Atla

15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları


15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları

15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları

15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları

Kıdem tazminatı İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunun temel kavramlarındandır. Kanun koyucu işverene karşı işçiyi korumak için birtakım önlemler almıştır ve bu önlemlerden biri de kıdem tazminatıdır.

Kıdem tazminatı, iş yerinde belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik dolayısı ile işinden ayrılan işçiye iş yerince ödenen toplu paraya denir.

Kıdem Tazminatı Alma Şartları

Her ne kadar bu kadar kısa bir şekilde tanımlamış olsak da kıdem tazminatını alabilmesi için işçinin belirli koşullar vardır. Bu koşulları şu şekilde özetleyebiliriz:

*İşçinin aynı işverene bağlı olarak en az 1 yıl çalışmış olması gerekir.

*İş sözleşmesinin ise işveren tarafından hukuk kurallarına aykırı, ahlak ve adaba aykırı nedenlerden veyahut; işçi tarafından sağlık ya da hukuka uygun bir nedenden dolayı;

Erkek ise askerlik kadın ise evlenmesi nedeni ile; emeklilik hakkını elde etmiş ise ya da son olarak işçi eğer ölmüş ise işçi tarafından fesih edilmesi gerekir.

Yani 2. Şarta baktığımızda işçi ile işveren arasında gerçekleşen iş sözleşmesinin işveren tarafından hukuka aykırı bir edenden dolayı fesih edilmesi gerekir.

Ya da işçi tarafından iş sözleşmesi fesih edilecekse kanundaki hükümde yazan sebeplere dayalı bir fesih gerçekleşmesi gerekecektir.

Bu kurallara baktığımızda işçinin kendi isteği ile işten ayrılması sonucunda kıdem tazminatı alıp alamayacağı önemli bir husustur.

Kural olarak batığımızda işçi eğer kanundaki hükümlere dayanmadan kendi isteği ile işten ayrılırsa yani istifa ederse kıdem tazminatını alamaz.

15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Hangi Şartlarda Alınır?

Yukarıda izah ettiğimiz üzere işçi kendi isteği ile kanundaki hükümlere dayanmada sadece isteği üzerine işten ayrılırsa kıdem tazminatı almaya hak kazanamayacaktır.

Ana kural budur fakat bu durumun 3 tane istisnası vardır. Bu istisnalardan biri de 15 yıl 3600 gün şartıdır. Aşağıda ifade edeceğimiz şartları gerçekleştiren işçi kendi isteği ile işten ayrılmış olsa dahi kıdem tazminatı alabilmeye hak kazanabilecektir. Bu koşullar şunlardır:

*Öncelikle işçinin hangi işte, iş yerinde çalıştığının bir önemi yoktur. Önemli olan sigorta tarihine ilk girişi işçinin 1999 yılının 9. Ayının 8. Gününden önce olması gerekir. Yani 8.09.1999 tarihinden önce işçinin ilk sigorta girişinin yapılması gerekir.

*Sigorta prim gününün ise en az 3600 olması gerekir.

*Ve son şart da yukarıda ilk şart olarak ifade ettiğimiz şarttır. Yani işçi en son çalıştığı ve ayrılacağı yerde, iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olması gerekir.

Sadece damga vergisinin kesildiği 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatında bireyin kıdem tazminatı hesaplanırken brüt ücreti ele alınarak hesaplama yapılmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • 15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları - Yorum
  SAMET GÜLEÇ -
  17 Ağustos 2016

  15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları Sizden randevu almak istiyorum.Yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla
 • 15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları - Yorum
  BERK MERCAN -
  17 Ağustos 2016

  15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
 • 15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları - Yorum
  Korkmazcan -
  27 Kasım 2016

  merhaba, yazılarınızı sayfanızdan takip ettim , bilgilendirme için teşekkür ederim.sizden ricam işyerine vereceğim dilekçe ve noterden çektireceğim ihtarname için örnek bir yazı gönderebilirmisiniz (sgk dan tazminat alabilir yazısını aldım , 3600 gün prim ödeme ve 15 yıl sigortalı olma şartına istinaden kıdem tazminatı istemek için) teşekkürler

  Cevapla
 • 15 Yıl 3600 Gün Kıdem Tazminatı Alma Şartları - Yorum
  Salih Yıldırım -
  30 Ocak 2018

  Merhaba 2010 ile 2016 yıllar arasında kamu hastanesinde tasaron isçi olarak çalıştım ve bu zarf içinde her yıl yeni sözleşme imzaladı ve şirket değişti. Buna rağmen 3600 günden kıdem tazminatı almak mümkün müdür? Teşekkürler.

  Cevapla
Yorum Bırak