Atla

Katkı Payı Alacağı Davası İhtiyati Tedbir Kararı


Katkı Payı Alacağı Davası İhtiyati Tedbir Kararı

Katkı Payı Alacağı Davası İhtiyati Tedbir Kararı

Katkı Payı Alacağı Davası İhtiyati Tedbir Kararı

Katkı Payı Alacağı ve Artık değer hesabı yapılacak olan mallarla alakalı birtakım kurallar belirlenmiştir. Buna göre ilk olarak davalı sıfatında davaya husus olan bireylerin kesinlikle mal rejimi son erdiğinde kendine ait edinilmiş mallarının bulunması gerekmektedir. Eğer yeni malların bu mallara eklenmesi söz hususu ise bu malların da eklenmesi sağlanır. Son olarak davalı eşte yer alan edinilmiş malların toplam değerinden bu malların üstünde tespit edilen borçların çıkarılmasının sonrasında elde edilen rakam davaya husus olan bundan sonra rakam olacaktır. Her eş başka eşin bundan sonra değerin yarısı üstünde hak sahibidir. Hakim eşin pay oranının azaltılabilmesi ya da tamamiyle kaldırılabilmesi zina ya da yaşama kast nedeniyle yaşanan boşanma davalarında olası olabilmektedir. 1 Ocak 2002 tarihinden önceki davalar amacıyla katkı payı alacağı davası sonrasındaki tarihteki davalar amacıyla değer artış payı alacağı davası açması gerekiyor. Hesaplamaları birbirinden değişik olan bu dava türlerinde bireylerin birtakım asli noktalara ilgi etmesi gerekmektedir. Artık değer davalarında eklenecek değerler belirlenirken mahkeme doğrulusunda direkt olarak denkleştirme prosedürlerinin yapılması olası değildir. Bu hususta mahkemenin bir prosedür yapması amacıyla taraflardan birinin bu hususta mahkemeye karşı bir talebinin bulunmakta olması gerekmektedir. Bu gerçekleştiği takdirde dava açılıri bilirkişi raporları ile sonuca ulaşılmaktadır. Söz hususu olan davalara karşı açılmış bir dava bulunmuyorsa ya da davalının bu dava ile ilişkilendirilebilecek olan bir davası bulunmuyorsa bu halde takas taleplerinin karşılık bulması söz hususu olmaktan çıkıyor. Edinilmiş malların bundan sonra değere katılma alacağı amacıylae dahil edilebilmesinde de mahkeme doğrulusunda karar verdiği tarihteki malın değerine bakılarak bir rakam belirleniyor. Eşler arasında mal rejimi sözleşmesi imzalanmışsa ve bu sözleşmeler içersinde değer artış payı ve bundan sonra değere katılmaya dair yasa ve kanunlarda belirtilmiş olan kural, madde ve esaslara aykırı bir prosedür yapılmadığı takdirde değişik esasların belirlenmesi de olası olmaktadır. Değer artış payı davasında ve bundan sonra değere katılma davasında da mahkemeye ödenmesi gereken nispi harç ve vekalet ücretleri bulunmaktadır. Hem de talep edildiği takdirde tasfiye tarihinden başlamak şartıyla mahkeme karar tarihinden faize karar verilebilir.  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Katkı Payı Alacağı Davası İhtiyati Tedbir Kararı - Yorum
  ŞENAY BİRİNCİ -
  11 Ağustos 2016

  Katkı Payı Alacağı Davası İhtiyati Tedbir Kararı Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • Katkı Payı Alacağı Davası İhtiyati Tedbir Kararı - Yorum
  TUTKU ÖZSOY -
  15 Ağustos 2016

  Katkı Payı Alacağı Davası İhtiyati Tedbir Kararı dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • Katkı Payı Alacağı Davası İhtiyati Tedbir Kararı - Yorum
  Su -
  11 Mart 2017

  Katkı Payı Alacağı Davası İhtiyati Tedbir Kararı Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak