Atla

Yaş Düzeltme Davaları


Yaş Düzeltme Davaları

Yaş Düzeltme Davaları

Yaş Düzeltme Davaları

Yaş düzeltme işlemlerindeki genel kurallardan bahsedecek olursak, Yaş düzeltme taleplerinde kesin olarak mahkemece karar verilmiş ise düzeltme yapılır. Mahkemece kesinleşmiş karar yoksa nüfus kayıtları düzeltilemez, kayıtlara şerh işlenemez. Ancak aile kayıtlarının tescilinde yapılmış maddi hatalar Nüfus müdürlüklerine belge sunulmak suretiyle yetkisi dahilinde düzeltilir.

Yaş düzeltme davaları,  ilgili kişinin bağlı olduğu nüfus müdürülüğünce yada görevlendireceği nüfus memurunun davaya katılmasıyla görülür ve sonuçlandırılır. Yaş düzeltme davalarını kişi kendi açacağı gibi avukat desteği ile de davayı açabilir. Ancak avukat kişiye sıkı sıkıya bağlı haklarda, yetki almadıkça dava açamaz ve takip edemez.      

Yargıtay Kararı - Yaş Düzeltme Davaları

T.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu Esas: 2011/2-775 Karar: 2012/116 Karar Tarihi: 07.03.2012

NÜFUSTA KAYIT DÜZELTMESİ DAVASI - NÜFUS KAYITLARININ DAVACININ TALEBİ GİBİ DÜZELTİLEBİLMESİ İÇİN ÖNCELİKLE SOYBAĞININ TESPİT EDİLMESİ GEREKTİĞİ - GÖREVLİ MAHKEMENİN ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ DEĞİL AİLE MAHKEMESİ OLDUĞU

ÖZET: Nüfus kayıtlarının davacının talebi gibi düzeltilebilmesi için öncelikle gerçek anne-babanın, dolayısı ile soybağının tespit edilmesi gerekir. Hal böyle olunca, gerçek anne ve babanın tespitine ve soybağının kurulmasına dair istemin çözümü öncelik taşımakla, ağırlıklı bu talebi incelemekle görevli mahkeme buna bağlı diğer talebi de incelemek durumundadır. O halde her iki davanın birlikte açılması halinde görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi değil, Aile Mahkemesidir. Yukarıda açıklanan sebeplerle direnme kararı usul ve yasaya uygundur.  

YAŞ DAVALARI HAKKINDA BU KONULARDA FAYDALI OLABİLİR

Yaş Küçültme Davası Nasıl Açılır Şartları konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yaş Düzeltme Davaları - Yorum
  ERDEM ÖZÇOBAN -
  6 Ağustos 2016

  Avukatlar terzi gibidir, kendilerini kesmezler, araya gireni keserleri.

  Cevapla
 • Yaş Düzeltme Davaları - Yorum
  NUR GÖK -
  6 Ağustos 2016

  Yaş Düzeltme Davaları dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • Yaş Düzeltme Davaları - Yorum
  YAREN BOYSAN -
  12 Ağustos 2016

  Yaş Düzeltme Davaları Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • Yaş Düzeltme Davaları - Yorum
  MERİÇ PEKCAN -
  15 Ağustos 2016

  Yaş Düzeltme Davaları Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Yaş Düzeltme Davaları - Yorum
  NAZİRE ATAÇ -
  9 Ekim 2016

  Yaş Düzeltme Davaları Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

  Cevapla
Yorum Bırak