Tahliye Davasında Masrafları Kim Öder?

Tahliye Davasında Masrafları Kim Öder?

 Tahliye Davasında Masrafları Kim Öder? Ev ya da iş yeri kiralandıktan sonra kiracının yükümlülüklerini yerine getirmediği durumlarda tahliye davası açılmaktadır. Zorlu bir süreç olan tahliye sürecinin bir de ekonomik boyutu bulunmaktadır.

Tahliye Davasında Masrafları Kim Öder?

Tahliye konusunda, önümüze çeşitli masraflar çıkmaktadır. Bunlardan biricisi, dava ve icra takibi masrafları, diğeri ise kiracin tahliye edilmesi evin boşaltılmasında harcanan masraflardır.

Tahliye sürecinde tüm masraflar, dava açan ve icra takibinde bulunan tarafından ödenmesi gerekmektedir. Tahliye davalarının harç ve dava masraflarını yatırılmadan zaten dava açılamaz.

Tahliye sürecinde ödenen tüm dava masrafları, icra takibi sürecinde dava masraflarıyla birlikte kiracıdan talep edilir. Yani ilk aşamada yapılan tüm masraflar davacı tarafından ödenir.

Tahliye davası için değişiklik göstersede ortalama dava masrafı aşagidadir. Bu miktarlara icra takibi masraf ve avukatlık ücretleri dahil değildir.

Kira Sözleşmesi Yükümlülükleri Nedir?

Yeni Borçlar Kanunu’na göre kira sözleşmesi, kiraya verilen şeyin kullanılması veya yararlanma hakkını kiracıya vermektedir. Kiracının da buna karşılık olarak kararlaştırılan kira bedelini düzenli olarak ödemesi gerekmektedir.

Kira sözleşmesinde belirlenen süre dolduğunda herhangi bir yenileme yapılmazsa sözleşme artık geçerliliğini yitirmektedir. Bu yüzden belirsiz süreli kira sözleşmeleri yapmak da mümkündür.

Kira sözleşmesi ile kiralayan ve kiracı arasında yasal olarak bir sorumluluk oluşmaktadır. Mülk sahibi, sözleşmede belirtilen şartlara kiracının uymadığı durumlarda sözleşme süresi bitmeden tahliye talebinde bulunabilmektedir.

Tahliye Davası Nedir?

Eğer mülk sahibi tarafından kiracının yapılan sözleşmeye uymadığına kanaat getirilirse kiracıyı mülkten çıkarmak için tahliye davası başlatabilir. Bu tahliye durumu iki şekilde olmaktadır; ilki kiracıya bildirim yoluyla, diğeri de tahliye davası açarak.

Kiracıya verilecek bildirim ile tahliye kararı alınması için sözleşmenin en az on yıllık yapılmış olması gerekmektedir. On yılın altındaki sözleşmelerde bildirim ile tahliye kararı alınmamaktadır. Bu yüzden mülkten çıkması istenilen kiracı genellikle tahliye davası açılmaktadır.

Tahliye davası açılabilmesi için belirli kriterler vardır ve bunlardan en az birinin kiracı tarafından yapılmış olması gerekmektedir.

Tahliye Davası Şartları Nelerdir?

Tahliye davası açmak için kiracının şu durumları olması gerekir;

  • Kiracı ile yapılan sözleşmede belirli bir tarihte evi boşaltması taahhüt edilmişse ve buna rağmen mülkü hâlâ boşaltmamışsa belirtilen tarihten itibaren 1 ay içerisinde mülkü boşaltması için tahliye davası açılabilmektedir.
  • Kiralanan ev konusunda, kiracının aynı bölgede veya muhitte kendisi ya da eşiyle oturmaya elverişli bir başka hanesi bulunuyorsa ev sahibi bunu gerekçe göstererek tahliye davası açabilir.
  • Kiracı ile 1 (bir) yıldan daha az süreli bir kira sözleşmesi yapıldıysa, kirayı iki defadan fazla olmak üzere ödemediyse ve bunun sonucunda ihtar gönderilmişse, mülk sahibi tarafından ihtar süresinin bitmesinin ardından tahliye davası açılabilir.
  • Kiracının 1 yıldan uzun süreli bir sözleşmesi varsa ve kirayı bir ya da bir yılı aşkın süredir ödemediği için ihtar almışsa, mülk sahibi tarafından tahliye davası alır.

Bu haber toplam 833 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara