Atla

Yurtdışında Boşandınız Tanıma Tenfiz Davası


Yurtdışında Boşandınız Tanıma Tenfiz Davası

Yurtdışında Boşandınız Tanıma Tenfiz Davası

Yurtdışında Boşandınız Tanıma Tenfiz Davası

Dünya üzerinde hukuk sistemleri 2 ana kolay ayrılmış olarak gözüksek de Anglo Sakson veya Kara Avrupa Hukuk sistemi içerisinde de yer alan devletlerin kendilerine ait birer hukuk sistemi vardır. Bu hukuk sistemindeki kanun koyucunun koyduğu kurallar çerçevesinde birbirinden farklı hukuk dalları kurallara bağlanmıştır. 

 

Yurtdışında Boşandınız Tanıma Tenfiz Davası Nasıl Olur

Birbirinden farklı hukuk kurallarını benimseyen devletlerarasında yaşanan kural farklılığını çözmek için Milletlerarası Özel Hukuk sistemi geliştirilmiştir.

Bu hukuk sistemi sayesinde bir devlette boşanan çiftler kendi vatandaşı olduğu devlette de boşanmış olarak gözükebilmek için birtakım usullere ve kurallara uyarak hareket ettiğinde kendi devletinin kabul ettiği hukuk sistemi içerisinde de boşanmış sayılacaklardır. Ana meselemize geldiğimizde şunları ifade edebiliriz: hangi devlette boşanacak olursa olsun çiftler belli bir kural yoktur.

Her devletin kendine ait kuralları olduğundan dolayı devletin benimsediği hukuk sistemi içerisinde ancak boşanma davası sürecini anlatabiliriz. Örneğin Amerikan vatandaşı olup Türkiye'de yaşayan çiftler boşanmak için Türk hukuk sistemine uymak zorundalar iken - Türkiye'de boşanacaklar ise Türk Medeni Kanunda ifade edilen kurallar çerçevesinde boşanacaklardır- kendi ülkelerinde boşanıp boşanmama konusunda ise ABD'nin benimsediği hukuk kurallarına bakmak gerekir.

Yurtdışında Boşanma Davası ve Türkiye'de Yurtdışında Yapılan Boşanma Davasının Tanınması ve Tenfizi

Türk vatandaşı olup Türk kanun koyucunun benimsediği ülkelerden birinde boşanan çiftlerin Türk hukuk sistemi içerisinde de boşanmış olarak kabuk edilmeleri ve boşanmanın gerektirdiği hüküm ve sonuçların geçerli olması için tanınma ve tenfiz davası açılması gerekir. Bu davalar sayesinde yabancı bir mahkemenin altında boşanan taraflar Türk yerel mahkemesince de boşanmış sayılabileceklerdir.

Yurtdışında Boşandınız Tanıma Tenfiz Davası

Tanınma ve tenfiz davası

açılmadığı takdirde yurtdışında boşanmış olsalar dahi bireyler Türkiye'ye geldikleri zaman evlilik birliği içinde olduklarını göreceklerdir. Bu davaların açılması bireylerin farklı devletlerde farklı hukuk statülerinde olmaması için gereklidir. Tanınma ve tenfiz davasını ancak ve ancak boşanma davasının tarafları veya bu tarafların vekalet ve tanınma ve tenfiz davasını açabilmesi için özel olarak yetkilendirdikleri avukatlar açabilmektedir.

Yani tarafların yasal mirasçıları tarafından bu davalar açılamamaktadır. Fakat taraflardan biri veya her ikisi sınırlı ehliyetsiz ise yasal temsilcilerin onayı gerekebilmektedir. Sonuç olarak tanınma davası ile yurtdışında boşanan tarafların boşanma davası Türk hukuk sistemi içerisinde kabul görürken, tenfiz davası ise boşanma davasının getirdiği hüküm ve sonuçların Türk hukuk sistemi içerisinde de icra edilmesinin sağlanması için açılan davadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • İLKER ATALI -
    5 Ağustos 2016

    Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

    Cevapla
Yorum Bırak