Atla

Miras İstihkak Davası Nerede Açılır


Miras İstihkak Davası Nerede Açılır

Miras İstihkak Davası Nerede Açılır

Miras İstihkak Davası Nerede Açılır

Miras İstihkak Davaları Hangi Mahkemede Açılır?

Miras istihkak davalarının kusursuz bir şekilde mahkemeler tarafından görülmesini isteyen kişilerin mutlaka bu konuda yetkili olan mahkemelere dava dilekçeleri ile başvuru yapması gerekmektedir. Miras istihkak davalarında görevli mahkeme sıfatına sahip olan mahkemeler Sulh hukuk mahkemeleri ve asliye hukuk mahkemeleridir. Yetkili mahkeme belirlenirken miras bırakacak olan murisin ikamet ettiği yerde bulunan mahkemeye başvurulmalıdır. Bunlara ek olarak hangi mahkemenin davaları alacağının belirlenmesini sağlayan bir diğer etken de davanın değeri ile ilişkilidir.

İstihkak Davaları Mirasa Bağlı Şekilde Hangi Şartlar Altında Açılır? Mirasçıların yasal mirasçı statüsünde olmaları ya da atanma yoluyla mirasçılık sıfatını kazanmış olmaları önemli olmaksızın kişinin terekenin tamamını veya bir kısmını eline alan kişiye karşı dava açması mümkün olabiliyor. Burada istihkak davalarının açılmasını sağlayan temel gerekçe murisin mirasçılık konusundaki üstün hakları olmaktadır. Miras istihkak davalarında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da davaların zamanaşımı sürelerine dikkat etmenin gerekliliğidir.

Burada davacılar kendilerinin mirasçı sıfatına sahip olduklarını ve iyiniyetli davalıların da terekeyi elinde bulundurduğunu öğrenmesinin ardından geçen bir senelik sürede davalarını açmış olması gerekmektedir. Bunların dışında kalan tüm hallerde miras bırakan kişinin ölümünü ya da vasiyetnamesinin bulunup açılmasını takip eden 10 yıllık süreler içinde davaların açılması gerekli olmaktadır. İyi niyet barındırmayan hallerde davaların zamanaşımı süresi için yirmi yıl öngörülmektedir. Tüm bu süreler içinde istihkak davalarını açmak isteyen kişilerin mutlaka dava dilekçeleri ile başvurularını yapması gerekmektedir. Dilekçelerin dikkatli bir şekilde hazırlanmış olması dava sürecinin kusursuz ilerleyişi anlamını taşıyacaktır.

Miras Nedeniyle İstihkak Davalarını Kimler Açabilir? Miras sebebiyle istihkak davalarını açabilecek olan kişiler zilyet olanlara karşı ütün hak iddiasına sahip olan diğer mirasçılar olmaktadır. Birden fazla kişinin dava açma hakkı söz konusu ise bu noktada miras ortaklığı ortakları ilkesinden hareketle tüm kişilerin dava açarken ortak şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Eğer ortaklık içindeki kişiler arasından bir uyuşmazlık ortaya çıkar ve bu sebeple istihkak davası açılmak istenirse mirasın taksimi istemiyle dava açılabilir. Miras paylaşımlarından sonra da üçüncü kişilere karşı miras sebebiyle istihkak davasının açılması söz konusu olabiliyor.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Miras İstihkak Davası Nerede Açılır - Yorum
  MİRAY SEÇEN -
  10 Ağustos 2016

  Miras İstihkak Davası Nerede Açılır Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • Miras İstihkak Davası Nerede Açılır - Yorum
  MAHSUM KILDACI -
  15 Ağustos 2016

  Miras İstihkak Davası Nerede Açılır Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
Yorum Bırak