Atla

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu


Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu

Türk Ceza Kanunu'nda tanımlaması yapılan suç unsurlarından birisi özel hayatın gizliliğini ihlal suçudur. Özel hayatın gizliliğinin ihlali suçu ile ilgili işlem yapılabilmesi için bu suçla ilgili tarafından şikâyet işleminin yapılması gerekmektedir. Suçla ilgili savcılığın ya da emniyet birimlerinin resen harekete geçme yetkileri yoktur. Suç duyurusunda bulunma sonrasında şikâyet eden tarafın şikâyetini geri alması durumunda önceki suçla ilgili tekrar şikâyet edebilme hakkı ortadan kalkmış olacaktır.

Özel hayatın gizliliğinin ihlali suçu unsurları bakımından kasten ve serbest hareketle işlenecek suç niteliğindedir. Özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunda en önemli unsurlardan birisi özel hayat kavramıdır. Özel hayat kavramı kişinin hareket alanı, özgürlük alanı ve başkaca kişilerin bilmesini istemediği alanları kapsayan bir alandır. Kişiler genelde özel hayatlarının ifşa olmamasını ve gizli olarak kalmasını talep etmektedir. Bir örnek vermek gerekirse bir kişinin dışarıda, topluluk içerisinde gezip dolaşırken ya da oturup kalkarken fotoğraflarının çekilmesi özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunu oluşturmamaktadır. Burada toplumun huzur ve sükûnunu bozma suçu oluşmaktadır. Ancak bir kişinin evinde otururken dışarıdan fotoğraflarının çekilesi özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunu oluşturmaktadır.

Özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunun cezası, Türk Ceza Kanunu kapsamında hapis cezası olarak belirlenmiştir. Kanun hükümlerine göre hapis cezası belirlenirken suçun hangi nitelikler ile işlendiği önemlidir. Öncelikle suçun sadece gizliliğin ihlali şeklinde gerçekleşmiş olması durumunda bu basit nitelikte işlenmiş bir suç olarak kabul edilecektir. Ancak özel hayatın gizliliğinin ihlali kayıt altına alınması halinde ise suç nitelikli hale gelmiş olacaktır. Bu durumda verilecek hapis cezası arttırılacaktır.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu Ve Cezası Buna ek olarak gizliliğin ihlalinin kayıt altına alınması sonrası bunun çeşitli şekillerde ifşa edilmesi ve yayılması sonucunda suç nitelikli hale gelecektir ve iki farklı suç ortaya çıkacaktır.  Kanunda suç basit olarak işlenmesi halinde cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası, nitelikli olarak işlenmesi halinde 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası yaptırımı ile cezalandırılacaktır. İfşa durumunda iki suç birlikte işlenmiş olacak ve buna göre ceza süresi arttırılacaktır. Ceza Kanunu hükümlerine göre suç hapis cezasını gerektiren bir suç olsa da adli para cezasına çevrilebilecek suçlar arasında sayılmaktadır. 

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Maddi Manevi Tazminat

Kişi özel hayatının ihlal edilmesi veya özel hayatın toplum içine ifşa edilmesi neticesinde kişi üzerinde olumsuz etkiler göstere bilir. Bu olumsuz etkiler nedeniyle karşı tarafa maddi ve manevi tazminat talep etme hakkı bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için Manevi tazminat konulu makalelerimiz okuyabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak