Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları

Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları

Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları

Tanıma ve Tenfiz Davası Davaları, Bu makalede sorular üzerinden tanıma ve tenfiz davası hakkındaki konulara değineceğiz. Tanıma ve Tenfiz davası Yurt dışında verilen boşanma kararını, Türkiye’de geçerli olmasını sağlamak amacıyla Tanıma Tenfiz Davaları açılması zorunluluğu vardır.

Türkiye hukuk sistemi içinde olmayıp başka bir ülkenin hukuk sistemi içerisinde Türk vatandaşların bir dava süreci geçirmiş olması ve bu davanın sonuçlarının Türkiye’deki görevli yerel mahkemenin tanıması yani kabul etmesi ve o kişilerin Türkiye sınırları içinde de aynı hükme tabi olmasını sağlayan davaya tanıma ve tenfiz davası denmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Davalarını Kimler Açabilir?

Tanıma ve tenfiz davalarına boşanma davarlı açısından baktığımızda şunları izah edebiliriz: öncelikle yurtdışında boşanma davası sonucu boşanmış taraflar Türk hukuk sistemi içerisinde de hukuki statülerini değiştirmek amacı ile bu davayı açabilmektedirler.

Ayrıca yine bu davanın tarafları boşanan çiftler olmakla beraber vekaletname ve özel yetki ile yetkilendirdikleri avukatlar bu davayı müvekkilleri için açabilmektedir. Son olarak taraflardan biri ölmüş ve yasal mirasçıları hak kaybına uğrayacaklarından dolayı yasal mirasçılar bu davayı açabileceklerdir.

Yurtdışında gerçekleşmiş olan boşanma davası tanıma ve tenfiz davası açılmadığı sürece Türk hukuk sisteminde bir şey ifade etmediğinden mütevellit taraflar bu süre zarfında birbirlerinin yasal mirasçısı konumunda olduklarından dolayısı ile tanıma ve tenfiz davasının taraflardan biri ölürse yasal mirasçısı açabilmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Davalarında Yetkili ve Görevli Mahkeme Neresidir?

Her ne kadar Milletlerarası Özel hukuk sisteminin bir parçası olsa da hangi özel hukuk dalındaki bir uyuşmazlık adına açılırsa o hukuk dalını da ilgilendirmektedir.

Boşanma davası için açılan tanıma ve tenfiz davalarında kanun koyucu yetkili mahkemeyi 3 şehir ile kısıtlamıştır.

Bu şehirler İstanbul, Ankara ve İzmir’dir. Görevli mahkeme ise genel tanıma ve tenfiz davası için yani bir konu belirtmeden söylemek gerekir ise Asliye Hukuk Mahkemeleridir fakat boşanma veya velayet ve buna benzer yani Aile hukukunu ilgilendiren konularda bir tanıma ve tenfiz davası ise Aile Mahkemeleri görevli mahkemelerdir.

Türkiye’de tanıma ve tenfiz davasının açılabilmesi için tarafların vatandaşlıkları hakkında bilgi de vermek gerekirse bu hususta şunu ifade edebiliriz.

Tanıma ve tenfiz davası yurt dışında gerçekleşen bir dava kararının Türk hukuk sistemi içerisinde kabulü için ve icra edilebilmesini sağlamak için açılan davalardır.

Bu nedenledir ki bu davanın Türk hukuk sisteminde açılması için taraflardan birinin Türk hukuk sistemine de tabi olması gerekecektir. Bu nedenle en az taraflardan biri Türk asıllı veya her ne şekilde gerçekleşmiş olursa olsun bir Türk vatandaşı olmalıdır.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor