Atla

15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları


15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları

15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları

15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları

Kıdem tazminatı İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunun temel kavramlarındandır. Kanun koyucu işverene karşı işçiyi korumak için birtakım önlemler almıştır ve bu önlemlerden biri de kıdem tazminatıdır. Kıdem tazminatı, iş yerinde belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik dolayısı ile işinden ayrılan işçiye iş yerince ödenen toplu paraya denir.Kıdem Tazminatı Alma ŞartlarıHer ne kadar bu kadar kısa bir şekilde tanımlamış olsak da kıdem tazminatını alabilmesi için işçinin belirli koşullar vardır. Bu koşulları şu şekilde özetleyebiliriz:
 1. İşçinin aynı işverene bağlı olarak en az 1 yıl çalışmış olması gerekir.
 2. İş sözleşmesinin ise işveren tarafından hukuk kurallarına aykırı, ahlak ve adaba aykırı nedenlerden veyahut; işçi tarafından sağlık ya da hukuka uygun bir nedenden dolayı; erkek ise askerlik kadın ise evlenmesi nedeni ile; emeklilik hakkını elde etmiş ise ya da son olarak işçi eğer ölmüş ise işçi tarafından fesih edilmesi gerekir.
Yani 2. Şarta baktığımızda işçi ile işveren arasında gerçekleşen iş sözleşmesinin işveren tarafından hukuka aykırı bir edenden dolayı fesih edilmesi gerekir. Ya da işçi tarafından iş sözleşmesi fesih edilecekse kanundaki hükümde yazan sebeplere dayalı bir fesih gerçekleşmesi gerekecektir. Bu kurallara baktığımızda işçinin kendi isteği ile işten ayrılması sonucunda kıdem tazminatı alıp alamayacağı önemli bir husustur. Kural olarak batığımızda işçi eğer kanundaki hükümlere dayanmadan kendi isteği ile işten ayrılırsa yani istifa ederse kıdem tazminatını alamaz.

15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Hangi Şartlarda Alınır

Yukarıda izah ettiğimiz üzere işçi kendi isteği ile kanundaki hükümlere dayanmada sadece isteği üzerine işten ayrılırsa kıdem tazminatı almaya hak kazanamayacaktır. Ana kural budur fakat bu durumun 3 tane istisnası vardır. Bu istisnalardan biri de 15 yıl 3600 gün şartıdır. Aşağıda ifade edeceğimiz şartları gerçekleştiren işçi kendi isteği ile işten ayrılmış olsa dahi kıdem tazminatı alabilmeye hak kazanabilecektir. Bu koşullar şunlardır:
 1. Öncelikle işçinin hangi işte, iş yerinde çalıştığının bir önemi yoktur. Önemli olan sigorta tarihine ilk girişi işçinin 1999 yılının 9. Ayının 8. Gününden önce olması gerekir. Yani 8.09.1999 tarihinden önce işçinin ilk sigorta girişinin yapılması gerekir.
 2. Sigorta prim gününün ise en az 3600 olması gerekir.
 3. Ve son şart da yukarıda ilk şart olarak ifade ettiğimiz şarttır. Yani işçi en son çalıştığı ve ayrılacağı yerde, iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olması gerekir.
Sadece damga vergisinin kesildiği 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatında bireyin kıdem tazminatı hesaplanırken brüt ücreti ele alınarak hesaplama yapılmaktadır.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • SAMET GÜLEÇ -
  17 Ağustos 2016

  15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla
 • BERK MERCAN -
  17 Ağustos 2016

  15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
 • Korkmazcan -
  27 Kasım 2016

  merhaba, yazılarınızı sayfanızdan takip ettim , bilgilendirme için teşekkür ederim.sizden ricam işyerine vereceğim dilekçe ve noterden çektireceğim ihtarname için örnek bir yazı gönderebilirmisiniz (sgk dan tazminat alabilir yazısını aldım , 3600 gün prim ödeme ve 15 yıl sigortalı olma şartına istinaden kıdem tazminatı istemek için) teşekkürler

  Cevapla
Yorum Bırak