Atla

Limited Şirket Ortaklıktan Ayrılma Çıkma


Limited Şirket Ortaklıktan Ayrılma Çıkma

Limited Şirket Ortaklıktan Ayrılma Çıkma

Limited Şirket Ortaklıktan Ayrılma Çıkma

Modern Türk hukuk sistemi dahilinde Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğe alınmasının sonrasında en fazla başvurunun gerçekleştirileceği hükümlerin arasında limitet şirket ortaklarından çıkılması yönünde olacağı tahmin ediliyor.

Yürürlüğe alınan yeni Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde limitet şirket sözleşmesi ile ortaklara şirketten çıkma hakkı verilebildiği ve bu haklarında belirli kriterlere uygunluk durumunda değerlendirilebilmesi söz konusu olmaktadır.

Mevcut durumda yürürlükte olan 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında şirket sözleşmesi ile ortaklara şirket bünyesinden ayrılma hakkı verilebileceği gibi bu hakkın kullanımına ilişkin belirlenmiş olan koşulların göz önünde bulundurulduğu belirtilmektedir. Bu sebep ile limitet şirket sözleşmesi içerisinde hüküm ilave edilmesi çerçevesinde ortaklara şirket bünyesinden ayrılma hakkı verilebilir.

Bu hakkın belirli bir şart odaklı olmayacak biçimde sözleşme ile düzenlenmesi mümkün olabildiği gibi belirli şartların oluşturulduğu sözleşme ile de verilebilmektedir. Bu noktada ortak tarafından, sözleşme dahilinde ayrılmaya ilişkin olarak herhangi bir koşul bulunmamakta ise herhangi bir neden göstermeden ayrılma gerçekleştirilebilmektedir.

Ancak şirket sözleşmesi içerisinde bu hakkın bazı kriterlere bağlanmış olması durumunda ise ortak şirketten ayrılmayı şirket sözleşmesi dahilinde belirtilen koşullara uygunluğu teşkil ederek, gerçekleştirebilmektedir.

Bu gibi maddelerin dışında şirket sözleşmesi bünyesinde ortakların şirketten ayrılmalarına ilişkin olarak herhangi bir düzenleme veya ilave bulunmaması ortakların şirketten asla ayrılamayacağı anlamına gelmemektedir.

Yine de bu tip şirket sözleşmeleri durumunda şirketten ayrılmak isteyen ortak tarafından mahkemeye başvuru gerçekleştirilmesi ve bu ayrılığına ilişkin olarak haklı gerekçelerinin bulunması ve bu gerekçelerin sunulabiliyor olması gerekir.

Türk Ticaret Kanunu'nun 638.maddesi 2.fıkrasında belirtildiği şekilde ‘Her ortak, haklı sebeplerin varlığında şirketten çıkmasına karar verilmesi için dava açabilir' ibaresi yer almaktadır. Bu sebep ile 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda olduğu şekilde, yeni Türk Ticaret Kanunu'nun da haklı nedenlerin varlığı durumunda şirketten ayrılma davası açılabilmesi imkanı verilmiştir.

Günümüz modern ticaret hukuku dahilinde bir limited şirket ortağına limited şirketten ayrılması için 3 yöntem yer alırken, bu yöntemler; *Hisse devri *Çıkma *Çıkarılma şeklindedir.

Limited şirket bünyesindeki ortaklar kendi paylarını, ters bir şekilde sözleşme içerisinde belirtilmemesi hallerinde devri gerçekleştirilerek ortaklıktan ayrılması söz konusu olur.

Limited şirket sözleşmesi içerisinde hüküm belirtilmesi durumunda, ortaklara şirket bünyesinden ayrılma hakkı verilebilir. Bu hak koşulsuz biçimde verilmiş ise, ortağın herhangi bir neden göstermesine gerek olmadan ve kendisinden herhangi bir koşulun yerine getirilmesi talebiyle karşılaşmasına gerek olmadan şirketten ayrılma hakkını değerlendirebilmektedir.

Şirket ortaklarından birisi çıkma hakkı kapsamında çıkma talebini belirtir ya da haklı nedenler oluşması durumunda ayrılma davası açması halinde, şirketin müdür veya müdürleri diğer ortakları bu konu ile ilgili olarak bilgilendirilmektedir.

Gerçekleştirilen bu bildirim neticesinde, ortaklar arasından birisinin haberin kendisine ulaşmasından sonra 1 ay içerisinde çıkmaya katılacağını müdür veya müdürlere bildirerek, çıkma davası açılması durumunda ise davaya katılım gerçekleştirerek, katılma hakkını değerlendirebilmektedir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Limited Şirket Ortaklıktan Ayrılma Çıkma - Yorum
    IRMAK DENİZ -
    6 Ağustos 2016

    Limited Şirket Ortaklıktan Ayrılma Çıkma Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

    Cevapla
Yorum Bırak