Atla

Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır


Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır

Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır

Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır

Anayasaya olan bağlılığımız yaşamımız boyunca devam etmesinin yanı sıra, ölümümüzden sonra da devam eder. Ölen kişinin var olan malları ve mirasının doğru orantılar kullanılarak dağıtılması için miras hukuku işlem yapmaktadır. Ölen kişinin mirasını alma hakkına sahip olan mirasçılar mirasçılık belgesi talebinde bulunmak zorundadırlar. Bu belge, miras için kimlerin gerçek aday olduğunu ve hangi oranda mirasçı sayıldıklarını göstermeye yarayan bir belge olarak bilinir. Medeni Kanun kapsamında 4721 sayılı ve 598.maddede yer alan düzenleme mevcuttur. Bu maddede geçen kural şudur.  Miras için başvuru yapanların yasal bir mirasçı olduklarını belirlemek için barış mahkemesi tarafından ve noter onaylı bir belge verilmesi şarttır." Bu madde aracılığıyla anlıyoruz ki, mirasçılık belgesi alabilmek için hem mahkemenin hem de noterin onayının olması gerekiyor. Anayasa değişiklikleri yapılmadan önce bu belge sadece Barış Hukuk Mahkemesi tarafından düzenlenip veriliyordu. Değişiklikten sonra ise noterler de bu belgeyi onaylamak ve vermekle yetkili hale geldiler. Asıl görevli mahkeme sulh yani barış hukuk mahkemesidir. Yetkileri sınırlı değildir, bu özellik sayesinde mirasçı olan kişiler, Türkiye sınırları içerisinde bulunan herhangi bir mahkeme onayıyla mirasçılık belgelerini alabiliyorlar. Ancak işlemlerin daha kolay ve hızlı yapılabilmesi için, ölen kişinin doğduğu yerdeki mahkemelere başvurmak daha mantıklı hale geliyor ve yeterli bulunuyor. Eğer birden fazla mirasçı varsa, tek bir kişinin başvuru yapması yeterli görülüyor. Bir kişinin yaptığı başvuru tüm mirasçılar için geçerlidir. Aynı zamanda veraset ilamının yani mirasçılık belgesi alımının sadece mahkeme kullanılarak düzenlenmesi için bir takım hususlar mevcuttur. Bu hususlar;
 • Nüfus kayıtları bu belgeyi verebilmek için yeterli duruma sahip değilse,
 • Veraset ilamı yabancı uyruklu kişiler tarafından arzu ediliyorsa,
 • Veraset ilamının uzman kişiler tarafından incelenmesi gerekiyorsa,
 • Veraset ilamında tanıkların görüşlerinin dinlenmesi gerekiyorsa,
 • Versaet ilamının üzerinde yabancı bir unsur taşıdığı tespit ediliyorsa,
Yalnızca mahkeme yargı yapabilir. Bu hususlar meydana geldiği takdirde, noterler versaet ilamı verimini gerçekleştiremezler. Miras davaları, miras davası nasıl nerede açılır konular için Miras hukuku sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır - Yorum
  HAZAL ÖZKAN -
  16 Ağustos 2016

  Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak