Atla

Mirastan Iskat Davası


Mirastan Iskat Davası

Mirastan Iskat Davası

Mirastan Iskat Davası

Mirastan Iskat Davası Nedir Günümüzdeki reddetme anlamına gelen ıskat sözcüğü ile birlikte kullanılan mirastan ıskat mirastan ret ya da mirastan mahrum bırakma anlamları ile günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Saklı payı elinde bulunduran mirasçılar arasından bir kişinin ya da birkaç kişinin haklarının korunmadan kayıp yaşaması durumunda bu haktan yararlanması söz konusu olabiliyor.

Miras bırakan kişinin eşi, anne ve babası ile çocuklarının yer aldığı saklı pay mirasçılarının bu durumda mirastan pay alması bir kenara dursun tenkis davası açması bile mümkün olmamaktadır.

Mirastan çıkarılan kişi miras bırakan kişiden önce ölmüş gibi değerlendirilecek ve kendisi herhangi bir hak iddia edemeyecektir. Ancak kendine ait alt soyları bulunuyorsa bunların mirastaki hakları korunuyor olacaktır. Konuyla bağlantılı olan Miras Davası Nasıl Açılır konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

Mirastan Iskat Nasıl Yapılır?

Miras hukuku ile ilgili kişilerin yapması gereken şeyler hakkında bilgiler Türk Medeni Kanunu çerçevesinde ortaya konmaktadır. Buna göre miras sahibi olan kişiler saklı pay mirasçılarını reddetmek için iki farklı yol ile isteklerine ulaşabiliyorlar. Bunlardan ilki saklı pay mirasçısının doğrudan mirasçıya karşı ya da mirasçının yakınlarına karşı ağır bir suç işlemesidir.

mirasta ıskat davası

Ağır suçun nicelik ve niteliğinin belirlenmesinde ise ceza hukuku içinde ayrıca tanımlanmış olan ağır suç kavramına dikkat edilir. Bu gerekçe ile kişiler mirastan mahrum bırakma işlemini gerçekleştirebiliyor.

Suçun zaman aşımına uğraması ya da kovuşturulma yapılmamış olması gibi süreçler suçun işlenmiş olduğu kabulünü ortadan kaldırmadığı için geçersiz sayılacaktır.

Bir diğer mirastan ret şartı ise saklı pay mirasçısı olan kişinin aynı aileye mensup olan kişiler için yapması gereken sorumlulukları ve yerine getirmesi gereken yükümlülükleri yerine getirmemesi olmaktadır. Tüm bu şartların yerine gelmesi sağlandıktan sonra kişiler yazılı ya da sözlü ifade yolu ile saklı pay mirasçılarını mirastan mahrum bırakabilmektedir.

Fakat vasiyetname yolu ile bu reddin kabul edilmesi söz konusu oluyor. Vasiyetnamede açık bir şekilde hukuki gerekçelere dayandırmadan kişilerin mirastan bıraktırılmalarına yer verilmesi halinde kararın geçersiz sayılması söz konusu olacaktır.

Eğer hukuki açıdan geçerli sebeplere dayandırılmamışsa mirasçılar haklarını almak için talepte bulunabilirler. Bu itirazların gerçekleşmesi halinde ispat yükümlülüğü diğer mirasçıların kendisine düşmektedir.

mirastan nasıl çıkarılır

Mirastan Iskat Davası Nasıl Açılır

Saklı pay mirasçısı olan kişinin devre dışı bırakılmasının ardından bu olayın haklı bir gerekçeye dayandırılmaması söz konusu olduğunda ancak mirastan ıskat davası ile hakkını talep etmesi mümkün oluyor. Ancak bu davalar için hukuki sebebin geçersizliğini ortaya koyacak olan bir ispatta bulunulması gerekmektedir.

Ayrıca kişilerin miras kaldığının belirlenmesinin ardından aciz vesikalarının kalmış olduğunun tespit edilmesi ya da vesikalar bulunuyor olsa dahli borcun yarısından daha az miktarlarda olmasına da dikkat edilmelidir.

Mirasta Davaların açılması için zamanaşımı süresi kişilerin iyi niyetli ya da kötü niyetlerine dikkat edilmesi ile 10 yıl ile 20 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir. Miras Hukuku Ankara konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Mahkemece, dosyada mevcut İ… 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kesinleşen ilamı ile davalı E. D. miras bırakan Ş. D.'ın mirasından ıskat edilmiş olması karşısında E. D.'ın bir alt soy mirasçılarının davaya dahil edilmesi ve taraf teşkili sağlanıp işin esası hakkında bir karar verilmesi gerekirken,

Taraf teşkili sağlanmadan esas hakkında karar verilmesi doğru görülmediğinden yerel mahkeme kararının kaldırılarak dosyanın taraf teşkili sağlanarak yeniden bir karar verilmek üzere mahalli mahkemesine gönderilmesine ilişkin hüküm kurulmuştur.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Mirastan Iskat Davası - Yorum
    murat gündüz -
    30 Ocak 2018

    bir baba miras iskatini dava acarakmi yoksa vasiyetname duzenleyerek mi cikarabilir.noterde yada evde kendi el yazisiyls yazilmis bir iskat vasiyetnamesi biraksa gecerli midir.yada sebebini beliyerek noterde sahitler huzurunda aile odevlerini yerine getirmeyen evladini cikartabilir mi

    Cevapla
Yorum Bırak