Atla

Kat Mülkiyeti Davaları


Kat Mülkiyeti Davaları

Kat Mülkiyeti Davaları

Kat Mülkiyeti Davaları

Kat Mülkiyeti Hakkı için Açılan Davalar

Bir arsa veya ana gayrimenkul tanımına uymakta olan bir alan üzerinde diğer alanlardan farklılaşarak ayrışmış bir bölüm bulunuyorsa bu bölüm mülkiyet tanımları içinde kat mülkiyeti olarak adlandırılmaktadır.

Kat mülkiyeti hakkı ise aynı arsa üzerinde farklı alanlara sahip olan kişiler arasında yapılan sözleşmeler sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında kişilerin mahkeme kararları ile birlikte de kat mülkiyeti hakkını ortaya çıkarabilmesi mümkün olabiliyor. Daha çok apartmanlarda yer alan ve farklı kişilere ait olan daireler üzerinde ortaya çıkan kat mülkiyeti sorunları sıklıkla ofislerin, büroların ve dükkanların bulunduğu yerlerde de kişilerin haklarını korunması adına önemli olmaktadır.

Kat Mülkiyeti Davaları Nasıl Açılır

 

Hukuk sistemi içerisinde kat mülkiyetinin alanına girmiş olan her bir düzenleme Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde uygulanmaktadır. Kanunda kat mülkiyeti hakkının nasıl niteliklere sahip olabileceği açık bir şekilde belirtilmiş ve hangi sebeplerle hangi mahkemelerde Kat Mülkiyeti Davalarının açılabilmesinin mümkün olacağı da tanımlanmıştır.

 

Kat Mülkiyeti Hakkında Olay Mahkemeye Nasıl Taşınır?

Aynı arsa ya da ana gayrimenkul üzerinde farklı niteliklere sahip olan bölümlerin maliki olan kat mülkiyeti sahibi kişilerin mutlaka kanunda belirtilmiş olan bazı kurallara uygun davranması gerekiyor. Kanun aynı zamanda kat maliki olan kişilerin kurallara uyması gerektiğinin yanı sıra bu kat mülkiyeti üzerinde bulunmakta olan kiracıların ve hatta her türden bu alanı kullanmakta olan kişilerin de belirlenmiş olan kurallara uymasını istemektedir. Eğer tüm bu kişilerin kanunda açıkça ifade edilmiş olan kuralların aksi yönünde bir davranış göstermesi söz konusu olursa bu durumda mahkemeye olayın taşınması gerekiyor.

Kat mülkiyeti davası adı ile anılan davalar mahkemeye açıldığı zaman davayı açan kişiler mahkemeden ve hakimden olayın çözüme kavuşturulması ve anlaşmazlığın ortadan kaldırılmasını talep etmektedir. Bu, kendi yükümlülüklerini yerine getirmemiş olan kişinin uyarılması ile birlikte başlar. Dava dilekçesi ile birlikte açılan mahkemeler kat mülkiyeti davalarında yetkili ve görevli mahkeme sıfatına sahip olan davaya söz konusu arsanın bulunduğu Sulh hukuk mahkemesi olmaktadır.

Kat Mülkiyeti Davası Nasıl Açılır?

Sulh hukuk mahkemelerine kat mülkiyeti davası açmak üzere başvuruda bulunmak isteyen kişilerin kat mülkiyetinin sahibi olan malikler olması gerekmektedir. Kanunda açık bir şekilde ifade edilmiş bu kuralın yanı sıra yöneticilerin de dava açması söz konusu olabilmektedir. Mahkemeden olayın çözüme kavuşturulmasına yönelik taleplerin iletilmesi ise ancak kişilerin talepleri doğrultusunda mümkün olmaktadır.

 

Kat Mülkiyeti Davaları da kişilerin talep edebileceği ilk husus hakimin olaya müdahil olması olurken ikinci husus ise kat mülkiyeti üzerinde hali hazırda bulunmakta olan kat sahibi, kiracı veya bunların dışında kalan kişilerin de kanunda belirtilmiş olan yükümlülüklerinin yerine getirilmiş olup olmadığının kesin olarak tespit edilmesinin sağlanmasıdır.

Mahkeme yükümlülüğün yerine getirilmemiş olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkan davacı kişinin zarara uğrayıp uğramadığını inceleyerek buna göre bir karar vermektedir.

 

Kat Mülkiyeti Dava Avukatı

Kat Mülkiyeti Kanunundaki Yükümlülükler

Kat Mülkiyeti Kanunu içerisinde kat sahibi, kiracıları ve orada bulunmakta olan kişiler için uygulanması zorunlu olan bazı kurallar açık bir şekilde belirlenmiştir. Bu kuralların belirlenmesinde sosyal ve iç içe bir yaşamın sağlanması adına uygun düzen dahilinde bir davranış biçimi ortaya çıkarmak gerekecektir. Bu durum yönetimden verilmiş olan planlara ve kararlara uygun şekilde davranmamak gibi durumlar olurken aynı zamanda sadece komşuları rahatsız etmek gibi yükümlülükler de olabilmektedir.

Kişilerin ayrıca kiracı ya da kat mülkiyeti sahibi olmalarına bağlı bulunmaksızın farklı maliklerle paylaşım içinde oldukları kat mülkiyetlerini de bakım, sağlamlık ve güzellik gibi konulardan koruması gerekmektedir. Bu doğrultuda herhangi bir değişiklik, düzenleme ve ana gayrimenkul üzerinde fiziki işlem yapılması söz konusu olduğunda da kişilerin sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor.

Buna ek olarak her bir kat mülkiyeti için yapılacak özel değişiklikler de ancak ana gayrimenkul üzerinde bir etki yaratmıyorsa yapılabilmektedir. Bu noktada kat malikleri arasında yapılmış olan farklı anlaşma metinleri üzerinden de hareket edilmesi söz konusu olmaktadır. Mahkemeye Kat Mülkiyeti Davaları açmak isteyen kişilerin haklı gerekçeleri ile birlikte dilekçelerini hazırlayarak başvurularını yapması gerekiyor.

 

Kat Mülkiyeti Davası Ne Zaman Sonuçlanır?

Sulh hukuk mahkemeleri tarafından incelenen kat mülkiyeti üzerinde bulunan kişilerin sorumluluklarının yerine getirilip getirilmediğinin tespit edilmesinin ardından hakim tarafından derhal karar verilmesi sağlanmaktadır. Kanunda açıkça derhal kelimesiyle tanımlanmış olması kararların mümkün olan en kısa sürede mahkemeden çıkması konusunda olumlu tavrın bulunduğunu da göstermektedir.

Mahkemeler her Kat Mülkiyeti Davalarının kendine has yapısından istifade ederek ne tür bir inceleme yapılacağı konusunda da bir karar verir. Bu noktada mahkemenin ana gayrimenkul üzerinde kat mülkiyeti bulunan ya da bu mülkiyetler üzerinde ikamet etmekte olan mülkiyetleri kullanan tüm kişilerin de ifadesine başvurması söz konusu olabiliyor. Kararın verilmesi ile birlikte davalının belli bir sürede yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekmektedir. Bu sürelerin başlaması ise davalının karar tebliğini almış olduğu zamandan başlayarak işler. Böylece taraflar arasındaki zararların karşılanmasına yönelik anlaşmazlıkların ortadan kaldırılması hakim tarafından sağlanabilmektedir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Kat Mülkiyeti Davaları - Yorum
  TUNA ÖKSÜZ -
  11 Ağustos 2016

  Kat mülkiyeti davasını açmak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim..

  Cevapla
 • Kat Mülkiyeti Davaları - Yorum
  ÇAĞAN ÇAKAL -
  12 Ağustos 2016

  iyi günler kolay gelsin. Kat mülkiyeti davaları hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • Kat Mülkiyeti Davaları - Yorum
  NEJAT YÜCE -
  13 Ağustos 2016

  Kat mülkiyeti davaları Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
Yorum Bırak