Atla

Nüfus Davaları


Nüfus Davaları

Nüfus Davaları

Nüfus Davaları 

Nüfus Davaları Modern toplum yaşantısı içerisinde isim ve soy isimler. İnsanların birbirlerinden ayrımını mümkün kılan ve toplum yaşamının devam ettirilebilmesi açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu noktada yaşantı içerisinde söz konusu olan birbirinden farklı etken dolayısı ile. Vatandaşlar kimi zaman isim değiştirme kimi zamanda soyadı değiştirme arzusunda bulunulabilir.

Kanun koyucu tarafından vatandaşların hem isim hem de soy isim ile ilgili olarak. Mağduriyetler yaşamasının engellenebilmesi hedefi ile çeşitli düzenlemelerde bulunmuştur ki bu düzenlemeler Türk Medeni Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Günümüzde Türk Medeni Kanunu çerçevesinde mevcut haklar ile söz konusu olan nüfus davası açılabiliyor olsa da kişilerin bu dava sürecinin fazlasıyla zorlu olduğuna dikkat etmeleri gerekiyor.

İsim Değiştirme Davası - Nüfus Davaları

Türk Medeni Kanunu kapsamında kişilerin isim değiştirmek istemeleri durumunda bu hakkı kullanabilmeleri için isim değiştirme davası açabilme imkanı sunar. Ancak günümüz Türk Medeni Kanunu çerçevesinde vatandaşların isim değiştirme davası kapsamında isim değişikliğine ilişkin olarak geçerli bir neden sunması gerekliliği bulunurken. Söz konusu geçerli nedenler ile ilgili olarak kanun dahilinde açık şekilde belirtme ve açıklama bulunmamaktadır. Vatandaşların mağduriyet yaşadığı veya rahatsızlık duydukları isimlerinin yerine kendilerinin belirleyecekleri bir ismin konulabilmesi için isim değiştirme davası açabiliyor. İsim değişikliği için görevli mahkemeler olan Asliye Hukuk Mahkemesi' ne başvurunun isim değişikliği davası dilekçesi ile gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Kişilerin isim değişikliği için gösterebilecekleri ve genel olarak kabul gören nedenler olarak kişinin isim değişikliği kararını ahlaka uygun olmaması, ismin komik, alay edilen ve gülünç olması, ismin anlaşılmasının zorlu veya anlamsız olması, meslek yönünden olumsuz etki oluşturması, Türkçe olmaması, din değişikliği gibi nedenler şeklinde oluşur.

Nüfus Davaları - Soy İsim Değiştirme Davası

Günümüzde Türk Medeni Kanunu tarafından vatandaşların soy isimlerini de değiştire bilmelerine olanak veriyor. Kanun dahilinde vatandaşlar geçerli nedenlere bağlı olmak koşulu ile soy isim değişikliği davası açabilme şansına sahip olabiliyor. Türk Medeni Kanunu kapsamı dahilinde kişilerin hangi nedenler ile soy isim değişikliği gerçekleştirebileceklerine ilişkin olarak madde madde açıklamalarda bulunmamaktadır.

Günümüzde soyadı değişikliği gerçekleştirmek isteyen kişilerin soyadı değişikliği davası için Asliye Hukuk Mahkemesi' ne başvuru gerçekleştirmesi gerekir. Ancak bu noktada ikamet adresinin bulunduğu yerde bulunan Asliye Hukuk Mahkemesi' ne başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Çünkü soyadı değiştirme davası istenen her Asliye Hukuk Mahkemesinde açılamamaktadır. Soyadı değişikliği için açılacak söz konusu davalarda mahkeme hakimi tarafından kararın alınması noktasında kişilerin haklı bir sebebe bağlı olup, olmadıklarına bakılır.

Boşanma Davası Sonrası Kadının Soyadı Değişimi - Nüfus Davaları

Türk Medeni Kanunu çerçevesinde kadınların mahkeme tarafından boşanma davası sonucunda boşanma kararı almasının ardından eski soy adına yani kızlık soy adına dönüş yapmaları için herhangi bir uygulamada bulunmalarına gerek yoktur. Nüfus Müdürlüğü' nde otomatik olarak kişinin soyadı eski haline getirilebiliyor. Ancak ağırlıklı olarak meslek durumu gibi etkenler başta olacak şekilde pek çok neden dolayısı ile boşanan kadınların eski eşinin soy adını kullanmak isteyebilir.

Bu durumda talepte bulunma hakkına sahip olan kadınların başvuru yapmaları gerekiyor. Tabii ki hem erkek tarafının bu duruma ilişkin olarak onay vermesi ve beraberinde kadının haklı bir gerekçeye sahip olması gerekir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak