Atla

Miras Davası Avukatları


Miras Davası Avukatları

Miras Davası Avukatları

Miras Davası Avukatları

Miras Davası Avukatları Miras Davaları Hakkında Genel Bilgiler

Miras hukukunu genel olarak tanımladığımızda şunları ifade edebiliriz: Miras hukuku ölen bir kişinin ölmeden önce sahip olduğu malların ve mirasçıya geçen hakların paylaşımını. Bu konuda ortaya çıkabilecek uyuşmazlıkların nasıl çözüme kavuşturulacağını, mirasçının kimler olabileceğini, kimlerin mirastan pay alamayacağını ve ölen kişinin borçlarının ne duruma düşeceğini ifade eden, çözüme kavuşturan bir hukuk dalıdır. Miras hukukuna dair en çok merak edilen konuları sıraladığımızda şu listeyi yapabiliriz:

Miras paylaşımı nasıl olur?

Saklı pay denilen kavram neyi ifade eder ve miras üzerinde nasıl değişimlere yol açar?

Vasiyetname nasıl hazırlanır ve geçerli olması için gerekli şartlar nelerdir?

Tasarruf kelimesinin anlamı nedir ve tasarrufun iptali davası nedir, ne anlam ifade eder?

Her bir soruya özünde cevaplar vermek gerekirse soruların cevaplarını şu şekilde izah edebiliriz:

Miras Hukuku avukatları

Miras Paylaşımının Yapıldığı Kanuni Mirasçılar

Miras paylaşımının yapılması miras bırakanın vasiyetname yazıp yazmadığı ile alakalı bir konudur. Vasiyetname yazdığı takdirde farklı hükümler ve sonuçlar ortaya çıkar fakat vasiyetname yazılmamışsa kanun koyucunun kanunda ifade ettiği gibi yasal miras paylaşımı yapılır.

  Miras paylaşımı kanuni mirasçılar arasında yapılır. Kanuni mirasçılar şu kişilerdir:

  Ölen kişinin eşi , Çocukları, Yakın akrabalarıdır.

  Mirasçılar zümre sistemi denen bir sisteme göre belirlenir ve ona göre mirastan pay alırlar.

  Saklı Pay Nedir, Kanun Koyucu Saklı Pay İle Kimi Korur?

  Merak edilen diğer hususu kısaca özetlediğimizde ise saklı pay miras bırakanın yaşarken veya ölmeden önce yazdığı vasiyetnamesinde başkasına devredilmesine yani miras konusu olmasına izin verilmeyen mirasın bir bölümüne denir. Yani saklı pay ile kanun koyucu mirasçıları korumaktadır.

  Miras bırakan sağlığında mirasının kanunda belirtilen belli bir kısmını ne başkasına devredebilir ne de üzerinde başka tasarruf işlemleri yapabilir. Bu durum yazdığı vasiyetnamesi için de geçerlidir.

  miras avukatı ankara

  Vasiyetname Nasıl Yazılır?

  Kanunen geçerli bir vasiyetname yazmak için dikkat edilmesi gereken hususlardan biri iki tanıkla beraber vasiyetname yazan kişinin noter, Sulh hakimi önünde vasiyetnameyi yazması ya da onaylanmasıdır.

  Tasarrufun İptali Davası Nedir?

  Tasarrufun iptali davasına kanun koyucu mağdur olan taraf alacaklıyı ya da mirasçı korur. Miras bırakan ya da borçlu alacaklıdan veya mirasçıdan malı kaçırmak amacı ile üçüncü kişiler ile yaptığı bir tasarrufun iptal edilmesini ifade eder. Örneğin miras bırakanın ölmeden önce sevmediği tek oğluna mirası kalmaması amacıyla terekesini başkasına bağışlamasının iptal edilmesidir.

  Miras Sözleşmesinin İptali Nedir

  Miras sözleşmesinin geçerli olması için resmi vasiyetname şeklinde düzenlenmesi gerekir. Dava ölenin ikametgahı mahkemesinde görülür. Aşağıdaki sebeplerle ölüme bağlı bir tasarrufun iptali için dava açılabilir: Tasarruf miras bırakanın tasarruf ehliyeti bulunmadığı bir sırada yapılmışsa, Tasarruf yanılma, aldatma, korkutma veya zorlama sonucunda yapılmışsa, Tasarrufun içeriği, hukuka veya ahlaka aykırı ise, Tasarruf hukuk kurallarınca yapılmamışsa olmaktadır.

  Miras Davaları - Miras Davası Avukatları

  Miras Hukuku Davaları ile ilgili yetkili mahkemelerde Miras Hukuku konusu davası içerisine giren konularda dava açılır. Açılacak Miras Davasının konusunda uzman avukatlar ile takip edilmesi her zaman faydalıdır.

  Miras Davalarında en önemli hususlar Zaman aşım süreleri,  Yetki itirazı ve dava içerinde verilen süreler.

  Bu hususların gözardı edilmesi hak kaybına yol açmaktadır. Miras Hukuku konusu içinde açılan Miras davaların konusunda tecrüben edinmiş bir avukat vekaletname verilmesi ile davanın takip edilmesi her zaman önem arz etmektedir. Diğer makaleler için Ankara Avukat sayfasına göz atabilirsiniz.

  SIKÇA SORULAN SORULAR

  BİZE YAZIN

  Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
  Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

  İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

  İLGİLİ KONULAR
  YORUMLAR
  • VESI TARLAKAZAN -
   7 Ağustos 2016

   Miras Davası Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

   Cevapla
  • TALHA AKKAN -
   10 Ağustos 2016

   Miras Davası Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Bu dava tahmini bana yaklaşık 200 bin TL düşebilir. Benim avukat masrafım ne olur? Dava açarken bir miktar ödeme, asıl parayı miras tahsil edildikten sonra ödeme şeklinde olabilirmi? Beni aydınlatırsanız sevinirim.Saygılar

   Cevapla
  • Fatma -
   24 Eylül 2017

   88 yasında babaannemın mallarını amcam aldığı vekalet ıle satıyor parayı üç kardeş paylaşıyor biz ve dıger amcama vermıyor babam öldu vasilık davasında hakim ismını sorduğunda bile cevaplayamamış hakim bunamadıgına karar vermış parayı hiç bilmez okur yazar degıl bakıma muhtaç durumda ama amcamgılın ezberletirdiniz her şeyı söylüyor şimdı bizim babaannemın mallarında hıcmı hakkımız yok avukatların bazısı satıştan paranızı alırsınız bazısı vermezse vermez bırsey alamazsınız dıyor buz ne yapmalıyız bızı aydınlatırsanız sevınırım

   Cevapla
  Yorum Bırak