Atla

Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma


Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma

Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma

Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma

A. Yurtdışında Boşananlar İçin Tanıma, B. Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma, C.  Yurtdışında Boşanma Türkiye de Geçerli Olması, D. Yabanci İlamın Turkiye de Tanitilmasi Davasi T.C. YARGITAY 19.Hukuk Dairesi Esas: 2014/11188 Karar: 2015/8132 Karar Tarihi: 02.06.2015 TANIMA VE TENFİZ DAVASI - TENFİZİ İSTENEN YABANCI HAKEM KARARININ BELİRLİ BİR ALACAĞIN TAHSİLİNE YÖNELİK OLDUĞU - DAVANIN NİSPİ HARCA TABİ OLDUĞU - MAKTU HARCA HÜKMEDİLMESİNDE İSABET GÖRÜLMEDİĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU ÖZET: Tenfizi istenen yabancı hakem kararı belirli bir alacağın tahsiline yönelik olduğundan dava nispi harca tabidir. O halde tenfizi istenen karardaki alacak miktarının dava tarihindeki Türk Lirası karşılığı tespit edilerek bu miktar üzerinden Harçlar Kanununa göre nispi karar ilam harcı alınması gerekirken maktu harca hükmedilmesinde isabet görülmemiştir.YURTDIŞINDA BOŞANANLAR İÇİN TÜRKİYEDE TANIMA DAVASIT.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu Esas: 2013/18-1628 Karar: 2015/894 Karar Tarihi: 04.03.2015 TANIMA VE TENFİZ DAVASI - TÜRK MAHKEMELERİNİN MÜNHASIR YETKİSİNE DAHİL BİR KONUDA YABANCI MAHKEME KARARLARININ TANINMASI VE TENFİZİNE KARAR VERİLEMEYECEĞİ - DAVANIN REDDİ - DİRENME KARARININ BOZULMASI GEREĞİ ÖZET: Konunun Türk mahkemelerinin münhasır yetkisi kapsamına girdiği, Türk mahkemelerinin münhasır yetkisine dahil bir konuda, yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizine karar verilemeyeceği gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • BEKİR TAMER -
  14 Eylül 2016

  Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma Davayı ben hangi mahkemede açabilirim.. Davanın yetkili mahkemesi neresidir.. Saygılarımla.

  Cevapla
  ilkayuyarkaba -
  21 Eylül 2016

  Yurtdışında Alınan Boşanma Kararının Tanıma Ve Tenfizini Ankara İstanbul veya İzmir'de bulunan Asliye Hukuk (Aile Mahkemesi) ‘nde açılabilir.

  Cevapla
 • Güngör -
  5 Ocak 2017

  Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma Acaba bu dava ne kadar sürer veya sonuçlanır..

  Cevapla
 • Esra -
  9 Şubat 2017

  Yurtdışında Boşananlar İçin Türkiyede Tanıma Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
Yorum Bırak