Atla

15 Yıl 3600 Kıdem Tazminatı


15 Yıl 3600 Kıdem Tazminatı

15 Yıl 3600 Kıdem Tazminatı

15 Yıl 3600 Kıdem Tazminatı

15 yıl sigortalılık geçmişine sahip olan ve 3600 prim ödeme gün sayısını sağlamış olan kişilerin istifa etmeleri durumunda kıdem tazminatı alması mümkün olabilmektedir. Bu kişilerin kıdem tazminatına hak kazanması ancak 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe girmişlerse mümkün olabiliyor. Bu süreden 30 Nisan 2008 tarihine kadar ilk işe giriş tarihi ile sigortalılık süresi başlamış olan kişilerin kıdem tazminatlarına hak kazanarak istifa edebilmesi için mutlaka 25 yıllık sigortalılık geçmişine sahip olması ve 4500 prim ödeme gün sayısından daha fazlasına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca bu kişiler için belirlenen emekli olma yaşları da dikkate alınarak kıdem tazminatlarının verilmesi söz konusu olabiliyor.

1 Mayıs 2008'den sonra işe başlayan kişiler için ise 25 yıllık sigortalı olma şartı yerini korurken bu kişilerin 5400 prim ödeme gün sayılarını da yerine getirmiş olması gerekmektedir. Kişiler emekli olma yaşlarını beklemek üzere kıdem tazminatı haklarıyla işlerinden ayrılabilirler. Kıdem tazminatı alarak işten ayrılmak isteyen kişilerin mutlaka işten ayrılmalarını belgeleyecek olan dilekçelerinde işten ayrılma nedenlerini açık bir şekilde ifade etmesi gerekmektedir. Dilekçede ayrıca emeklilik şartlarının ne kadarının nasıl bir şekilde yerine getirilmiş olduğu belirtilmeli ve emeklilik yaşının da ayrıca bu dilekçeye dahil edilmesi sağlanmalıdır.

Kişiler bu dilekçeleri gereği gibi doldurduğu takdirde işten çıkarılma işlemlerinin yapılması mümkün olabiliyor. Kıdem tazminatına hak kazanılıp kazanılmadığı konusundaki kesin bilgi ise kişilerin Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü aracılığı ile sahip olabilecekleri kıdem tazminatına hak kazanmıştır yazısı ile mümkün olmaktadır. İşverene ulaştırılan bu belgelerle kişiler kıdem tazminatlarını alabilirler. Tüm bu şartları yerine getiren kişilerin uygun koşulları sağladıkları takdirde kıdem tazminatlarını alması mümkün oluyor. Buna ek olarak en çok merak edilen hususlardan ola ihbar tazminatlarının ise bu aşamada ödenmesi söz konusu olmamaktadır.

 

15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı kaç defa alınır

Çalışanların dikkat etmesi gereken noktalar yukarıda belirtilmiş olan detaylarda da olduğu gibi çalışma sürelerinin başladığı ilk işe giriş tarihi itibarıyla sahip oldukları toplam sigortalılık süreleri ve prim ödeme gün sayıları olmaktadır. Kişiler kendilerine uygun şartların oluşması halinde kıdem tazminatlarını alarak işlerinden ayrılabilmektedirler. Bunun uygulamada gerçekleşmesi ise ancak sosyal güvenlik il veya merkez müdürlükleri tarafından alınan kıdem tazminatı alabilir belgelerinin işverenlere teslim edilmesi ile mümkün olabiliyor. İş hukuku dava ve tazminat hakkında geniş bilgi için göz atınız.
 

15 Yıl 3600 Kıdem Tazminatı Almak için Ne Gerekir?

İş Kanunu'nun maddeleri uyarınca kıdem tazminatı alacak olan kişilerle ilgili kurallar açık bir şekilde ifade edilmiştir. Buna göre iş Kanunu'nun 60. maddesine dayanarak kişilerin yaşları dışında kalan tüm şartlarını sağlamaları sonucunda kıdem tazminatlarını alarak işlerinden ayrılmaları mümkün oluyor.

8 Eylül 1999 tarihinden önce işe giren kişiler için geçerli olan kıdem tazminatı alma şartlarının aynı zamanda kişiler için 15 yıllık sigortalılık sürelerinin yerine getirilmesi ve 3600 prim ödeme gün sayılarının karşılanması sayesinde tamamlanabilmektedir.

Bu kişiler işten kendi ayrılma taleplerini iletmeleri halinde kıdem tazminatlarını alabiliyorlar. 8 Eylül 1999 tarihi ile 30 Nisan 2008 tarihi arasındaki kişiler için bu rakamlar 25 yıllık sigortalılık süreleri ve 4500 prim ödeme gün sayısı olarak değiştirilmiştir.

Kişiler bu şartları yerine getirdikleri takdirde kıdem tazminatlarını alarak işten ayrılabiliyorlar. Bunun yanı sıra kişilerin kıdem tazminatı hakkına sahip olması için işçinin aynı işyerinde ya da aynı işveren altında çalışan alt işyerlerinde çalışmasına devam ediyor olması gerekmektedir.

15 Yıl 3600 Kıdem Tazminatlarında Esas Ücret

Kıdem tazminatlarının hesaplanmasında kişilerin son olarak çalışmış oldukları işyerlerinde geçirmiş oldukları her bir senelik dönem üzerinden bir aylık gelirlerinin toplanmasıyla brüt ücretlerin belirlenmesi sağlanır.

Son çalışma dönemlerinin aynı işyeri üzerinde gerçekleşmesi zorunluluğu bulunurken kişilerin 15 yıllık sigortalılık süreleri ve 3600 prim ödeme gün sayıları açısından aynı işyerinde çalışma zorunluluğu bulunmamaktadır. Önemli olan kişilerin tüm çalışma dönemleri içinde bu yıllık süreleri ve günlük süreleri tamamlamış olması gerekliliğidir.

15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı dilekçe örneği

15 yıl 3600 Günden Kıdem Tazminatı Almak İsteyenler Ne Yapmalı?

15 yıl 3600  kıdem tazminatı hakkını kullanmak isteyen kişiler kıdem tazminatını alarak işten çıkmak istediklerini beyan ettiklerinde Sosyal Güvenlik Kurumları'nın Merkez Müdürlükleri ve İl Müdürlüklerine başvurularını yapması gerekiyor. Kişiler buradan aldıkları "kıdem tazminatı alabilir" belgesini işverenlerine verdikleri takdirde tazminat haklarını kullanabilmektedirler.

İşverenlerle işçiler arasındaki iletişimin etkili bir şekilde sağlanması adına gönderimlerin mutlaka noter vasıtası ile gerçekleştirilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

15 Yıl 3600 Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılan Kişilerin Çalışması

Kıdem tazminatı alarak işten ayrılan kişilerin daha sonra tekrar çalışma faaliyetlerine dahil edilmesi durumunda kıdem tazminatı aldığı dönemlerin emeklilik haklarının kullanılması şeklinde değerlendirilmesi söz konusu olduğu için kişiler bu sürecin ardından da çalışmalarına devam edebilirler.

Yargıtay Kararı - 15 Yıl 3600 Kıdem Tazminatı

15 Yıl 3600 Kıdem Tazminatı Yargıtay Kararı  21.Hukuk Dairesi Esas:  2008/18459 Karar: 2009/16908 Karar Tarihi: 22.12.2009

ÖZET: Somut olayda, davalı kurumdan sadece isçinin sigortalılık süresi, prim ödeme gün ve aylığa esas yaş şartı ile yaşlılık aylığına hak kazanma yolunda bilgi tespit yazısı düzenleyebileceği, aksinin kabulü halinde ise taraflar arasında ki iş sözleşmesine ilişkin hukuki ilişkide, taraf olmayan Kurumun kararının belirleyici olacağı, bunun ise temelde özel hukuk ilişkisi niteliğinde olan içeriğine uygun düşmeyeceği açıktır.

YARGITAY : 15 YIL 3600 KIDEM TAZMİNATI

10.Hukuk Dairesi Esas:  2004/2111 Karar: 2004/4700 Karar Tarihi: 25.05.2004

ÖZET : Davacının, 20.10.1986 tarihinde SSK'ya tescil edildiği, işten kendi isteği ile çıktığı 21.2.2003 tarihine kadar 5748 gün prim ödediği anlaşılmıştır. Hüküm; davacının kendi isteğiyle işten ayrıldığı 21.2.2003 tarihi itibariyle, öngörülen yaş şartı dışındaki en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartına haiz olduğundan, kıdem tazminatı yazısının verilmesi gerektiğine ilişkin verilen karar isabetlidir. Ankara Avukat ana sayfasında diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Tazminat Hesaplama Araçları

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama


Aşağıdaki bilgileri doldurduktan sonra "Hesapla" butonuna basınız. Verileriniz alanında uzman personellerimiz tarafından değerlendirilecek ve size 24 Saat içerisinde dönüş yapılacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • PEYVENT ALMAK -
  19 Eylül 2016

  15 Yıl 3600 Kıdem Tazminatı Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

  Cevapla
  ilkayuyarkaba -
  17 Ekim 2016

  Merhabalar 15 Yıl 3600 prim gün sayısına dayanılarak İş mahkemesinde açılan Kıdem Tazminatı Davası ortalama 3 duruşmada tamamlanır. Her duruşma arası ortalama 1 ile 2 ay arasında değişmektedir. Bu da davanın sonuçlanma süresi 3 ile 6 ay arasında değişmektedir.

  Cevapla
 • FİKRET ŞAFAK -
  17 Ekim 2016

  15 Yıl 3600 Kıdem Tazminatı Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

  Cevapla
  ilkayuyarkaba -
  17 Ekim 2016

  Bu davada şahit dinlenilmesinden ziyade SGK dan aldığınız 15 Yıl 3600 prim sayısını doldurulması sebebiyle Kıdem Tazminatı almaya hak kazandığınız belirtir yazı almanız ve bu yazıyı ilgili işyerine bildirmeniz önemli.

  Cevapla
Yorum Bırak