Atla

İşyerinde İş Kazası Tazminat


İşyerinde İş Kazası Tazminat

İşyerinde İş Kazası Tazminat

İşyerinde İş Kazası Tazminat

Dava. Kurumun  kazası geçiren sigortalı için yaptığı masrafların ve bağladığı gelirin rücuen tazmini talebine ilkin olup  kazası ve meslek hastalığı ile hastalık bakımından verenin ve üçüncü kilerin sorumluluğu 5510 Sayılı Kanununun 21. Maddesinde düzenlenmtir.

Tazminat dosyasında taraf olmayan Belediye Başkalığı ve SGK tazminat dosyasında alınan kusur raporuna açıkça itiraz etm olmalarına rağmen mahkemece, hiçbir gerekçe belirtilmeksizin bu itirazların reddedildiği ve kusur oranlarının tespiti amacıyla rapor aldırılmayarak tazminat dosyasında alınan kusur raporuna göre hüküm kurulduğu anlaşılmıştır.

Rücu dosyalarında rücu edilebilecek miktarın tespiti için öncelikle tarafların kusur oranlarının tespit edilmesi şarttır. Esasa ilkin bu delil toplanmadan karar verilmesi mümkün değildir.

Mahkemece, öncelikle 19.12.2006 tarih 6912 protokol numaralı e gir/periyodik muayene raporunun aslı ve bu belgeye dayanak tetkikler davalı verenden celp edilerek davaya konu  kazası kolunda ve  güvenliği-çi sağlığı konularında uzman gerektiğinde bir doktor bilirkinin de bulunduğu bilirki kurulundan kusur raporu alınarak, tarafların  kazasının oluşumunda kusur oran ve aidiyetleri usulünce belirlenip, yapılacak değerlendirme sonuca göre bir karar verilmesi gerektiği halde, bu hususlar yerine getirilmeden karar verilmtir.

HMK’nın 353/1. maddesinin a bendinin 6. Bendinde "Mahkemece tarafların davanın esası ile ilgili olarak gösterdikleri delillerin hiçbiri toplanmadan veya gösterilen deliller hiç değerlendirilmeden karar verilm olması halinde” davanın esası incelemeden kararın kaldırılmasına ve davanın yeniden görülmesi için dosyanın kararı veren mahkemeye gönderilmesine kesin olarak karar verileceği düzenlenmtir. Bu düzenlemeden olayın çözümünü sağlayacak delillerin toplanmamasının anlaşılması gerekir. Davaların konusu ve niteliğine göre, hangi delillerle karar verileceği, yasalar, yüksek mahkemelerin içtihatları, süregelen uygulamalar ve teamüller ile belirlenmtir.

Aslolan ilk derece Mahkemesinin, yasalarda ve yüksek mahkemelerin içtihatlarında belirtilen delilleri, süregelen uygulamalar ve teamüller doğrultusunda toplayıp, usulüne uygun bir şekilde değerlendirerek, taraflar arasındaki uyuşmazlığa ilkin bir karar vermesidir. İlk derece mahkemesinin belirtilen şekilde esaslı olan delil ve/veya delilleri toplamadan ve bu delilleri değerlendirmeden karar vermesi, üçlü yargılama sisteminin ana unsurlarından birisi olan ilk derece mahkemesinin devre dışı kalması, taraflar yönünden de üçlü yargılama sisteminden yararlanma hakkının ihlali sonucunu doğuracaktır. Bu nedenle ilk derece mahkemesinin kararının kaldırılmasına, davanın yeniden görülmesi için dosyanın kararı veren ilk derece mahkemesine gönderilmesine karar vermek gerekmtir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İşyerinde İş Kazası Tazminat - Yorum
  İHSAN SEÇKİN -
  17 Eylül 2016

  2010 YILINDA İŞ KAZASI GEÇİRDİM HALEN AYNI İŞ YERİNDE ÇALIŞMAKTAYIM, DAVA AÇILIR MI SÜREÇ NASIL İŞLER. TŞK.

  Cevapla
 • İşyerinde İş Kazası Tazminat - Yorum
  SERKAN UYAN -
  30 Eylül 2016

  İş Kazası Tazminat Davası Avukatı Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

  Cevapla
Yorum Bırak