Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra | Ankara Avukat

Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra

Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra

Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra

  • Tüketicinin, Tüketici Hakem heyetlerine başvurarak haksız olarak alınan masraf ve paralarının iadesini isteyebilir.
  • Tüketici Hakem Heyeti Kararının, tüketicinin müracaatı üzerine olumlu çıkması durumunda karar yazılarak Tüketicinin adresine gönderilir.
  • Tüketici Hakem Heyeti Kararı 15 gün içerisinde karşı tarafça itiraz olmazsa karar kesinleşir. Bunun üzerine bankanın ilgili şube veya genel müdürlüklerine başvurarak masrafların iadesi istenebilir.
  • Müracaatların olumsuz sonuçlanması üzerine Tüketici Hakem Heyeti Kararı mahkeme ilamı niteliğinde olduğundan karar icra müdürlüğü marifeti ile  Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra olarak işleme konulur.

Hakem Heyetine Nasıl Başvuru Yapılmaktadır? – Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra

Hakem heyetine yapılacak olan başvurular, ayıplı olan mal veya hizmetin satın alındığı yerde görevli ve yetkili olan tüketici sorunları hakem heyetlerine yapılmaktadır.  Ancak kapıdan satışla ilgili uyuşmazlıklarda tüketicinin bulunduğu yerdeki hakem heyetlerine başvuru yapılabilmektedir.

Başvurular bir bilirkişi incelemesi gerektiriyor ise en geç bir ay içerisinde karara bağlanabilmektedir. Hakem heyetlerinin beş yüz bin Türk Lirasına kadar olan davalardaki kararları kesin olmaktadır. Yapılacak başvurularda herhangi bir ücret ödenmesi gerekmektedir. (Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra)

Taksitli Satış

Taksitli şekilde yapılan satışların doğurduğu borçların tamamını veya bir kısmını önceden ödeme hakkına gidilebilmektedir. Böyle bir durumda satıcı ödenen miktara göre gerekli faiz indirimini uygulamak ile yükümlü olmaktadır. Mal veya hizmetin satıcısı ile alıcı arasındaki yazılı olarak belirlenmiş toplam satış fiyatından başka hiçbir sebeple arttırılamamaktadır.

Taraflar arasında yapılan ve bir nüshası tüketiciye verilmek zorunda olan sözleşmede satın alınan malın peşin satış fiyatı, faizle birlikte toplam satış fiyatı, faiz miktarı, yıllık faiz ile gecikme faiz oranları, ön ödeme tutarı yani peşinat ve ödeme planı bulunmalıdır. (Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra)

Kampanyalı Satışlar

Kampanyalı olarak yapılan satışlarda ilan ve taahhüt edilen mal veya hizmetin, teslimatının zamanında yapılmaması ve fiyatın nitelik ile miktarında sözleşmeye aykırı bir davranışın olması durumunda satıcı, acente, bayi, üretici, imalatçı, temsilci ve ithalatçı zincirleme bir şekilde sorumlu olmaktadır.

Yapılan sözleşmelerde kampanya bitiş tarihi ile satın alınan mal veya hizmetin teslim veya işin yerine getirilme tarihi ve şekli ile alakalı olarak bilgilerin yazılı olması gerekmektedir. Kampanyalı satışlarda da borcun tamamı veya bir kısmını önceden ödenmesi durumunda satıcı, ödenen miktara göre gerekli faiz indirimini yapmakla yükümlü olmaktadır. (Tüketici Hakem Heyeti Kararı İlamlı İcra)

Kapıdan Yapılan Satışlar

Satıcıların tüketicilerin ev veya iş yerlerinde giderek yaptıkları satışlarda

  • Tüketiciler yedi gün içerisinde malı kabul etmek veya gerekçe gösterilmeden reddedilmesi hakkına sahip olmaktadır.
  • Yedi gün içerisinde malın kabul edilmesi durumunda, satıcı belgeleri tüketicilerin el yazısı ve imza ile tarihte belirterek geçerli kılmaktadır.
  • Yedi gün içerisinde malın tüketici tarafından istenmemesi durumunda satıcı kullanımdan doğan herhangi bir maliyeti talep etme hakkı bulunmamaktadır. Satıcı malı geri almak zorunda kalmaktadır.

 

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri