Atla

Nafakanın Kaldırılması Veya Azaltılması Dava Dilekçesi


Nafakanın Kaldırılması Veya Azaltılması Dava Dilekçesi

Nafakanın Kaldırılması Veya Azaltılması Dava Dilekçesi

Nafakanın Kaldırılması Veya Azaltılması Dava Dilekçesi

Boşanma sebebiyle, yoksulluğa düşecek eski eşin nafaka istemde bulunması durumunda, aile mahkemesi hâkimi nafakanın bağlanmasında, nafaka talebinde bulunan tarafın geçimi ve bakımı için yeterli, nafaka sorumlusunun da geliri ile orantı olacak şekilde, hakkaniyet ilkesini de göz önünde bulundurularak nafaka miktarını belirleyecektir.

 Fakat zamanla, nafaka bağlanmasında etkili olan koşulların değişebileceği şüphesiz bir gerçektir. Nafakanın kaldırılması şartlarının varlığı halinde nafaka ödeme sorumlusu eş bu gerekçeleri sunarak nafakanın kaldırılmasını aile mahkemesinden isteyebilir.

Nafakanın kaldırılması aile mahkemesinden talep edilebilineceği gibi, azaltılması da istenebilir. Bu davanın önemi ve özü dava dilekçesinin doğru hazırlanması, nafakanın kaldırılmasında ki gerekçelerin doğru bildirilmesi ve bu konuların ispat edilmesidir. Burada önemli konu dava dilekçesi hazırlanırken nafakanın kaldırılması şartları ile bu şartların nasıl ispat edileceği, delillerin neler olabileceği, hangi konularda tanık delilinin faydalı olacağı bilinmelidir.

Bu nedenle nafaka davaları konusunda dava dilekçesini önemi artmaktadır. Dava dilekçesi konusunda profosyonel destek alınması dava açının faydasına olacağı gerçeğinide bir kez daha vurgulamak isteriz.

Nafakanın Kaldırılması Veya Azaltılması Dava Dilekçesi Örneği

… AİLE MAHKEMESİ'NE  

DAVACI                              :  

TC KİMLİK NO                   :  

ADRES                               :  

VEKİLİ                                :

ADRES                               :

DAVALI                               :  

ADRES                               :  

KONU                                  : Yoksulluk nafakasının kaldırılması istemimizden ibarettir.

AÇIKLAMALAR                 :

1-)  Müvekkilimiz, davalı ile, …/ …/ … tarihinde evlenmiştir. .............................davalıya aylık … TL. yoksulluk .................... hükmetmiştir. (EK - 1) Mahkemece verilen karar gereğince ............................................dekontlarını ekte sunuyoruz. (EK - 2)

2-) Müvekkilimiz ........................................Bu durumun ispatı için … … ve … … isimli kişiler de tanık yapabilecek ................................. yoksulluk nafakasını engelleyen bir durumdur ve Yargıtay içtihatları da bu yöndedir. (EK - 5)

3-) Açıkladığımız nedenlerle, ..........ödemekte olduğu yoksulluk nafakasının kaldırılması için ..................................................mahkemenize başvurulması zorunluluğu hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER      : 4721 ..........................

HUKUKİ DELİLLER        : … Aile Mahkemesi'nin............... K. sayılı kararı, Yoksulluk nafakası ödemelerine.............................., müvekkilimize ait ikametgah kaydı.................., tanık beyanları, Yargıtay içtihatı

SONUÇ VE İSTEM                        : Yukarıda açıkladığımız ..................... kaldırılmasına, yargılama giderlerinin ve vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini, müvekkilimiz adına saygıyla talep ederiz. …/…

EKLER:       

1-)  … Aile Mahkemesi'nin....................................                      

2-) Yoksulluk nafakası ödemele................................                      

3-) Müvekkilimize ait ...................................                       

4-) … … ve … … isimli ....................                        

5-) 2. HD. ................................                        

6-) Vekaletname örneği.

Davacı Vekili   Av.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Nafakanın Kaldırılması Veya Azaltılması Dava Dilekçesi - Yorum
    BATURHAN SERTDEMİR -
    5 Ağustos 2016

    9 ay önce boşandım. O zaman nafaka istememiştim, şimdi isteyebilir miyim?

    Cevapla
Yorum Bırak