Atla

15 Yıl 3600 Gün Emeklilik Şartı İle Kıdem Tazminatı Almak


15 Yıl 3600 Gün Emeklilik Şartı İle Kıdem Tazminatı Almak

15 Yıl 3600 Gün Emeklilik Şartı İle Kıdem Tazminatı Almak

15 Yıl 3600 Gün Emeklilik Şartı İle Kıdem Tazminatı Almak

Kıdem tazminatı işçinin çeşitli unsurlardan iş yerinden ayrılırken bir yılı doldurması gerekiyor. En az bir yılı doldurması nedeniyle bir maaş brüt tutarı üzerinde ödenen tazminattır.

15 Yıl 3600 Gün Emeklilik Şartı İle Kıdem Tazminatı Almak üzerinde kendi talebi ile ayrılan işçiler hak talep edememektedirler. Kıdem tazminatına hak kazanmak için gerekli şartların gerçekleştirilmiş olması gereklidir.

15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı brüt ücretiniz üzerinden hesaplanır. Bu tazminatta hiçbir vergi kesintisi yapılmazken yalnızca damga vergisi kesintisi yapılır.

Eğer aldığınız ücret derli toplu değilse kıdem tazminatı için esas alınacak ücret çalıştığınız son bir yıl içerisinde aldığınız ücretin çalıştığınız gün sayısına oranı ile bulunur.

Çalıştığınız her yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı adı verilir. Eğer işvereniniz kıdem tazminatınızı zamanında ödemez ise.

Ödenmesi gereken tarihe kadar geçen süre içerisinde, en yüksek banka reeskont faizi üzerinden tazminatınızı talep edebilirsiniz.

15 Yıl 3600 Gün Emeklilik Şartı İle Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır

15 Yıl 3600 Gün Emeklilik Şartı İle Kıdem Tazminatı.  Yukarıda ki kanun maddesinde gayet açık ve net olarak anlayabileceğiniz gibi işçi 15 yıl ya da 3600 prim sayısını doldurduğunda işverene başvuru durumunda kıdem ve tazminatı adı verilir.

Fakat işveren maddeyi doğru yorumlamadığından kıdem tazminatı ödememek için farklı sudan nedenlerle tazminatı ödememe yoluna gitmektedir.

15 Yıl 3600 Gün Emeklilik Şartı İle Kıdem Tazminatı, işveren işçiyle bu kanun maddesiyle uzlaşmaması halinde. İşçi kıdem tazminatını almak için iş mahkemesine başvuru etmesi halinde, Kıdem ihbar tazminatı yanı sıra, ihbar tazminatı, fazla mesai alacağı, kullanılmayan yıllık izin ücretlerini, dini ve resmi bayramlarda çalışma ücretlerini aynı dava içerisinde isteyebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak