Atla

Yaş Küçültme Davaları Nasıl Görülür


Yaş Küçültme Davaları Nasıl Görülür

Yaş Küçültme Davaları Nasıl Görülür

Yaş Küçültme Davaları Nasıl Görülür

 Yaş küçültme davaları adı ile bilinen yaş düzeltme davalarında daha çok nüfusa geç kayıt edilmiş olan ya da önceden vefat etmiş olan bir kardeşinin kimliğini kullanmakta olan kişilerin hatalı yaşlarının resmi kayıtlarda da düzenlenmesi hedeflenmektedir. Nüfus kayıtlarında yaşı yanlış yazılmış olan kişiler belki tüm hayatları boyunca bu sorunla hiç karşılaşmadan hayatını sürdürebiliyor olsalar da özellikle askerlik, eğitim hayatı ve iş hayatı gibi insan hayatı için önemli aşamalarda yaş ile bulunulması gereken konum arasında farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Kişilerin bu durumdan kötü etkilenmesinin önüne geçmek için yaş küçültme davalarını açması yeterli olmaktadır.

Yaşının nüfus kayıtlarına olduğundan daha küçük olarak geçirildiği iddiasını taşımakta olan kişiler kendi başlarına ya da eğer yaşları küçükse aileleri aracılığı ile veya vasileri bulunuyorsa bunlar ile beraber yanlışlığın düzeltilmesini sağlamak üzere davalarını açabilmektedir. Dava açacak olan kişiler aynı zamanda davacı sıfatını da dava süresinde taşıyacak olan yanlışlığın düzeltilmesini talep edecek olan kişiler olmaktadır. Yaşının düzeltilmesini isteyen kişinin reşit olmadığı durumlarda velisi tarafından davanın açılması mümkün olmaktadır. Dava açmak isteyen kişi vasi ise sulh hukuk mahkemesinden gerekli izinleri almalıdır. Davaların açılacağı ve aynı zamanda davalı sıfatına sahip olan taraf ise nüfus idaresi olmaktadır ve duruşma sırasında mutlaka salonda hazır bulunması gerekmektedir.

Yaş Küçültme Davaları Nereye Açılır?

İsim değişiklikleri ile ilgili hususlar Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenmiş olan maddelerle yapılırken yaş değişikliğine ilişkin durumlar Nüfus Kanunu içinde belirtilen düzenlemeler dahilinde yapılmaktadır. Yaş küçültme davalarında Asliye Hukuk Mahkemeleri görevli mahkeme sıfatına sahiptir. Kişiler kendi ikamet ettikleri bölgelerde yer alan mahkemede ya da nüfus kaydının yer aldığı yerde görevli olan yetkili mahkemelerde söz konusu değişiklikler için davalarını açabilmektedirler.

Yaş Küçültmek Ne Kadar Sürer?

Yaş küçültme davaları kamusal niteliklere sahip olan davalar olduğu için hakim tarafından delil toplanması dahi istenebilmektedir. Cumhuriyet savcısı ve nüfus idaresi temsilcisi ile birlikte görülen duruşmalar sonrasında karara bağlanması da bunu gerektirmektedir. Davalar yaş değişikliğinin yapılmasını isteyen kişiler ile nüfus idaresinin gerekli görmesi halinde Cumhuriyet savcısı tarafından da açılabilmektedir. Dava sırasında tanıklar ya da resmi kayıt örnekleri ve belgeler aracılığı ile ispat yükümlülükleri yerine getirilir. Bu noktada yaş düzeltme talebini dile getiren kişinin gerekli şartları sağlayıp sağlamadığına bakılmaktadır. Bunu yaparken mahkeme resmi kayıtlardan yararlanma olanağını değerlendirirken aynı zamanda dış görünüş gibi noktalara da dikkat etmektedir. Bu nedenlerden dolayı dava süresinin 4 ile 5 aya kadar uzaması söz konusu olabiliyor. Delillerin toplanma şekli ve talep edilen delillerin sayısının artması bu sürenin daha da uzamasına sebep olabilir.

Kişiler yaş küçültme davalarını en kısa sürede sonuçlandırmak istiyorlarsa içinde bulundukları durumu en açık şekilde ortaya koyan dilekçeleri hazırlayarak bunu yapabilirler. Burada örnek olarak hazırlanmış dilekçeler yerine kişilerin özel durumlarını ortaya koyan dilekçelerin hazırlanması gerekmektedir. Çünkü kişilerin yaş değişikliğine ilişkin talepleri farklı olabileceği gibi dava sırasında istenilen belgelerin ve bunun için sunulacak delillerin de farklı olması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle kişilerin kendisine en uygun dilekçeyle başvurularını yapmış olması gerekiyor.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yaş Küçültme Davaları Nasıl Görülür - Yorum
  NURİYE İYİKÜLAH -
  2 Eylül 2016

  2001 dogumluyum sezeryanla dogdugum icin yasimi buyutemicegim soyleniyor ozel bi durum icin yasimi buyutmem gerekiyor gorunusum 22 yasinda gibi duruyor fizigimde ayni sekilde sorum su ben kemik yasimi ölcturup 18-19 arasi cikarsa degistirebiliyormuyum tarihi ?

  Cevapla
 • Yaş Küçültme Davaları Nasıl Görülür - Yorum
  İsmail Yılmaz -
  30 Ocak 2018

  Babamın dediğine göre 1990 doğumluyum ama kimlikte 1989 olarak kayıtlıdır. Ben yaşımı küçültmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim,bu mümkün mü,mümkün ise yardımcı olurmusunuz? Teşekkürler.

  Cevapla
Yorum Bırak