Atla

Prime Esas Aylik Kazancın Tespiti Davası


Prime Esas Aylik Kazancın Tespiti Davası

Prime Esas Aylik Kazancın Tespiti Davası

Prime Esas Aylik Kazancın Tespiti Davası

YARGITAY : PRİME ESAS AYLIK KAZANCININ TESPİTİ DAVASI

T.C. YARGITAY 21.Hukuk Dairesi Esas:  2013/1507 Karar: 2014/3855 Karar Tarihi: 04.03.2014

TESPİT DAVASI - PRİMİNE ESAS AYLIK KAZANCININ TESPİTİNE KARAR VERİLMESİ - EKSİK ARAŞTIRMA VE İNCELEMEYE DAYALI OLARAK KARAR VERİLMESİNİN İSABETSİZLİĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI

Dava işyerinden asgari ücret üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilen çalışmalarının eksik yatırılan sigorta primlerinin tamamlatılmasına ilişkindir. Davacının 2006 yılındaki primine esas aylık kazancının net 1.700,00 TL olduğunun tespitine karar vermekten ibarettir. Mahkemece bu maddi ve hukuki olgular gözetilmeksizin eksik araştırma ve incelemeye dayalı olarak karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.  

T.C. YARGITAY 10.Hukuk Dairesi Esas: 2016/6020 Karar: 2016/8639 Karar Tarihi: 26.05.2016

SİGORTA PRİMİNE ESAS KAZANÇ TUTARININ TESPİTİ İSTEMİ - BELGELERİN AİT OLDUĞU ÇALIŞMA DÖNEMİ BAKIMINDAN YAZILI DELİL OLUŞTURACAĞI GÖZETİLEREK ELDE EDİLECEK SONUCA GÖRE HÜKÜM KURULMASI GEREĞİ - EKSİK İNCELEME - HÜKMÜN BOZULDUĞU

Davada, dosyada yer alan yazılı belgeler irdelenmeli, ödemeler değinilen kapsamda ayrıştırmaya tabi tutulmalı, belgelerin, ait olduğu çalışma dönemi bakımından yazılı delil oluşturacağı gözetilmeli ve bozma ilamındaki açıklamalar da dikkate alınarak elde edilecek sonuca göre hüküm kurulmalıdır. Bu maddi ve hukuki olgular göz önünde bulundurulmaksızın, mahkemece eksik inceleme ve yanılgılı değerlendirme sonucu aksi şekilde karar verilmesi, usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak