Atla

Yaralamalı Trafik Kazalarında Manevi Tazminat


Yaralamalı Trafik Kazalarında Manevi Tazminat

Yaralamalı Trafik Kazalarında Manevi Tazminat

Yaralamalı Trafik Kazalarında Manevi Tazminat

Trafik Kazası Nedir?

Günlük hayatta gerçekleştirmiş olduğumuz birçok faaliyette hukuki sonuçlar meydana gelmektedir. Bir alışveriş yaptığımızdan tutun da bireyin bir komşusu ile kavgasına kadar günlük hayatta gerçekleştirilen bütün olaylarda hukuki sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Günlük hayatta hatta her akşam açılan haber programlarında en çok karşılaştığımız olaylardan biri de trafik kazalarıdır. Trafik kazaları özellikle ülkemizde elzem sonuçlara sebep olan şanssızlıklardır.

Trafik kazalarının sebeplerini bir başka makaleye bırakarak trafik kazalarının meydana getirdiği sonuçlara baktığımızda şunları ifade edebiliriz:

Ceza Hukuku Açısından Trafik Kazası

Özellikle ülkemizde can kayıplarına sebep olan trafik kazalarının olağan hayatta sosyolojik, psikolojik, ekonomik sonuçları da var olmakla beraber bizim ele alacağımız sonuçlar hukuki sonuçlardır. Trafik kazaları bir kişinin ya da kişilerin yaralanmasına, ölmesine ya da bir malın zarar görmesine sebep olduğu takdirde özel hukukun alt dalı olan borçlar hukuku dalını ilgilendirmenin yanında ayrıca kamu hukuku dalı olan ceza hukukunu da oldukça ilgilendirmektedir. Suç ve ceza hukuku altında trafik kazalarını incelediğimizde trafik kazalarının taksirle adam öldürme ya da taksirle adam yaralamaya sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Taksir kişinin bilerek ve isteyerek değil sonuçlarını kestirmeden gerçekleştirdiği davranışlar sonucu ortaya çıkan sonuçlardır. Kasten suçlara göre daha az ceza ile cezalandırılan taksirli suçlar trafik kazaları için geçerlidir. Fail olan kişinin ceza hukuku altında yargılanabilmesi için ayrı prosedürler işlemektedir. Mağdur olan kişinin şikâyetine bağlı bir suç olan trafik kazaları resen kovuşturma ve soruşturma yapılan suçlar değildir. Birey trafik kazası süsü vererek bir suç işlemesi takdirinde bu zaten kasten bir suç yaratacağından trafik kazası olarak değerlendirilmeyecektir.

Yaralamalı Trafik Kazalarında Manevi Tazminat Davası

Trafik kazalarının hukuki sonuçlarından biri de bireyin yaşadığı maddi kayıplar ile yani ekonomik kayıplarla da bağlantılıdır ve Borçlar hukuku konusunu ilgilendirir. Bir trafik kazası sonucunda yaralanan mağdur kişinin yaşayacağı ekonomik kayıpları incelediğimizde teker teker şunları sayabiliriz:

Öncelikle yaralanan bireyin hastane ve tedavi masrafları ekonomik kayıplar arasında ilk başta gelir. Ayrıca birey yaralandığı için belli bir süre işine gidemeyerek kazanması gerekenleri de kazanamadığından dolayı ayrıca bir zarara uğrayacaktır.  Eğer 2 araç arasında gerçekleşen bir kaza ise mağdur olan kişinin taşıtına da zarar geleceğinden ayrıca aracın bakım ve onarım masrafları da bireyin zararlar hanesinde yer alacaktır.

Hukuk sistemi bireyin hak kaybına uğramaması için birtakım kurallar getirerek mağduru korumayı amaçlamıştır. Bu nedenle bireyin yaşadığı olaylar nedeni ile gerçek hayatta maddi olarak zarara uğradığında maddi tazminat davası açarak zararlarının giderilmesini talep edebilecek ve birey uğramış olduğu zararlardan kurtulabilecektir.

Sigorta sistemleri açısından olaya baktığımızda birey gelişen dünyada herhangi bir zarara uğradığında bunun karşılanmasını talep edebilmek için bazı şeyleri birçok konuda sigorta ettirmektedir. Bu sigortalar bireyin o konuda zarara uğradığında zararını temin ederek bireyi kurtaracaktır. Motorlu bir taşıta sahip olan birey aracı satın aldıktan sonra aracı üzerinde yaptırdığı sigortalara sayesinde uğradığı zararları temin edebilecek durumdadır.

Bireyin aracı üzerinde değil de kendisi yaralandığında ise yaralanmanın derecesine göre ve gerek hastane masrafları gerek iş kaybı nedeniyle kazanması gereken muhtemel kazancı kazanamaması nedeniyle birey maddi olarak da zarar uğrayacaktır. Bu zararlarda maddi tazminat davası ile fail olan davalı taraf tarafından istenebilecektir.

Hukuk sistemimizde tazminat davaları temelde 2 çeşittir. Bunlar maddi tazminat davaları ve manevi tazminat davalarıdır. Trafik kazalarındaki maddi tazminat davalarını yukarıda ifade etmiş bulunduk. Bireyin uğradığı hasar büyükse ya d psikolojik olarak etkilendiyse yani elinde geçerli sebeplerde bulunduğu takdirde makul bir zarar tazmini de istediğinde manevi tazminat davası da gerçekleşebilmektedir. Hakim maddi ve manevi tazminat davasında bilirkişilere danışarak tazminat talebinin altında da karar verebilme yetkisine sahiptir. Birey bu hususları dikkate alarak davalarını açmalıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yaralamalı Trafik Kazalarında Manevi Tazminat - Yorum
  Burç -
  6 Ocak 2017

  2015 yılında ağır bir trafik kazası geçirdim. sağ kolumu kayıp ettim. halen tedavim devam ediyor. ifadeyi alan polislerin yanlış yönlendirmeleri neticesinde bır yıl üç aydır hukuk mücadelesi veriyorum. karşı tarafın lehine ifade almışlar. kamu davası açılacak, sonuç olarak bana iki üç kez kovuşturmaya gerek yoktur diye tebliğ geldi. maddi ve manevi tazminat nasıl alabilirim.

  Cevapla
 • Yaralamalı Trafik Kazalarında Manevi Tazminat - Yorum
  Baysal -
  11 Mart 2017

  tazminat davası açmayı düşünüyorum, bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Dava açma süreci ne şekilde ilerlemelidir, avukatlık ücretleri ve mahkeme masrafı dava sonucunda davalıya mı ait olacaktır? İlk aşamada tarafımdan isteyeceğiniz bilgi ve/veya belge olacak mıdır? Şimdiden teşekkür ediyor, işlerinizde kolaylıklar diliyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak