Atla

İtirazın İptali Davası Dilekçesi Örneği


İtirazın İptali Davası Dilekçesi Örneği

İtirazın İptali Davası Dilekçesi Örneği

İtirazın İptali Davası Dilekçesi Örneği

İtirazın İptali Davası, açılan bir davaya itiraz ederek o kararı durduran bir kararı iptal etmek için açılan dava olarak adlandırılmaktadır.

İtirazın İptali Davası Hangi Mahkemede Açılır?

İtirazın İptali Davası Açma Süresi 1 yıldır. Yani karar verildikten en geç 1 yıl içerisinde davayı açmanız gerekmektedir. 1 yıl sonrasında ise dava açma hakkınızı kaybetmiş olacaksınız.

Zaten bu konuda avukat ve danışmanlık ile daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.. Dava açıldıktan sonra İtirazın İptali Davası Temyiz davası açılabilir. Bunu çok dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir.

 İtirazın İptali Davasında Dilekçe Örneği dikkatli bir şekilde incelendikten sonra nasıl bir dilekçe hazırlayacağınıza karar vermelisiniz.

Daha sonra ise bu dilekçeye bakarak kendinize yeni bir dilekçe hazırlamalı ve avukatınızla beraber başvuruda bulunmalısınız. İtirazın İptali Davası Süre olarak 1 yıl sürmektedir. 1 yıl sonrasında bu hakkınızdan mahrum olacaksınız.

İtirazın İptali Davası Dilekçesi Örneği Ve İstinaf Kararı

İTİRAZIN İPTALİ DAVASI - TAKİBE KONULAN MİKTAR BELİRGİN VE MUAYYEN OLMAYIP YARGILAMA SONUCUNDA TESPİT EDİLDİĞİ - İCRA İNKAR TAZMİNATININ REDDİNE KARAR VERİLMESİ GEREKİRKEN KABULÜNE KARAR VERİLMESİNİN HATALI OLDUĞU - İSTİNAF BAŞVURUSUNUN KABULÜ

ÖZET: Davalı-kiracı tarafından …tarihinde ödenen … TL’nin mahsubu sonucunda … dönemi bakiye kira bedelinin … TL olduğu tespit edilmektedir. Her ne kadar davalı vekili ….döneminde yapılan bir kısım Ödemelerin davacının ihtiyacı nedeniyle erken ödenen … dönem kirasına ilişkin olduğunu savunmakta ise de kira ödemelerinin düzenli olmadığı,

Davalı vekilinin ibraz ettiği ödeme belgelerine göre … yılında yapılan tüm ödemelerin …. yılı kirasını dahi karşılamadığı, ödemelerde açıklama da bulunmaması karşısında …yılında yapılan ödemelerin bir kısmının … kirasına mahsuben ödendiğinin kabul edilemeyeceği sonucuna varılmıştır. İcra inkar tazminatına gelince; takibe konulan miktar belirgin ve muayyen olmayıp yargılama sonucunda tespit edildiğinden icra inkar tazminatının reddine karar verilmesi gerekirken kabulüne karar verilmesi de hatalıdır.

Sonuç olarak davalı vekilinin istinaf başvurusunun kabulü ile ilk derece mahkemesi kararının kaldırılmasına ve aşağıdaki şekilde hüküm kurulmasına karar verilmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İtirazın İptali Davası Dilekçesi Örneği - Yorum
  BEYTUR ARPAT -
  7 Ağustos 2016

  İsteklerinde samimi olmak isteyenler bilgilerini genişletmelidirler.

  Cevapla
 • İtirazın İptali Davası Dilekçesi Örneği - Yorum
  ECENUR KÜNÜÇEN -
  15 Ağustos 2016

  İtirazın İptali Davası Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

  Cevapla
 • İtirazın İptali Davası Dilekçesi Örneği - Yorum
  Anonim -
  3 Mayıs 2017

  konut kredi masrafları için Tüketici hakem heyetine başvurdum. Heyet lehime karar verdi.Banka masrafın bir kısmını yatırıp kalan tutar için dava açtı.Yasal süre geçtikten sonra açılan davanın süre yönünden reddini talep edip esasa ilişkin savunma yaptım.Mahkeme davayı süre yönünden reddetti.Ben de kalan tutarı icra yoluyla tahsil ettim. Daha sonra banka bana sebepsiz zenginleşme davası açtı ve dava kabul edildi.Hesap Ekstre ve dekontlarda açıkça görülmesine rağmen davayı kaybettim.Bu dava için nasıl TEMYİZE gidebilirim.Şartları ve masrafları nelerdir? TEMYİZ İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ GÖNDEREBİLİR MİSİNİZ ? TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
Yorum Bırak