Atla

Tanıma Ve Tenfiz Davası İçin Vekaletname


Tanıma Ve Tenfiz Davası İçin Vekaletname

Tanıma Ve Tenfiz Davası İçin Vekaletname

Tanıma Ve Tenfiz Davası İçin Vekaletname

Tanıma ve Tenfiz Davalarında Avukatın Önemi ve Tanıma Ve Tenfiz Davası İçin Vekaletname
 
Tanıma ve tenfiz davası yurtdışında boşanmış olan taraflar Türk hukuk sistemi içerisinde evlilik birliği içerisinde gözükmektedirler.
Bu durumun ortadan kalkması ve bireylerin Türk hukuk sisteminde de evli kalmamaları için Türk hukuk sisteminde yeniden mi boşanmaları gerekecektir? Tabi ki de hayır. Bu sorunun çözülmesi için Milletlerarası Özel hukuk sistemince belirlenen tanıma ve tenfiz davası açılacak ve yurtdışında boşanmış taraflar Türk hukuk sistemi içerisinde de boşanmış sayılacaklardır.
 
Tanıma Ve Tenfiz Davası İçin Vekaletname Nasıl Çıkarılır
Tanıma davası yurt dışında boşanmış olan tarafların Türk hukuk sistemi yabancı mahkemenin verdiği kararı tanıması ve boşanma kararının Türk hukuk sistemi içerisinde de kabul edilmesini sağlayan davadır. Tenfiz davası ise boşanma davasının getirdiği hüküm ve sonuçların da Türk hukuk sistemi içerisinde de icra edilebilmesini sağlayan davadır. Bu davaları bireyler avukatı vekil olarak tutmadan da açabilecekleri gibi bir avukat ile de açabilirler.
 
Avukatın yetkilendirilmesi dahilinde dava nasıl işleyecektir, avukat tutulmaz ise dava nasıl işleyecektir?
 
Bu soruya cevap verdiğimizde şunları söyleyebiliriz: Her dava gibi bu dava türleri de bir avukata bağlı kalmadan tarafların kendi başlarına da açabileceği davalardan biridir. Yurtdışında yaşayan taraflar bu davaları kendileri açacakları vakit konsolosluk aracılığı ile belgeleri ve dilekçeyi yetkili ve görevli mahkemeye gönderecek ve davayı açacaktır.
 
Mahkeme davalıya bir tebligat gönderecek e bu tebligata 10 gün içerisinde cevap yazabilme imkanı verilecektir. Burada gördüğünüz üzere ülkeler arası bir iletişim gerçekleştiğinden mütevellit avuta taraflar vekalet vermeden kendi başlarına davayı açtıkları zaman davanın süresi uzamaktadır.
 
Taraflar bir vekalet ve özel yetki ile vekil olarak bir avukat atadıklarında tebligat avukata gideceğinden ve sürelerin kısalacağından dolayısıyla dava süresi oldukça kısalacaktır.
 
Tanıma Ve Tenfiz Davası İçin Vekaletname
Tanıma Ve Tenfiz Davası İçin Vekaletname Nasıl Verilir
 
Tanıma ve tenfiz davası için bir avukata vekalet vermek için 3 yol vardır.
Bunlar: birincisi taraflar ülkedeki en yakın konsolosluktan tanıma ve tenfiz için bir vekaletname çıkartabilirler.
2. Si bulundukları ülkedeki noter tarafından vekaletnameyi çıkartabilirler fakat bu da apostil ve tercüme isteyecektir.
Son olarak da taraflar Tanıma Ve Tenfiz Davası İçin Vekaletname çıkaracakları zaman Türkiye'de noterde çıkartabilirler.
 
Tanıma Ve Tenfiz Davası İçin Vekaletname Avukat Bilgileri
 
Avukat İlkay UYAR KABA
 
Adres                 :  Strazburg Cad. No:10 Daire:9-10-11-12 Sıhhıye Çankaya Ankara
Vergi Dairesi     : Maltepe Vergi Dairesi
Vergi No            :
Baro                   : Ankara  Barosu
Baro Sicil No    : 18613
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak