Atla

Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma


Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma

Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma

Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma

Yurt dışında herhangi bir ülkede boşandıktan sonra ülkesinde evli gözüken bireylerin Türkiye hukuk sistemi içerisinde de hukuki bağlarının ayrı olduğunu göstermesi için açacağı dava türüdür.

Bu dava ile yurt dışında boşanan çiftler ülke içerisinde de boşanmış olacaklardır. Yerel mahkemenin tanıma ve tenfiz davası ile yurt dışında yapılan boşanma davasını ülke sınırları içerisinde de geçerli olduğunu mahkeme kararında ifade etmesidir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir?

Boşanma sadece ayrılmak değildir. Boşanma ayrılmanın yanında birtakım yükümlülükler ve haklarda getirmektedir. Yurt dışında gerçekleştirilen boşanma davalarının sonucunda ortaya çıkan hukuki sonuçların Türkiye'de kabul görmesi için açılan davaya tenfiz davası denmektedir.

Tenfiz davası tanıma davasını da içinde kapsayan genel bir başlıktır.

Tanıma Tenfiz Davası için Gerekli Belgeler

Evlilik birliğini yurtdışında sonlandırmış olan kişiler hakkında yabancı mahkemelerden çıkmış olan kararların tanınması gibi kolay bir işlemi içinde barındıran tanıma ve tenfiz davası sürecinin en kısa süre içinde sona erdirilmesi ancak gerekli belgelerin eksiksiz ve zamanında teslim edilmesi ile mümkün olmaktadır.

Bu davaları açmak için kişilerin öncelikle yurtdışı mahkemelerinde verilmiş olan boşanma kararlarının asıl belgelerini onaylı fotokopileri ile birlikte ellerinde bulundurmaları gerekiyor.

Yurtdışı Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Avukatı

Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma Yargıtay Kararları

TANIMA VE TENFİZ DAVASI - TENFİZİ İSTENEN YABANCI HAKEM KARARININ BELİRLİ BİR ALACAĞIN TAHSİLİNE YÖNELİK OLDUĞU - DAVANIN NİSPİ HARCA TABİ OLDUĞU - MAKTU HARCA HÜKMEDİLMESİNDE İSABET GÖRÜLMEDİĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Tenfizi istenen yabancı hakem kararı belirli bir alacağın tahsiline yönelik olduğundan dava nispi harca tabidir. O halde tenfizi istenen karardaki alacak miktarının dava tarihindeki Türk Lirası karşılığı tespit edilerek bu miktar üzerinden Harçlar Kanununa göre nispi karar ilam harcı alınması gerekirken maktu harca hükmedilmesinde isabet görülmemiştir.

TANIMA VE TENFİZ DAVASI - TÜRK MAHKEMELERİNİN MÜNHASIR YETKİSİNE DAHİL BİR KONUDA YABANCI MAHKEME KARARLARININ TANINMASI VE TENFİZİNE KARAR VERİLEMEYECEĞİ - DAVANIN REDDİ - DİRENME KARARININ BOZULMASI GEREĞİ

ÖZET: Konunun Türk mahkemelerinin münhasır yetkisi kapsamına girdiği, Türk mahkemelerinin münhasır yetkisine dahil bir konuda, yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizine karar verilemeyeceği gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma - Yorum
  BEKİR TAMER -
  14 Eylül 2016

  Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  21 Eylül 2016

  Yurtdışında Alınan Boşanma Kararının Tanıma Ve Tenfizini Ankara İstanbul veya İzmir'de bulunan Asliye Hukuk (Aile Mahkemesi) ‘nde açılabilir.

  Cevapla
 • Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma - Yorum
  Güngör -
  5 Ocak 2017

  Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
 • Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma - Yorum
  Esra -
  9 Şubat 2017

  Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
Yorum Bırak