Atla

İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır


İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır

İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır

İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır?

İsim değiştirme davası açmak isteyen vatandaşların göz önünde bulundurmaları gereklilik teşkil eden belirli başlı bazı önemli hususlar bulunuyor.

Bu noktada ilk olarak isim değiştirme davasının fazlasıyla zorlu bir süreç içermekte olduğunun ve bu doğrultuda gerçekleştirilecek hareketlerin vatandaşın gerçek noktada isim değiştirme doğrultusunda geçerli bir nedene sahip olmaları, isim değiştirme kararı almaları konusunda önemli bir etken teşkil etmektedir.

İsim değiştirme davaları çerçevesinde davaya bakan hakim tarafından isim değiştirme kararı alımı sırasında. Davayı açmış olan davacı kişinin eğitim seviyesi, sosyal ve ekonomik statüsü, ailevi ilişkileri, mesleki kariyeri gibi faktörleri göz önünde bulundurmaktadır.

Bunun yanı sıra isim değiştirme davası açmak isteyen vatandaşların bu dava sürecine ilişkin olarak dikkat etmeleri gereken hususlar arasında isim değiştirme davasını mutlaka yetkili mahkemede açması, gerekli olan belgeleri eksiksiz olarak hazırlaması, dava kapsamında etkin bir savunma gerçekleştirebilmesi, isim değiştirme kararının gazete ilanı ile duyurulması gibi kademeler bulunmaktadır.

Bu kademelerin herhangi bir tanesinde gerçekleştirilecek çok küçük hatalar veya eksiklikler dahi isim değiştirme davasının mahkeme tarafından reddedilmesi ya da ertelemesi gibi sonuçların alınabilmesine neden olabilecektir.

Bu sebep ile isim değiştirme davası açacak vatandaşların, dava sürecine ilişkin olarak son derece dikkatli bir şekilde hareket etmeleri gerekliliği bulunuyor.

 

İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır

İsim Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türk Medeni Kanunu çerçevesinde isim değiştirme işlemi vatandaşlara sunulmuş olan bir modern hukuk hakkıdır. İsim değiştirme işlemi kişiler açısından kesinlikle isim değiştirme davası açılarak gerçekleştirilebilmektedir.

Kişilerin Türkiye Cumhuriyeti kimliklerinde yer alacak ismin sadece yasal şekilde değişimi gerçekleştirilebilmektedir.

İsim değişikliği hedefi ile dava açma konusunda herhangi bir yasal engeli bulunmayan tüm vatandaşlar tarafından isim değişikliği davası açma hakkı Türk Medeni Kanunu kapsamında verilmiş olsa da isim değişimi gerçekleştirilebilmesi için kişinin haklı bir sebebe bağlı olması gerekliliği bulunuyor.

Bu noktada isim değişikliği dava açması konusunda yasal engel teşkil edecek hallere. Örnek olarak 18 yaşından küçük olmasından dolayı dava açma yetkisinin bulunmaması verilebilmektedir. İsim değiştirme işlemi nasıl yapılır sorusunu araştırmakta olan ancak 18 yaşını doldurmamış olmasından dolayı yasal olarak reşit durumda bulunmayan kişilerin isim değiştirme davası açma işlemleri yasal velayet sahipleri tarafından onlar adına açılabilmektedir.

İsim Değiştirme Davası Nasıl Görülür?

Günümüzde özellikle isim değiştirme davası kapsamında mahkeme hakimi inisiyatifi oluşturulması yönünden isim değiştirme avukatı desteğinin alınması büyük bir önem taşıyor.

İsim değiştirme davası kapsamında avukat tutma zorunluluğu yasal bulunmuyor olsa da isim değiştirme avukatının, müvekkilinin en hızlı şekilde isim değiştirme talebini yerine getirebilmesi konusunda profesyonel seviyede hukuki bir destek sağlamakta olması dolayısı ile önerilmektedir.

İsim Değiştirme Davası

 

İsim değiştirme davası kapsamında isim değiştirme konusunda avukat danışma ve hukuki desteği alınması faydalı olacaktır.

Bu tarz davalar 3 ile 7 ay gibi süreler içerisinde dava sürecini neticelendirme durum söz konusu olabilmektedir.

Yargıtay Kararı - İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır?

T.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu Esas: 2013/18-122 Karar: 2013/1059 Karar Tarihi: 10.07.2013 İSİM VE SOY İSİM TASHİHİ DAVASI - ÇİFTE VATANDAŞLIĞI BULUNAN DAVACI. NÜFUS KAYDINDAKİ SOYADININ YABANCI IRK VE MİLLET İSİMLERİ İLE DEĞİŞTİRİLMESİNE YASAL OLANAK BULUNUP BULUNMADIĞI. DİRENME KARARININ BOZULMASI GEREĞİ

ÖZET: Dava; isim ve soy isim tashihi istemine ilişkindir. 2525 Sayılı Soyadı Yasası'nda yabancı ırk ve millet isimlerinin soyadı olarak kullanılamayacağı. belirtildikten sonra bu kanuna göre çıkartılmış bulunan 2891 Sayılı Soyadı Nizamnamesinin ilgili maddesinde de , yine aynı Nizamnamede hükümlerine yer verilmiş olup,

Davacının almak istediği soyadının anılan Yasa ve Tüzüğün sözü edilen hükümlerine aykırı olduğu gözetilmeden, olan soyadının olarak değiştirilmesine karar verilmiş bulunması doğru görülmemiştir. Hukuk Genel Kurulu'nca da benimsenen Özel Daire bozma kararına uyulması gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle direnme kararı bozulmalıdır.

Makale de İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır konusuna bilgi amaçlı yer verilmiştir. Diğer makale olan yaş küçültme ile ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır - Yorum
  Dilek -
  5 Ağustos 2016

  Hayatta herşey istediği gibi gitmiyor insanın ve bazı şeyleri değiştiremiyor tıpkı isimlerimiz gibi... Çok yaygın ve bilİnen ismim var Dilek işte bu sebeple işim zor hikmet satılmış döne değil Dilek . Toplumda iş ve aile ortamımda ismim derin olarak geçiyor. Çalıştığım yerlerde aynıİSİMDE kişilerin olmasından dolayı aradaki farkı koyabilmek adına yeni isim verildi.eskiden uzun kısa sarı esmer ekleri ile karışıklığa engel olunurdu bu karışıklıklara ikinci isim ekledik ve 6 yıldır da böyle gitti. gerçek ismimi sevmiyorum ve o isimle yaşarken yaşadıklarımıda .... O sebeple ismime ek yeni isim istiyorum.Asgari ücret ile çalışıyorum internet üzerinden baktığımda yığınla şehir efsanesi gibi birbirinden alakasız fiyat gördüm. Sorum şu bana toplam (davası sizin alacağınız harç...vb hepsi) ne kadar ediyor. Ve bu hayalimin olma olasılığı nedir.Teşekkür ediyorum kolaylıklar diliyorum

  Cevapla
 • İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır - Yorum
  KARDELEN BERBER -
  6 Eylül 2016

  Merhaba. isim değiştirme davası için mahkemeye başvuracağım, e devlet üzerinden bakınca doğup büyüdüğüm şehrin dışında öğrenci olduğum ildeki yurt adresim de ikametgahımda yazıyor bu durumda asliye mahkemesine açacağım davayı öğrenci olduğum şehir de açabilir miyim? iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır - Yorum
  Özer -
  20 Ocak 2017

  İsim degiştirmek istiyorum aynı soy isimden olan sabıkalı veya yurdışın da calışın şirketlerden kırmızı noktalarıvar buyüzden işbulamıyorum aynı soyadı taşıdıgım icin kabul etmiyorlar

  Cevapla
Yorum Bırak