Atla

Tanıma Ve Tenfiz Davası Davaları


Tanıma Ve Tenfiz Davası Davaları

Tanıma Ve Tenfiz Davası Davaları

Tanıma Ve Tenfiz Davası Davaları

A. Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları B. Tanıma Ve Tenfiz Davası Vekalet C. Tanıma Ve Tenfiz Davası Arasındaki FarkTanıma Ve Tenfiz Davası Davaları Hakkında Genel Bilgiler:Bu makalede sorular üzerinden tanıma ve tenfiz davası hakkındaki konulara değineceğiz.Tanıma Ve Tenfiz Davası davalarını kimler açabilir?Tanıma ve tenfiz davalarına boşanma davarlı açısından baktığımızda şunları izah edebiliriz: öncelikle yurtdışında boşanma davası sonucu boşanmış taraflar Türk hukuk sistemi içerisinde de hukuki statülerini değiştirmek amacı ile bu davayı açabilmektedirler. Ayrıca yine bu davanın tarafları boşanan çiftler olmakla beraber vekaletname ve özel yetki ile yetkilendirdikleri avukatlar bu davayı müvekkilleri için açabilmektedir. Son olarak taraflardan biri ölmüş ve yasal mirasçıları hak kaybına uğrayacaklarından dolayı yasal mirasçılar bu davayı açabileceklerdir. Yurtdışında gerçekleşmiş olan boşanma davası tanıma ve tenfiz davası açılmadığı sürece Türk hukuk sisteminde bir şey ifade etmediğinden mütevellit taraflar bu süre zarfında birbirlerinin yasal mirasçısı konumunda olduklarından dolayısı ile tanıma ve tenfiz davasının taraflardan biri ölürse yasal mirasçısı açabilmektedir.

Tanıma Ve Tenfiz Davası Davalarında yetkili ve görevli mahkeme neresidir?

Her ne kadar Milletlerarası Özel hukuk sisteminin bir parçası olsa da hangi özel hukuk dalındaki bir uyuşmazlık adına açılırsa o hukuk dalını da ilgilendirmektedir. Boşanma davası için açılan tanıma ve tenfiz davalarında kanun koyucu yetkili mahkemeyi 3 şehir ile kısıtlamıştır. Bu şehirler İstanbul, Ankara ve İzmir'dir. Görevli mahkeme ise genel tanıma ve tenfiz davası için yani bir konu belirtmeden söylemek gerekir ise Asliye Hukuk Mahkemeleridir fakat boşanma veya velayet ve buna benzer yani Aile hukukunu ilgilendiren konularda bir tanıma ve tenfiz davası ise Aile Mahkemeleri görevli mahkemelerdir. Türkiye'de tanıma ve tenfiz davasının açılabilmesi için tarafların vatandaşlıkları hakkında bilgi de vermek gerekirse bu hususta şunu ifade edebiliriz. Tanıma ve tenfiz davası yurt dışında gerçekleşen bir dava kararının Türk hukuk sistemi içerisinde kabulü için ve icra edilebilmesini sağlamak için açılan davalardır. Bu nedenledir ki bu davanın Türk hukuk sisteminde açılması için taraflardan birinin Türk hukuk sistemine de tabi olması gerekecektir. Bu nedenle en az taraflardan biri Türk asıllı veya her ne şekilde gerçekleşmiş olursa olsun bir Türk vatandaşı olmalıdır.

Yargıtay Kararı - Tanıma Ve Tenfiz Davası Davaları

Tanıma Ve Tenfiz Davası Davaları Konusu İle İlgili Yargıtay Kararı Eklenecektir.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • ATIL POTUK -
  5 Ağustos 2016

  En kıdemsizin en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur.

  Cevapla
 • HACER DEDE -
  5 Ağustos 2016

  Birtek kişiye yapılan bir haksızlık, bütün topluma yapılan bir tehdittir. (Montesquieu)

  Cevapla
Yorum Bırak