Atla

Yaş Düzeltme Davaları


Yaş Düzeltme Davaları

Yaş Düzeltme Davaları

Yaş Düzeltme Davaları

Yaş düzeltme işlemlerindeki genel kurallardan bahsedecek olursak, Yaş düzeltme taleplerinde kesin olarak mahkemece karar verilmiş ise düzeltme yapılır. Mahkemece kesinleşmiş karar yoksa nüfus kayıtları düzeltilemez, kayıtlara şerh işlenemez. Ancak aile kayıtlarının tescilinde yapılmış maddi hatalar Nüfus müdürlüklerine belge sunulmak suretiyle yetkisi dahilinde düzeltilir. Yaş düzeltme davaları,  ilgili kişinin bağlı olduğu nüfus müdürülüğünce yada görevlendireceği nüfus memurunun davaya katılmasıyla görülür ve sonuçlandırılır. Yaş düzeltme davalarını kişi kendi açacağı gibi avukat desteği ile de davayı açabilir. Ancak avukat kişiye sıkı sıkıya bağlı haklarda, yetki almadıkça dava açamaz ve takip edemez.      

Yargıtay Kararı - Yaş Düzeltme Davaları

T.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu Esas: 2011/2-775 Karar: 2012/116 Karar Tarihi: 07.03.2012 NÜFUSTA KAYIT DÜZELTMESİ DAVASI - NÜFUS KAYITLARININ DAVACININ TALEBİ GİBİ DÜZELTİLEBİLMESİ İÇİN ÖNCELİKLE SOYBAĞININ TESPİT EDİLMESİ GEREKTİĞİ - GÖREVLİ MAHKEMENİN ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ DEĞİL AİLE MAHKEMESİ OLDUĞU ÖZET: Nüfus kayıtlarının davacının talebi gibi düzeltilebilmesi için öncelikle gerçek anne-babanın, dolayısı ile soybağının tespit edilmesi gerekir. Hal böyle olunca, gerçek anne ve babanın tespitine ve soybağının kurulmasına dair istemin çözümü öncelik taşımakla, ağırlıklı bu talebi incelemekle görevli mahkeme buna bağlı diğer talebi de incelemek durumundadır. O halde her iki davanın birlikte açılması halinde görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi değil, Aile Mahkemesidir. Yukarıda açıklanan sebeplerle direnme kararı usul ve yasaya uygundur.  YAŞ DAVALARI HAKKINDA BU KONULARDA FAYDALI OLABİLİRYaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları konulu makaleyi okuyabilirsiniz.Yaş Büyütme Davası Nasıl Açılır Şartları konulu makaleyi okuyabilirsiniz.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • ERDEM ÖZÇOBAN -
  6 Ağustos 2016

  Avukatlar terzi gibidir, kendilerini kesmezler, araya gireni keserleri.

  Cevapla
 • NUR GÖK -
  6 Ağustos 2016

  Yaş Düzeltme Davaları dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • YAREN BOYSAN -
  12 Ağustos 2016

  Yaş Düzeltme Davaları Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • MERİÇ PEKCAN -
  15 Ağustos 2016

  Yaş Düzeltme Davaları Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • NAZİRE ATAÇ -
  9 Ekim 2016

  Yaş Düzeltme Davaları Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

  Cevapla
Yorum Bırak