Atla

Kınama Uyarı Cezası Cezasına İtiraz


Kınama Uyarı Cezası Cezasına İtiraz

Kınama Uyarı Cezası Cezasına İtiraz

Kınama Uyarı Cezası Cezasına İtiraz

Bu durumlar özellikle memur ve işçi kesimi için geçerli olunan bir durum olarak bilinmektedir. Kişi memur yada işçi sıfatında yada başka bir resmi kurum ve kuruluşta çalışıyor olabilir. 

Resmi olarak çalışma halinde yada kamu hizmeti veren tüm kişiler için geçerli olmaktadır.

Uyarma Cezası Nedir?

Uyarma çalışan kişinin çalışma saatleri içinde veya herhangi bir sebep ile çalışma saatlerinin dışında yapmış olduğu herhangi bir davranıştan ötürü alacağı uyarma durumu denmektedir. Bu durum için kanunda birçok devlet memurları için maddeler bulunmaktadır. Bu maddeleri sıralamak gerekir ise;

*Çalışma saatleri içinde görev yerinde olmamak ve bu durumu özürlü olarak belgelememek veya üst birimine bildirmemek

*Kurumun belirlemiş olduğu kurallara uymaması

*Usulsüz davranmak

*Görevini laiki ile yerine getirememek

*İş yeri için belirlenmiş olarak kılık ve kıyafete uygun giyinmemek

*İş arkadaşları ile iş birliği içinde davranmayıp hoyrat davranmak

Yukatda belirtilen hususların hepsi memur veya işçinin uyarı almasına neden olabilir. Fakat bu durumda önemli bir detay bulunmaktadır. Bu detay ise uyarı almış olan kişi bir ay içerisinde disiplin cezası almamış ise uyarı eylemi iptal sayılmakta ve kişi hakkında soruşturma söz konusu olmamaktadır.

Kişi uyarıya itiraz edecekse uyarı durumunun arından 7 gün içinde itiraz yapması gerekmektedir.

Kınama Cezası Nedir?

Kınama memur veya işçi sıfatında olan kişi görevinde iken hal ve davranışlarının yanlış olmasından ötürü alınan bir önlem olmaktadır. Kınama memur veya işçiye amir veya üst rütbesi tarafından verilebilinir. Bu durumda yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler ise;

*Bir üst rütbe veya amir tarafından memura verilmiş olan görevin yerine getirilmemesi yada zamanında yapılmaması

*Görev saatleri içinde iş arkadaşları veya amirine el kol hareketleri veya hakaret içerikli konuşmalar yapması

*Hizmet dışı saatlerde de kişinin görev yaptığı iş hakkında yanlış durum veya hal ve hareketler sergilememesi

*Devlet malı olan eşyaları özel hayatında kullanması

*İşyerinde olan eşyaların korunamaması sebebi ile kaybolması

*İş yeri münasebetlerine dikkat etmesi ve ciddiyet ilkesini koruması

*Üstleri tarafından verilen görev ve emirleri yerine getirmemesi

*Yetkisi olmadığı halde basına işyeri ile ilgili durumları yansıtması

*Yine yetkisi olmadığı halde basına röportaj vermek

Gibi durumlarda işyeri tarafından kınama alması mümkün olmaktadır. kişi çalıştığı yerin bilici ve ciddiyeti konusunda her yerde hassasiyet göstermekte ve bu durumu her daim dikkate alarak bir yaşam sürmeye özen göstermelidir.

Memurlukta Disiplin Cezaları Nelerdir?

Kişi memur ve resmi kurumda çalışmaktadır. Fakat bu durumu bilincini edinmemiş aynı zamanda da işine uygun davranışlar sergilememektedir. Bu durumların çoğu hakkında zaten yukarıda bilgiler vermiş bulunuyor. İşte bu durumlarda kişi disiplin cezası alabilir. Disiplin cezası şu şekillerde olmaktadır;

*Uyarı

*Kınama

*Devlet memurluğundan atılması

*Kişinin aylığından kesinti

*Kişinin rütbe yada kademe atlamasını engelleme

şekilde cezalar alabilir. Bu anlamda da cezaları verirken kişi farklılıkları bulunmaktadır. Aylıktan kesme, uyarı ve kınama amirler tarafından belirlene bilinen cezalar olurken; devlet memurluğundan atılması aynı zamanda da kademe atlayamamak ve işten atılma cezası daha üst yerlerden gelecek olan karar ile uygulamaya geçecektir.

Kınama ve Uyarma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir

Bu arada kınama veya uyarı alan kişi 7 gün içinde itiraz edebilir ve bu durumu kabul etmeyebilir. Bu durumda inceleme yapılacaktır. Ayrıca kişinin işten atılması için üst amirlerin yanı sıra bir de müfettişlerin onayından geçilmesi gerekmektedir.

Disiplin cezasının uygulanması için de kişinin 15 gün içinde kurulun toplanması ile alınacak olan karar ile yapılabilinmektedir. Kadem atlatmamama durumu ise disiplin karar onayının ardından yürürlüğe girebilecek bir durum olmaktadır. Soruşturmalarda amirler kadar kişinin iş arkadaşlarının da bu anlamda verdikleri ifade önem teşkil eder.

Eğer ki kişi suçuolduğuna kanaat verilirse ise ve cezaya itiraz olmazsa suçu kesinleşir. Yada 15 gün içinde karar kendisine verilmesinden itibaren itiraz ederek cezanın ortadan kaldırılmasını isteyebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Kınama Uyarı Cezası Cezasına İtiraz - Yorum
    KURTULUŞ ODABAŞI -
    7 Ağustos 2016

    Kınama Uyarı Cezası Cezasına İtiraz hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

    Cevapla
Yorum Bırak