kaybı Tazminat Davası

İş Kazası Uzuv Kaybı Tazminat Davası

İş kazası 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda kısaca ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda tanımlanmıştır. Günümüzde gerekli önlemlerin alınmaması ve birçok nedenden dolayı karşılaştığımız iş kazaları işçilerin hayatlarına kadar mal olabilmektedir. İş kazası kanun koyucunun ifade ettiği üzere şu şekildedir:

5510 sayılı kanunun 13. Maddesine göre iş kazası: MADDE 13- İş kazası;

 Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,

 İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,

Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hâle getiren olaydır.

İşçiye bedensel olarak ya da ruhsal olarak olumsuz etkileyen yani yaralanmasına, sakatlanmasına sebep olan iş kazaları bazen de işçinin ölümüne neden olmaktadır. İş Kazası Nedeniyle Tazminat Davası konulu makaleyi okuyabilirsiniz.


 

iş kazası sonucu uzuv kaybı

Bir iş kazasının meydana gelmesi durumunda işverenin yapması gereken öncelikle iş kazasında zarar gören işçiye ya da işçilere gerekli sağlık müdahalesi yapılmasını sağlamaktır.

Yani 112 acil servis daha sonra gerekli kolluk kuvvetleri aranır. Kolluk kuvvetleri işveren ve diğer sorumluların ifadesini alır. Daha sonra işveren ya da sorumlu Sosyal Güvenlik Genel Müdürlüğü'ne de haber vermelidir.

 

SGK'dan gelecek müfettişler rapor tutarak olayın iş kazası olup olmayacağına karar vermelidir. İşçinin yaralanmasına ya da ölmesine sebep olan bu iş kazaları Cumhuriyet savcılığı tarafından resen soruşturma açılarak yargıya intikal etmesi sağlanır.  Bu nedenle kamu hukukunu da ilgilendiren bir husus meydana çıkar. İşveren ve diğer sorumlular somut olayın özelliklerine göre yaralanma yada ölüme sebebiyet verme suçundan sorumlu tutularak yargıya çıkarlar. Kamu hukukuna yansıyan iş kazalarının ceza davaları Asliye Ceza Mahkemelerinde görülmektedir.    

 

Yaralanmalara neden olan iş kazalarında işçinin açabileceği maddi tazminat davalarında uğradığı bedensel ve maddi zarar dikkate alınır.  Yaralanmalara neden olan iş kazalarında müfettişler kazanın iş kazası olduğunu tespit ettikten sonra tuttukları rapor işçinin uzuv kaybını ifade eden heyet raporu ile birlikte SGK Genel Müdürlüğüne iletilir. Rapora göre işçinin sürekli iş göremez bir durumda mı yoksa geçici olarak mı iş göremez durumda olduğu ortaya çıkar ve buna göre tazminat davasında iş göremezlik ödeneği ya da malulen emeklilik gibi hususlar ele alınır.

 

iş kazasında uzuv kaybı

İş kazasında uzvunu kaybeden işçinin malulen emekli olabilmesi için %60 üzerinde iş gücü kaybına uğraması gerekmektedir. Ayrıca geçici iş göremezlik ödeneğinin bağlanması için de %10 iş gücü kaybına uğraması gerekir.

Maddi ve manevi tazminat davası açabilme hakkına sahip olan iş kazasına uğramış olan işçi işverenden ceza davası sürecinde de şikâyetçi olarak davanın tarafı olmalıdır.

Uzuv kaybının yaşandığı iş kazaları nedeni ile açılan tazminat davalarında adli tıp raporlarından ve bilirkişi raporları ile birlikte hastanedeki heyet raporundan yararlanılmaktadır.

 

Ayrıca ceza davası sürecinden kasten yaralamaya sebebiyet verildiğinin düşünüldüğü ve işverenin sorumlu tutulduğu hallerde Türk Ceza Kanunun 87. Maddesindeki hususlarda tazminat davasında tazminatın bedelini etkileyebilecektir. Tazminat davasında bedel hükmedilirken tarafların kusurları oranı önemli diğer bir husustur.

10 yıllık bir zamanaşımı sürecine sahip olan iş kazası nedeni ile açılan tazminat davalarında somut olayın özellikleri oldukça önem arz etmektedir.

Ölüm halinde İş Kazası Nedeniyle Destekten Yoksun Kalma Tazminatı konulu makaleyi okuyabilirsiniz.  

Tazminat Hesaplama Araçları

İş Kazası ve Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama


Aşağıdaki bilgileri doldurduktan sonra "Hesapla" butonuna basınız. Verileriniz alanında uzman personellerimiz tarafından değerlendirilecek ve size 24 Saat içerisinde dönüş yapılacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • ÖZNUR EŞİNGEN -
  7 Ağustos 2016

  Adaletsizliği işleyen, çekenden daha sefildir.

  Cevapla
 • HÜSEYİNCAN AKDAĞ -
  14 Ağustos 2016

  İş Kazası Uzuv Kaybı Tazminat Davası Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • Alaattin Altundağ -
  8 Eylül 2016

  İplik fabrikasında i08.09.2016.15.20 de iş kazası geçirdim sol baş parmağımın yarısını kaybettim hukuki yoldan ne alabilirim

  Cevapla
 • MEHMED ÖZERBAŞ -
  23 Kasım 2016

  sol işaret parmagımın iki bogumun ortasından kaybettim ne yapmam lazım tazminat davası nasıl açabilirim.

  Cevapla
 • İş Kazası Sorusu - İZMİR
  13 Kasım 2017

  Merhaba.Bundan 12 yıl önce İzmir'de 10 yıl bir sinemada çalışsın.sigorta yapmadılar.sigorta istediğimde isden çıkarmakla tehdit ediyorlardi. Burayı iş mahkemesinde ssk günleri ve tazminat için dava açmak istiyorum ama benimle beraber çalışan arkadaşlar şahitlik yapmak istemiyorlar.ne yapabilirim.bana yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
Yorum Bırak