Kıdem Tazminatı İçin Nereye Başvurulur? | Ankara Avukat

Kıdem Tazminatı İçin Nereye Başvurulur?

Kıdem Tazminatı İçin Nereye Başvurulur?

Kıdem Tazminatı İçin Nereye Başvurulur? Kıdem Tazminatı Neden Alınır? Kıdem tazminatı alınma nedeni bir işçinin işten çıkarılması durumunda da hakkının verilebilmesidir. Haksız yere işten çıkarılmalarda işçilerin mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi için işverence bazı tazminatlar ödenmesi gerekir.

İşten çıkarılmalarda doğan iki farklı tazminat hakkı vardır. Bunlar ihbar tazminatı ve kıdem tazminatıdır. İhbar tazminatı önceden haber verilmeden işten çıkarılmalarda söz konusudur. Kıdem tazminatı ise haklı neden olmadan tüm işten çıkarılmalar için ödenmelidir. Kıdem tazminatı şartı ise en az 1 yıldır o kuruma bağlı çalışılmasıdır.

Kıdem Tazminatında Arabuluculuk Nedir?

Kıdem Tazminatı İçin Nereye Başvurulur? İş dünyasında işveren ile çalışanlar arasında en fazla uyuşmazlık kıdem tazminatı ve ihbar tazminatları konusunda yaşanıyor.

Bunun en büyük kanıtı olarak iş mahkemelerinde biriken kıdem tazminatı dava dosyalarının sayısını gösterilebilirdi. ‘Gösterilebilirdi’ diyoruz çünkü 1 Ocak 2018 tarihi kıdem tazminatları konusunda çok önemli bir dönüm noktası oldu.

Kıdem tazminatının hesaplanmasına ilişkin bir değişiklik olmasa da kıdem davası başvuru şeklinde yani bu hususun dava edilme sürecine yönelik devrim niteliğinde bir değişiklik yapıldı ve arabuluculuk sistemi getirildi.

Kıdem Davaları Önce Arabulucularda Çözülecek!

Yani 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla ‘kıdem tazminatı için nereye başvurmamız gerekiyor?’ sorusunun yanıtında köklü bir değişikliğe gidildi. Bu tarihi itibarıyla çalışanlar ile eski patronları arasındaki kıdem tazminatı konusundaki uyuşmazlıklar doğrudan iş mahkemeleri ile çözümlenmiyor.

Kıdem tazminatı konusunu dava etmek için öncesinde tarafların arabuluculuk görüşmelerine girmeleri gerekiyor. Böylece kıdem tazminatı gibi tarafların kolayca anlaşma yoluna gidebilecek hususlar doğruda iş mahkemelerine yük olmaktan çıktı. Kıdem Tazminatı İçin Nereye Başvurulur?

Kıdem Tazminatı Uyuşmazlıklarında Çözüm Süresi Kısaldı, Dava Sayıları Azaldı

Hem çalışanlar iş mahkemelerinde dava sıraları gelene kadar aylarca hatta bazen 1 yılı aşan süreleri beklemek zorunda kalmazken şirketlerin hukuk birimleri ve iş mahkemeleri bu davaların yükünden kurtuldu. Kıdem Tazminatı İçin Nereye Başvurulur?

Çalışan Kıdem Tazminatı İçin Nereye Başvuracak?

Kıdem tazminatı uyuşmazlıklarında çalışan yazılı olarak işyerinin bulunduğu yerdeki adliyeye başvurmalı. Başvuru adliyelerdeki arabuluculuk bürosuna, büro yoksa bu işi yapmakla yükümlü bulunan sulh hukuk mahkemesi başvurmalı. Kıdem Tazminatı İçin Nereye Başvurulur?

Arabulucuya Ne Zaman Başvurmak Gerekir?

Bu süreyle ilgili olarak iş akdinin fesih tarihi belirleyicidir. Kıdem ve ihbar tazminatı alacakları için iş sözleşmesi 25 Ekim 2017 tarihinden önce sona erdirildiyse 10 yıl içerisinde; eğer bu tarihten önce sonlandırıldıysa 6 yıl içerisinde başvuru yapılması gerekir.

Aksi halde alacaklar için hukuki süreç zaman aşımına uğrayacaktır. Kıdem Tazminatı İçin Nereye Başvurulur?

Arabuluculuk Ücreti Ne Zaman Ödenir?

Kıdem davalarında arabulucuya başvururken herhangi bir ücret ödenmez. Arabuluculuk görüşmelerinden sonra anlaşma ya da anlaşamama durumuna göre ücret ödeyecek taraflar belli olur.

Ancak arabuluculuk görüşmelerine katılmayan taraf, hem arabuluculuk masrafını, hem de görüşmelere gelmediği için anlaşma sağlanamayacağından davayı kazansa bile dava sürecindeki masrafları ödemekle yükümlü olacaktır. Kıdem Tazminatı İçin Nereye Başvurulur?

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

3.716 Görüntülenme

4 SORULAR

 1. Kadir Yılmaz dedi ki:

  ben 2014 de hastalık sebebıyle ışden ayrıldım hıc bır ucret tazmınat mesaı almadım alabılecegımı bılmıyordum ne yapmalıyım alabılecegımı ogrendım

  • bülent Kal dedi ki:

   sanayi sektöründe çalışıyordum ve 2019 ocak 20 de isden cikartildim. İş mahkemesinden dava ile nasıl tazminat alabilirim?

 2. Fatma Bulut dedi ki:

  Belirli süreli personel olaraK işe başladım . Sözleşme bitimi nedeniyle işten çıkarıldim. 9 ayda 1 sözleşmemi yenilediler. Bir çok özlük hakkından mahrum birakildim. Kıdem tazminatı alabilir miyim

 3. Ayhan Gökmen dedi ki:

  Ben 2 yıldır biyerde çalışmaktayım ne senelik izin ne asgari geçim indirimi almıyorum maaş konusunda da anlaşmadigim için işten ayrıldım
  Birde is kazası geçirdim tazminat hakkı doğar mi acaba?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri