Atla

Tüketici Mahkemesi Kararının İcrası


Tüketici Mahkemesi Kararının İcrası

Tüketici Mahkemesi Kararının İcrası

Tüketici Mahkemesi Kararının İcrası

Tüketicilerin herhangi bir ürün ya da hizmetten memnun kalmaması halinde başvurabilecekleri mahkeme tüketici mahkemesidir. Bir mal alınması ya da bir hizmetten faydalanılması sonrasında meydana gelebilecek sorunlar ve eksiklikler kanunlar çerçevesinde, ürünü ya da hizmeti temin eden tarafça giderilmelidir.

Ancak tüketici ürün veya hizmeti aldığı kuruluşun hukuka uygun davranmadığını düşünüyorsa bölgelerinde bulunan tüketici mahkemelerine başvurabilir. Eğer bölgesinde tüketici mahkemesi yok ise Asliye Hukuk Mahkemesine dava açabilir.

Bu durumlar da tüketici hakem heyeti kararı ilamlı icra olması halinde icra işlemi uygulamaya sokulur. Tüketici hakem heyetinde oluşturulan başvuruların takibi ve sonucunun hızlı gerçekleşmesi gibi karar verilen icra işlemi de hızlı gerçekleşir. Kararın yanlış olduğunun düşünülmesi ya da ikna olunmaması durumunda ise itiraz hakkı bulunmaktadır.

Tüketici hakem heyeti kararına itiraz 15 gün içinde yapılabilmektedir. 15 gün içerisinde itiraz edilmemesi durumunda ilk davada davalı durumunda olan tarafın yeni bir dava açarak hak beyan etmesi gerekmektedir. Tüketici Mahkemesi Kararının İcrası Bu davalar için tüketici mahkemesi avukatları ile çalışmak hakkın savunulması noktasında oldukça faydalı olacaktır.

Avukatlık ve Danıışmanlık konusunda avukatlar daha önceden benzer konularda verilmiş olan kararları inceleyerek davanın lehinizde gitmesine yardımcı olabilir. Haklılığınızı ortaya çıkarmak ve zararınızın tazmin edilmesi için yeterli bir ifade gücüne sahip olmak önemlidir. İfade gücü hakimi ikna etme de yarar sağlayacaktır. Yardım alacağınız avukat sayesinde davanız daha hızlı ve sağlıklı ilerleyip sonuçlanacaktır.

Sizlerde haksızlığa uğradığınızda sessiz kalmayıp tüketici hakem heyetlerinden yardım alabilirsiniz. Böylece haklarını korumuş, yanlış hizmet ve ürün veren kuruluşları ödüllendirmemiş ve bu kuruluşların başka kişilere de aynı yolsuzluk ve usulsüzlüğü yapmasının önüne geçmiş olur. Her zaman duyarlı ve bilinçli olup kandırılıp, aldatılmaya göz yummamalı ve haklarımızın farkında olup uygulamalıyız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Tüketici Mahkemesi Kararının İcrası - Yorum
    ALEYNA ARK -
    7 Ağustos 2016

    Yasalar insanı kontrol etmek için gereklidir. (Han Fei)

    Cevapla
Yorum Bırak