Atla

Tüketici Mahkemesi Kararının İcrası


Tüketici Mahkemesi Kararının İcrası

Tüketici Mahkemesi Kararının İcrası

Tüketici Mahkemesi Kararının İcrası

Tüketicilerin herhangi bir ürün ya da hizmetten memnun kalmaması halinde başvurabilecekleri mahkeme tüketici mahkemesidir. Bir mal alınması ya da bir hizmetten faydalanılması sonrasında meydana gelebilecek sorunlar ve eksiklikler kanunlar çerçevesinde, ürünü ya da hizmeti temin eden tarafça giderilmelidir.

Ancak tüketici ürün veya hizmeti aldığı kuruluşun hukuka uygun davranmadığını düşünüyorsa bölgelerinde bulunan tüketici mahkemelerine başvurabilir. Eğer bölgesinde tüketici mahkemesi yok ise Asliye Hukuk Mahkemesine dava açabilir.

Bu durumlar da tüketici hakem heyeti kararı ilamlı icra olması halinde icra işlemi uygulamaya sokulur. Tüketici hakem heyetinde oluşturulan başvuruların takibi ve sonucunun hızlı gerçekleşmesi gibi karar verilen icra işlemi de hızlı gerçekleşir. Kararın yanlış olduğunun düşünülmesi ya da ikna olunmaması durumunda ise itiraz hakkı bulunmaktadır.

Tüketici hakem heyeti kararına itiraz 15 gün içinde yapılabilmektedir. 15 gün içerisinde itiraz edilmemesi durumunda ilk davada davalı durumunda olan tarafın yeni bir dava açarak hak beyan etmesi gerekmektedir. Tüketici Mahkemesi Kararının İcrası[/caption] Bu davalar için tüketici mahkemesi avukatları ile çalışmak hakkın savunulması noktasında oldukça faydalı olacaktır.

Avukatlar daha önceden benzer konularda verilmiş olan kararları inceleyerek davanın lehinizde gitmesine yardımcı olabilir. Haklılığınızı ortaya çıkarmak ve zararınızın tazmin edilmesi için yeterli bir ifade gücüne sahip olmak önemlidir. İfade gücü hakimi ikna etme de yarar sağlayacaktır. Yardım alacağınız avukat sayesinde davanız daha hızlı ve sağlıklı ilerleyip sonuçlanacaktır.

Sizlerde haksızlığa uğradığınızda sessiz kalmayıp tüketici hakem heyetlerinden yardım alabilirsiniz. Böylece haklarını korumuş, yanlış hizmet ve ürün veren kuruluşları ödüllendirmemiş ve bu kuruluşların başka kişilere de aynı yolsuzluk ve usulsüzlüğü yapmasının önüne geçmiş olur. Her zaman duyarlı ve bilinçli olup kandırılıp, aldatılmaya göz yummamalı ve haklarımızın farkında olup uygulamalıyız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • ALEYNA ARK -
    7 Ağustos 2016

    Yasalar insanı kontrol etmek için gereklidir. (Han Fei)

    Cevapla
Yorum Bırak