Atla

Velayetin Düzenlenmesi Davası


Velayetin Düzenlenmesi Davası

Velayetin Düzenlenmesi Davası

Velayetin Düzenlenmesi Davası

YARGITAY KARARI: VELAYETİN DÜZENLENMESİ

2.Hukuk Dairesi Esas:  1984/8890 Karar: 1984/8970 Karar Tarihi: 05.11.1984

ÖZET: Velayet görevini ifadan aciz olan veya mahcur olan, ya da nüfusunu ağır şekilde kötüye kullanan veya aşırı ihmalde bulunan ana ve babadan velayet hakkı nezedilebilir. Çocukların babaları öldüğüne ve annenin velayet hakkı da nez edildiğine göre, çocuklara vasi tayini için Sulh Mahkemesine ihbarda bulunulması ile yetinilmesi gerekirken davacı dedeye çocukların velayet hakkının verilmesi Usul ve Kanun'a aykırıdır.

YARGITAY KARARI: VELAYETİN DÜZENLENMESİ

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2015/1363 Karar: 2015/8007 Karar Tarihi: 21.04.2015

VELAYETİN DÜZENLENMESİ DAVASI - İDRAK ÇAĞINDAKİ MÜŞTEREK ÇOCUĞUN DÜŞÜNCELERİNE VE AÇIKLAMALARINA DEĞER VERİLMESİ - GEREKTİĞİNDE UZMANLARDAN YARARLANMAK SURETİYLE GERÇEKLEŞECEK SONUCA GÖRE KARAR VERİLECEĞİ - EKSİK İNCELEME

ÖZET: İdrak çağındaki müşterek çocuk 2003 doğumlu C. P.'ın dinlenip, düşüncelerine ve açıklamalarına da değer verilip, gerektiğinde uzmanlardan da yararlanmak suretiyle gerçekleşecek sonuca göre karar verilmesi gerekirken, eksik incelemeyle talebin reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Velayetin Düzenlenmesi Davası - Yorum
  SARUHAN YENER -
  5 Ağustos 2016

  Hükümdar haksız olarak bir köylüden yumurta alırsa, adamları köylünün bütün tavuklarını alır

  Cevapla
 • Velayetin Düzenlenmesi Davası - Yorum
  SENA ARSLANOĞLU -
  6 Ağustos 2016

  Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.

  Cevapla
 • Velayetin Düzenlenmesi Davası - Yorum
  DEVRİM BAYLAVLI -
  10 Ağustos 2016

  Velayetin Düzenlenmesi Davası Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı'nda bilgi verirmisiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak