Atla

Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılma Şartları


Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılma Şartları

Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılma Şartları

Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılma Şartları

A. KIDEM TAZMİNAT HAKKI, B. TAZMİNAT ALARAK İŞTEN AYRILMA, C. TAZMİNAT NASIL ALINIR, D. KIDEM TAZMİNATI ALARAK İŞTEN AYRILMA KIDEM TAZMİNATI NEDİR Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından iş kanunu gereğince işçiye vermiş olduğu bir tazminat şeklidir. Kendi isteğiyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz. Kıdem tazminatı brüt ücret üzerinden hesaplanır. Yalnızca damga vergisi kesintisi yapılır. gelir vergisi Kanunu Madde 25/7 (2320 sayılı Kanunun 2'nci maddesiyle değişen bent) 1475 ve 854 sayılı Kanun'lara göre ödenmesi gereken kıdem tazminatlarının tamamı ile 5953 sayılı Kanun'a göre ödenen kıdem tazminatlarının hizmet erbabının 24 aylığını aşmayan miktarları (hizmet ifa etmeksizin ödenen ücretler tazminat sayılmaz); Kıdem tazminatı'nın söz konusu olabilmesi için tam bir yılın dolması gereklidir.

Yargıtay Kararı - Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılma Şartları

T.C. YARGITAY 7.Hukuk Dairesi Esas: 2015/1497 Karar: 2016/9161 Karar Tarihi: 25.04.2016 İŞÇİ ALACAĞI DAVASI - KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI BORDROSUNDAKİ ÜCRETE DAVACI TARAFÇA İTİRAZ EDİLMEDİĞİ - KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI BORDROSUNDA BELİRTİLEN ÜCRET ESAS ALINARAK İHBAR TAZMİNATI ALACAĞININ HESAPLANMASI GEREKTİĞİNİN GÖZETİLMEĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI ÖZET: Kıdem ve ihbar tazminatı bordrosundaki ücrete davacı tarafça itiraz edilmemiş olup Dairemizce temyiz incelemesi yapılan birçok dosyada bu belgedeki ücret esas alınarak hesaplanma yapılmış verilen kararlar onanmıştır. Mahkemece kıdem ve ihbar tazminatı bordrosunda belirtilen ücret esas alınarak ihbar tazminatı alacağının hesaplanması gerektiğinin gözetilmemesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. (4857 S. K. m. 8, 32, 37) (6098 S. K. m. 323)  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılma Şartları - Yorum
  SERAY AKBAĞ -
  6 Ağustos 2016

  Bir yargıç, iyi niyetle dinlemeli, akıllıca karşılık vermeli, sağlıklı düşünmeli, tarafsızca karar vermelidir.

  Cevapla
 • Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılma Şartları - Yorum
  HACER HAMOOD -
  15 Ağustos 2016

  Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılma Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla
 • Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılma Şartları - Yorum
  YEŞİM KARACAN -
  17 Eylül 2016

  Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılma Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılma Şartları - Yorum
  DUHAN CİHAN -
  23 Ekim 2016

  Kıdem Tazminatı Alarak bende işten ayrılmaya karar verdim. Bu davayı açmam için geçerli fesih sebebini ne olarak gösterebilirim. Ayrıca Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
Yorum Bırak