Atla

İşyerinde İş Kazası Tazminat


İşyerinde İş Kazası Tazminat

İşyerinde İş Kazası Tazminat

İşyerinde İş Kazası Tazminat

İş kazası, İşverenlerin işçilerini gözetme borcu kapsamında değerlendirilir. İşverenlerin işçileri gözetme borcu olarak adlandırılan yükümlülük kapsamında, iş yerinde kanunlar çerçevesinde gerekli sağlık önlemlerini almalı, gerekli araç ve gerecin bulundurulmasını sağlamalı ve iş sağlığı ile güvenliğine dair tüm önlemleri almakla yükümlüdür.

İş Kazası Nedir?

İş kazası tanımı sigortalı bir çalışanın çalışma sırasında karşılaştığı olay ve olaylar neticesinde, o anda veya daha sonra ortaya çıkabilecek fiziksel veya ruhsal engeller şeklinde yapılır. Bununla birlikte kanuni olarak iş kazası tazminatı alınabilmesi için, belirli şartlar aranır ve belirli durumlarda yaşanmış iş kazaları olması gerekir.

İş kazasına bakan avukatlar, öncelikle kanuna ve usullere uygun bir şekilde tazminat davasının açılabilmesi için gerekli olan delillerin hazırlanması konusunda hukuki destek sağlarlar. Örneğin bir işyerine bağlı olmaksızın kendi adına sigorta sahibi olan ve o işyerinde herhangi bir iş desteği sunmak için bulunan işçi, herhangi bir olay veya olaylar sonucunda, o an veya sonrasında ruhsal ve fiziksel engellerle karşılaşırsa, böylesi bir durumda tazminat hakkı oluşur. Oluşan tazminat hakkı maddi ve manevi tazminat olabilir.

İş Kazası Davası Açmak İçin Ne Gerekir?

İş kazası davası nasıl açılır sorusu, bu tür olumsuzluklarla karşılaşan işçilerin sıklıkla sorduğu ve hukuki süreçlerin ve işleyişin karmaşıklığı nedeniyle de çoğu kez açmaktan vazgeçtikleri bir dava türü olarak bilinir. Böylesi olumsuzluklarla karşılaşıldığında yapılması gerekenler arasında ilk sırada aslında, İş Hukuku konusunda uzmanlaşmış bir avukata başvurulmasıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan avukatın yönlendirmesi ve müdahaleleri sonucunda, İş kazası davası kolaylıkla açılır ve işçinin mağduriyeti maddi ve manevi olarak hızlı bir şekilde giderilir.

İş Kazası Davası Ne Kadar Sürer?

Bu soruya verilecek cevap hiçbir şekilde net değildir. İş kazası davalarında oluşacak tüm süreçler bilirkişi değerlendirmelerine tabi olabilir. Böylesi bir durum hukuki sürecinde uzamasına sebep olabilir.

Bununla birlikte iş Hukuku konusunda uzmanlaşmış bir avukatın hukuki desteği ve yönlendirmeleri sayesinde, hukuki süreç mutlak surette kısalacak ve olabilecek en kısa süreler içerisinde sonuçlandırılması sağlanacaktır.

Tersi olarak avukat desteği alınmayan davalarda, gerekli aşamalarda gerekli müdahalelerin yapılamaması ve usul yönünden yapılan yanlışlıklar davaların çıkmaza doğru sürüklenmesine, olumsuz sonuçlar oluşturmasına ve giderek daha fazla uzamasına sebebiyet verebilir. Sonucunda da istenilen sonuçlar çıkmaz.

Bu sebeplerle avukatların hukuki destekleri özellikle iş kazası davalarında çok büyük önem taşır. İş kazalarının oluş şekli, yaşanan olaylar, işyerinin eksiklikleri ve işverenin kusurları iş kazası davasında önemli faktörlerdir. Bu faktörlerin doğru bir şekilde belirlenebilmesi ve olayın yaşanış şekliyle ilgili olarak bilirkişi görüşüne başvurulur.

Kanunlar kapsamında işverenin kusurlu olduğu saptandığında, işverenin kusuru ve işçinin kaza sonrasında oluşan kayıplarına bağlı olarak maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verilir. İşçinin yaşanan olay nedeniyle geçici veya sürekli olarak uğramış olduğu zararlar tazminat kapsamına girer.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İşyerinde İş Kazası Tazminat - Yorum
  İHSAN SEÇKİN -
  17 Eylül 2016

  2010 YILINDA İŞ KAZASI GEÇİRDİM HALEN AYNI İŞ YERİNDE ÇALIŞMAKTAYIM, DAVA AÇILIR MI SÜREÇ NASIL İŞLER. TŞK.

  Cevapla
 • İşyerinde İş Kazası Tazminat - Yorum
  SERKAN UYAN -
  30 Eylül 2016

  İş Kazası Tazminat Davası Avukatı Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

  Cevapla
Yorum Bırak