Atla

Nüfus Davaları Genel Bilgiler Davası


Nüfus Davaları Genel Bilgiler Davası

Nüfus Davaları Genel Bilgiler Davası

Nüfus Davaları Genel Bilgiler Davası

Davacılar dava dilekçesinde Ağrı ili, Merkez ilçesi, Uzunveli Köyü, Cilt No: 108 Hane No: 37 BSN No: 200'de nüfusa kayıtlı kızları G. A.'in 01/02/2002 doğumlu olarak nüfus kütüğüne yazıldığını, kızlarının gerçek doğum tarihinin 01/02/1999 olduğunu, bunun maddi hata nedeniyle nüfusa yanlış yazıldığını, gün ve ay baki kalmak şartıyla 2002 olan doğum tarihinin 1999 olarak düzeltilmesini talep ve dava etmişlerdir.

NÜFUS DAVASI - ANNENİN DOĞUM TARİHİNİN YANLIŞ OLDUĞU İDDİA EDİLMEYİP BU KONUDA DA BİR DAVA AÇILMADIĞI TAKDİRDE ANNENİN 12 YIL 7 AY 4 GÜN YAŞINDA TIBBEN DOĞUM YAPIP YAPAMAYACAĞI KONUSUNDA UZMAN BİLİRKİŞİDEN RAPOR ALINMASI ZORUNLULUĞU DOĞACAĞİ - ANNE İLE KIZININ NÜFUS KAYITLARI ARASINDA ÇELİŞKİ MEYDANA GELECEĞİ

ÖZET: Anne F.'ye nüfus kaydındaki yaşının gerçek olup olmadığı sorulmamış nüfus kaydındaki doğum tarihinin gerçek olmadığı beyan edildiğinde bu hususta dava açma hakkı bulunduğu ve dava açtığında bunun bekletici mesele yapılacağı hususu da hatırlatılmamıştır.

Anne F.'nin doğum tarihinin yanlış olduğu iddia edilmeyip bu konuda da bir dava açılmadığı takdirde anne F.'nin 12 yıl 7 ay 4 gün yaşında tıbben doğum yapıp yapamayacağı konusunda uzman bilirkişiden rapor alınması zorunluluğu doğacaktır. Eğer anne F.'nin bu yaşta tıbben doğum yapmasının mümkün olmaması halinde anne ile kızının nüfus kayıtları arasında çelişki meydana gelecektir.

Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 7. maddesi uyarınca ; aile kütüklerinde bulunması gereken kişisel bilgiler aşağıda sıralanmıştır.   

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası (T.C. kimlik no), Kayıtlı bulunduğu il, ilçe, köy veya mahalle adı, cilt birey sıra no, Adı Soyadı , cinsiyeti, baba , ana adı soyadı , evli kadınların evlenmeden önceki soyadı,  

Doğum yeri, doğum tarihi, kütüğe kayıt tarihi,  Evlenme, boşanma, soybağı kurulması, soybağı reddi, vatandaşlık kazanılması, kaybedilmesi, şeklindeki kişisel durumda oluşan değişiklikler, yetkili makamlarca yapılan düzeltmeler,  Dini, Medeni Hali, Yerleşim yeri,  Fotoğrafı bulunması gerekir. Nüfus Davaları Genel Bilgiler Davası düzeltilmesi ile olur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Nüfus Davaları Genel Bilgiler Davası - Yorum
  DİLA OĞUZ -
  6 Ağustos 2016

  Hak yerde kalmaz.

  Cevapla
 • Nüfus Davaları Genel Bilgiler Davası - Yorum
  Poslu -
  18 Ocak 2017

  Nüfus Davaları Genel Bilgiler Davası dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
Yorum Bırak