Atla

Üniversitede Okuyan Çocuğa Nafaka


Üniversitede Okuyan Çocuğa Nafaka

Üniversitede Okuyan Çocuğa Nafaka

Üniversitede Okuyan Çocuğa Nafaka

Çocuk 18 yaşını doldurup ergin olduğu halde, Yüksek öğrenim eğitimi devam ediyorsa, Ortak çocuk için ana ve baba ekonomik durum ve koşullara göre , eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmak ve eğitim giderlerine yardım etmekle yükümlüdür.

     YARGITAY KARARI

T.C. YARGITAY 3.Hukuk Dairesi Esas: 2012/8788 Karar: 2012/13834 Karar Tarihi: 30.05.2012

NAFAKA DAVASI - DAVALININ EĞİTİME DEVAM ETMESİ - TARAFLARIN GELİR VE İÇİNDE BULUNDUKLARI MUHTAÇLIK DURUMU GÖZETİLEREK NAFAKANIN KALDIRILMAYARAK YARDIM NAFAKASI OLARAK DEVAMI GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Her iki hükmün birlikte değerlendirilmesi halinde, davalının eğitime devam etmesi sebebiyle şartları değerlendirilerek, tarafların gelir ve içinde bulundukları muhtaçlık durumu, yoksulluğa düşecek olma şartı göz önünde bulundurularak nafakanın kaldırılmayarak yardım nafakası olarak devamı gerekirken, davanın kabulü bozmayı gerektirmiştir. TMK.nun 328/1.maddesi hükmü gereğince Aynı yasanın 2.fıkrasında ise, <Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitim sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler.> Hükmü mevcut bulunmaktadır.

Bu hale göre iştirak nafakasının TMK.nun 328/2.maddesi hükmü gereğince yardım nafakasına dönüşmesi çocuk ergen olduğu halde eğitimi devam ediyorsa mümkündür.

TMK.nun 364/1.maddesinde Hükmü mevcuttur. Her iki hükmün birlikte değerlendirilmesi halinde, davalının eğitime devam etmesi sebebiyle şartları değerlendirilerek, tarafların gelir ve içinde bulundukları muhtaçlık durumu, yoksulluğa düşecek olma şartı göz önünde bulundurularak nafakanın kaldırılmayarak yardım nafakası olarak devamı gerekirken, davanın kabulü bozmayı gerektirmiştir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak