Çocuğu Olmayan Kişilerin Mirasları Kime Kalır?

Çocuğu Olmayan Kişilerin Mirasları Kime Kalır?

Çocuğu Olmayan Kişilerin Mirasları Kime Kalır?

Çocuğu olmayan bir kişinin vefat etmesi halinde miras kişinin eşine veya sağ olması halinde anne ve babasına kalmaktadır. Miras hukukunda bir kişinin ölümü halinde mirası hayatta olan yakınlarına kalmaktadır.

Çocuğu olmayan kişilerin mirası ise değişken olmakla birlikte başta eşine ve anne, babasına kalmaktadır. Ancak, herkesin aile tablosunda farklılıklar olacağı için bu konuda net bir karar varmak söz konusu değildir.

Ölümün gerçekleşmesinin ardından ortaya çıkan mirasın sahipleri üç kademe olarak incelenmektedir. Buna göre mirastan yararlanmak için yapılan incelemelerde;

  • 1. Derece Mirasçılar: Kişin altsoyudur. (çocukları, torunları, torunlarının çocukları vb.)
  • 2. Derece Mirasçılar: Kişinin üstsoyudur. (anne, baba, kardeşler)
  • 3. Derece Mirasçılar: Büyükanne, büyükbaba, amca, hala, dayı vb.

Olarak belirlenmiştir. Şayet 1. Derecede kişinin mirasçısı olması halinde miras 2. Dereceye intikal etmeden birinci derece arasında pay edilir. 1. Derecede mirasçı olmaması halinde 2. Derecedekiler asıl mirasçılardır. Eşler bu konuda istisnai olarak tüm derecelerle ortak miras alır. Çocuğu olmayan evlinin miras dağılımı yine bu derecelere göre yapılacaktır.

Bekâr Kişinin Ölmesi Halinde Miras Kime Kalır?

Bekâr bir kişinin ölmesi halinde mirasçılar kişinin yakınlık derecesine göre sağ olanlar arasında paylaştırılacaktır. Ölümün gerçekleşmesi halinde ortaya çıkan miras, medeni hali, yaşı vb. unsurlara bakılmaksızın sağ kalan yakınlarına göre dağıtılmaktadır.

Herkes için bu unsurlar farklılık gösterebilmektedir. Bekâr bir kişinin vefat etmesi halinde, çocukları ve eşi olmadığı için miras 2. Derece mirasçılarına kalacaktır.

Çocuğu Olmayan Evli Birinin Eşine Ne Kadar Miras Kalır?

Evli fakat çocukları olmayan eşlerden birinin vefat etmesi halinde sağ kalan eş doğal olarak, sağ kalan yakınların derecesine bakılmaksızın mirasçı olacaktır. Buna göre sağ kalan diğer mirasçılarla birlikte eşin mirastan alacağı paylar;

  • Üstsoy zümre mirasçılarla birlikte mirasın yarısını,
  • 3. Derece mirasçılarla birlikte olması halinde mirasın dörtte üçü,
  • Hiçbiri yoksa mirasın tamamı eşe kalmaktadır.  

Çocuğu olmayan kişinin mirası şayet eşi varsa başta eşi olmak üzere, 2. ve 3. derece yakınlarına kalmaktadır. Eşler mirasçının diğer derece yakınlarına bakılmaksızın mirasçı olarak sayılır.

Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara