Atla

Tanıma Ve Tenfiz Davası Dilekçesi


Tanıma Ve Tenfiz Davası Dilekçesi

Tanıma Ve Tenfiz Davası Dilekçesi

Tanıma Ve Tenfiz Davası Dilekçesi

Yabancı mahkemelerce o ülkenin yasalarına göre, açılmış hukuk davaları hakkında karar verilerek kesinleşmiş mahkeme kararlarının, Türkiye’de geçerli olması için, Türk Mahkemelerinde dava açılarak mahkeme tarafından Tanıma veya Tenfiz hükmünün verilmesine ilintilidir.

Örnek verecek olursak, boşanma kararı, vasilik kararı, velayet kararı, nafaka ve bakım ücret alacağı gibi kararlar tenfiz edilebilir.

Ayrıca yabancı mahkemelerin ceza kararlarında yer alan şahsi haklarla ilgili kararlar hakkında da tenfiz davası açıla bilinir.

Tanıma ve tenfiz davasını açmada hukuki fayda olması halinde dava ile talepte bulunur. Tanıma ve tenfiz davası dava dilekçesi hazırlanarak karşı taraf sayısı kadar dilekçe eklenerek dava açılır.

tanıma ve tenfiz davası dilekçesi

Tanıma ve Tenfiz Dilekçesi Hazırlanır Nelere Dikkat Edilir

Tanıma ve tenfiz isteyenin ve karşı tarafın adı soyadı ve adresleri yazılır. Varsa vekili avukatı ad ve soyadı yazılır.

Tanıma ve tenfiz edilecek yabancı mahkeme kararı hangi ülkece verilmiş ise, mahkemenin adı, karar tarihi, numarası ile mahkeme kararın özeti yazılır.

Eğer mahkeme kararının bir kısmı tenfiz edilecek dava dilekçesinde bu özel husus belirtilir.

Tanıma ve Tenfiz Dava Dilekçesine Eklenen Belgeler Nelerdir

Yabancı Mahkeme kararının o devletçe verildiğine dair kararın aslı ile onanmış örneği.

Yabancı mahkeme kararının kesinleştiğini gösteren usulen onanmış yazı ile tüm belgelerin yetikili organlarca yapılmış tercümesi gerekmektedir.

Son olarak yabancı mahkeme kararının kararı veren ülkeye ait olduğunu gösteren Apostil onayı mutlaka olması gerekmektedir.

Yurtdışı Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Avukatları Ankara

Tanıma ve Tenfiz Dava Dilekçesi Örneği

Dava dilekçesi olaylar ve diğer sebeplerden kaynaklı olarak farklılık gösterebilir. Bu dilekçe örnek verilmiş ve dava için kullanılması doğru değildir.

Bu nedenle dava dilekçenin hazırlanması yada dava detayları hakkında avukat desteği ile danışmanlığı alınması tavsiye edilir.

Dava dilekçesinin giriş ve detayları yukarda belirtilmiştir. Bu örnek kısım davanın önemli bölünü oluşturmaktadır.

KONU                          : ………. devleti ………. Mahkemesi’nin ………. tarih ve ………. sayılı boşanma kararının tanınması ve tenfizine karar verilmesi talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR            :

1. Müvekkilimiz, davalı eşiyle …/…/… tarihinde ……… devletinde evlenmiştir. Ekte (EK-1) sunulan aile nüfus kaydından da anlaşılacağı üzere, tarafların bu evliliklerinden ….. isminde bir çocukları bulunmaktadır.

2. Taraflar aile birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle …./…./…. Tarihinde karşılıklı anlaşarak ………. devleti ………. Mahkemesi’nin ………. tarih, ………. sayılı ve ………. kesinleşme tarihli kararı ile boşanmışlardır.

3. Bahse konu ………. devleti ………. Mahkemesi’nin ………. Tarih, ………. sayılı ………. kesinleşme ilamı …………. yeminli mütercime tercüme ettirilmiş ve apostil şerhi de mevcuttur. (EK - 2)

4. Yukarıda izah edilen nedenlerle boşanma ilamının tanınması ve tenfizini talep etme zorunluluğu doğmuştur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Tanıma Ve Tenfiz Davası Dilekçesi - Yorum
  İZZET AKŞİT -
  14 Ağustos 2016

  Tanıma Ve Tenfiz Davası Dilekçesi Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
 • Tanıma Ve Tenfiz Davası Dilekçesi - Yorum
  EFSANE KAYADİBİ -
  14 Ağustos 2016

  Tanıma Ve Tenfiz Davası Dilekçesi Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
 • Tanıma Ve Tenfiz Davası Dilekçesi - Yorum
  ESENGÜL ALEMDAR -
  11 Eylül 2016

  Tanıma Ve tenfiz davası için gerekli belgeler nelerdir.

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  21 Eylül 2016

  Tanıma Tenfiz davası açılırken en önemli hususlardan bir tanesi, yurtdışı mahkemesi tarafından verilen yabancı mahkemenin BOŞANMA KARARININ ASLI. yabancı boşanma kararın KESİNLEŞME ŞERHİ ( Örnek, İlgili Mahkemece verilen şu karar şu tarihte kesinleşmiştir şeklinde ibare olmalıdır.)olması ve APOSTİL ŞERHİ yapılmalıdır (özel tasdikname)

  Cevapla
 • Tanıma Ve Tenfiz Davası Dilekçesi - Yorum
  Mezarcı -
  19 Şubat 2017

  Avukat hanım merhabalar, almanyada bir arkadaşımında davasını başarı ile sonuçlandırmışsınız. Bende Tanıma ve tenfiz davası açmak istiyorum. Eğer ilgilenirseniz benimle iletişime geçermisiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak