Atla

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Davası


Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Davası

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Davası

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Davası

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Davaları

Boşanma davalarının ardından yoksulluk nafakası almaya hak kazanmış olan kişilerin davanın sonlandırılmasının ardından yaptığı farklı eylemler sonucunda diğer tarafın yoksulluk nafakasının sonlandırılması yönünde bir talebinin bulunması söz konusu olabiliyor.

Açılacak olan bir dava ile sonuçlandırılacak bu hususların ancak yoksulluk nafakası alan kişinin yoksulluğunun ortadan kalması, tekrar evlenmesi, evlenmemiş olsa bile evli gibi biriyle birlikte yaşaması, haysiyetsiz yaşamını sürdürmesi durumlarında mümkün olmaktadır.

Daha önce boşanma kararının alınmasını ve boşanma sonrası ortaya çıkan hakların kişilere teslim edilmesini sağlayan davalar sırasında yoksulluk nafakası almaya hak kazanan kişilerin durumunun iyileşmesi veya yoksulluk durumundan kurtulması temel alınan bu durumlarda yoksulluk nafakasının kaldırılması şeklinde bir taleple mahkemeye ulaşmak mümkün oluyor.


 


 

 

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Davası Açılması şartları

Bu noktada nafaka almaya hak kazanan ve almakta olan kişinin işe girmesi ve daha sonra bu işten çıkması bile nafaka ödemekle yükümlü olan kişinin bu yükümlülüğün kaldırılması yönündeki talebiyle dava açma hakkının bulunduğu durumunu ortadan kaldırmamaktadır.

Davaların açılmasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunduğu için sürecin bir avukat yardımıyla yönetilmesi daha başarılı bir sonucun alınmasını sağlayacaktır.

Davacı olan kişilerin yoksulluk nafakasının kaldırılmasına yönelik açtığı davalarda karşı tarafın yoksulluktan kurtulmuş olduğunu gösteren durumların yaşandığına dair ispatlarını yapması gerekmektedir. Yoksulluk nafakasının kaldırılması bu nafakayı ödemekle yükümlü olan eşin karşı taraf hakkındaki ispat işlemini gerçekleştirmesinin ardından mümkün olduğu gibi aynı zamanda yoksulluk nafakasını almak olan kişiler tarafından da mümkün olmaktadır.

Bu kişiler kendilerinin yoksulluktan kurtulmalarının ardından da talepleri doğrultusunda yoksulluk nafakasının kaldırılmasını talep etmektedir. Yoksulluk nafakasının kaldırılması ile ilgili şartlar yasalarda açık bir şekilde belirtilmiştir. Buna göre namus, onur ve şeref anlayışına aykırı bir yaşam sürdürülmesi gerekçesiyle bu davaların açılması söz konusu olabiliyor.

Buna ek olarak resmi olarak ya da resmi olarak gerçekleşmese de fiziksel olarak mümkün olan evlilik hallerinde kişilerin yoksulluk nafakalarının kaldırılması yönünde talepleri doğrultusunda dava açması mümkün olmaktadır. Son olarak yoksulluk nafakasının ödenmesi ve alınması ile ilgili taraf olan kişilerden birinin ölmesi halinde de aynı talep doğrultusunda davanın açılması mümkün oluyor. Yoksulluk nafakasının kaldırılması ile ilgili davalar açılırken aile mahkemelerine, eğer aile mahkemeleri o yerleşim yerinde bulunmuyorsa asliye hukuk mahkemelerine davaların açılması gerekmektedir.

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Davası Nasıl Açılır

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması İptali

Boşanma sonrası eşler arasındaki hakların kişilere verilmesine dahil edilen konulardan olan yoksulluk nafakası temel olarak ekonomik açıdan oldukça kötü durumda olan ve yoksulluk sıfatına sahip olacak kişiler için diğer eş tarafından verilen nafakalar olmaktadır. Mahkeme yolu ile dava açarak bazı şartların ortaya çıkması halinde bu nafaka türünün iptaline yönelik karar verilmesi için işlem yapılması mümkün olurken aynı zamanda bu nafakanın kendiliğinden sona ermesi de söz konusu olmaktadır.

Yoksulluk nafakalarının tek bir seferde ödenmesinden hareketle bu nafakanın kesilmesi teknik olarak mümkün değildir. Ancak irat biçiminde belli periyotlar halinde ödenen yoksulluk nafakalarında benzer bir işlemin yapılması söz konusu olabiliyor. Türk Medeni Kanunu içerisinde açık bir şekilde yoksulluk nafakasının hangi hallerde kesilebileceğine dair kesin kurallar belirlenmiştir. Fakat bu durumlar gerçekleşse bile taraflar kendi kararları doğrultusunda yoksulluk nafakası işlemlerinin aynı şekilde sürdürülmesine karar verebilirler.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BOŞANMA DAVASI - GEREKÇELİ KARARDA ERKEĞE İZAFE EDİLEN KUSURLU DAVRANIŞA KADININ DİLEKÇESİNDE VAKIA OLARAK DAYANMADIĞI - KADININ BOŞANMAYA SEBEBİYET VEREN VAKIALARDA TAM KUSURLU BULUNDUĞU - KADININ YOKSULLUK NAFAKASI TALEBİNİN REDDİ GEREĞİ

ÖZET: Mahkemece, gerekçeli kararda davacı erkeğe izafe edilen kusurlu davranışa, davalı kadın cevap dilekçesinde vakıa olarak dayanmamıştır. Mahkemece, usulüne uygun şekilde ileri sürülmeyen ve dayanılmayan vakıa davacı erkeğe kusur olarak yüklenemez.

Gerçekleşen bu duruma göre; davalı kadının boşanmaya sebebiyet veren vakıalarda tam kusurlu bulunduğu anlaşılmakla boşanmaya sebebiyet veren vakıalarda tam kusurlu eş yararına yoksulluk nafakası verilemez. Bu husus gözetilmeden davalı kadın yararına koşulları oluşmadığı halde, yoksulluk nafakasına hükmedilmesi doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Davası - Yorum
  KÜBRA TUNÇ -
  7 Ağustos 2016

  Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Davası Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Davası - Yorum
  BARTU KARAKIŞLA -
  16 Ağustos 2016

  Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Davası Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
 • Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması Davası - Yorum
  Anonim - ANKARA
  30 Kasım 2017

  Merhaba eşim nafaka ödüyor ayda 500 tl emekli evde üç kişiyik evimiz kira bu nafaka bitmiyor ömür boyu ödenecek eşim evinin ihtiyaçlarını karşılayamıyor birini alsa birini alamıyor. Nasıl Dava açılır

  Cevapla
Yorum Bırak