Eşe Harçlık Vermeme Boşanma Sebebi Mi? Kocam bana para vermiyor ne yapmalıyım? İşte Örnek Karar...

Eşe Harçlık Vermeme Boşanma Sebebi Mi? Kocam bana para vermiyor ne yapmalıyım? İşte Örnek Karar...
Evlilikte karşılıklı saygı, anlayış ve destek, bu birlikteliğin temel taşlarıdır. Ekonomik şiddetle eşe para vermem birlikte, ortak hayatın sürdürülemeyeceği bir düzeye geldiğine, "evlilik birliğinin temelinden sarsıldığına" karar verilmiştir.

Evlilik, eşler arasında karşılıklı saygı, sevgi ve destek üzerine kurulu bir birliktelik olup, bu birlikteliğin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için her iki tarafın da belirli yükümlülükleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Ancak bazı davranışlar, evlilik birliğini temelden sarsabilir ve boşanma sebebi olarak kabul edilebilir. İşte bu davranışlar ve ilgili hukuki çerçeveler:

1. Eşe Harçlık Vermeme Boşanma Sebebi Mi?

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin kararlarına göre, eşe harçlık vermemek ekonomik şiddet kapsamında değerlendirilebilir. Evlilik birliğinden doğan maddi destek yükümlülüğünün ihlali, kocanın evlilik içindeki sorumluluklarını yerine getirmediğinin bir göstergesi olarak kabul edilmiş ve bu durum kocanın kusurlu olduğunu ifade etmektedir. Bu durum, evlilik birliğinin sarsılmasına yol açabilecek ciddi bir sorun olarak görülmektedir.

2. Eşe bağırmak boşanma sebebi midir?

Evlilikte iletişim, saygı ve anlayış önemlidir. Eşe karşı yapılan küçümseyici söylemler, bağırma ve kötü muamele, boşanma sebebi olarak kabul edilebilir. Başkalarının yanında eşe bağırmak, evlilik birliğine zarar veren ve eşler arasındaki saygıyı azaltan davranışlar arasında yer alır. Bu tür davranışlar, evlilikte duygusal zarara yol açabilir ve boşanmanın haklı sebeplerinden biri olarak görülebilir.

3. Cimrilik boşanma sebebi mi?

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin bir kararında, eşe karşı cimri davranışların evlilik birliğini çekilmez hale getirebileceği ve bu nedenle boşanma sebebi olabileceği belirtilmiştir.

Evlilikte maddi kaynakların adil bir şekilde paylaşılması, eşlerin birbirlerine karşı olan maddi yükümlülüklerini yerine getirmeleri beklenir. Cimrilik, bu yükümlülüklere aykırı bir davranış olarak değerlendirilebilir.

4. Erkek Karısına Harçlık Vermek Zorunda mı?

Yargıtay'ın kararları doğrultusunda, evlilik birliğinden kaynaklanan maddi destek yükümlülükleri kapsamında, kocanın eşine maddi destek sağlaması gerektiği ifade edilmiştir. Eşe harçlık vermeme, ekonomik şiddet olarak değerlendirilerek kocanın bu yükümlülüğünü yerine getirmemesi, kusurlu sayılmalarına neden olabilir.

5. Kadın Kazandığı Parayı Eşine Vermek Zorunda mı?

Kadının çalışarak elde ettiği geliri eşine verme zorunluluğu yoktur. Evlilik birliği içinde eşler, kendi imkanları ve güçleri oranında evlilik giderlerine katkıda bulunurlar.

Her iki eş de kendi kazancını, evlilik birliğinin ihtiyaçları doğrultusunda serbestçe kullanma hakkına sahiptir. Kadının maaşını eşine vermeme durumu, boşanma sebebi olarak kabul edilemez.

anlasmali-bosanma-nasil-olur-2024.jpg

Eşe Harçlık Vermeme Yargıtay Kararı!

Kocanın Eşine Harçlık Vermemesi Boşanma Sebebi Mi?

Eşlerin boşanma nedeni olarak 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu Madde 166'da "Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir." şeklinde bir düzenleme mevcuttur. Söz konusu maddeye göre "evlilik birliğini temelinden sarsan" şeyler ve olaylar boşanma nedenidir. Eşine harçlık vermeyen koca için açılmış olan bir boşanma davası Yargıtaya intikal etmiştir. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşine harçlık vermeyen kocanın ekonomik şiddet uyguladığına hükmetmiştir. Ekonomik şiddetle birlikte, ortak hayatın sürdürülemeyeceği bir düzeye geldiğine, "evlilik birliğinin temelinden sarsıldığına" ve eşlerin bir arada yaşamaya zorlamanın kanunlara göre mümkün olmadığına karar vermiştir.

Yargıtay Kararı Eşe Harçlık Vermeme Boşanma Sebebi Sayıldı

Evlilik birliği içerisinde kadın veya kocadan herhangi birisi 'eşimden ayrıldım, 'boşandım', 'bekarım' şeklinde açıklama yapması cinsel güveni sarsıcı tavır ve davranışlardan olup cinsel şiddet içeren bir davranış olduğundan dolayı evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davasında boşanma hususu sayılan davranışlardandır.

Bu şekildeki açıklamaları yapan eş için hali hazırda ki evliliğin onun adına bittiğinin açık bir göstergesidir. Yargıtay Kararı Eşe Harçlık Vermeme davalı kocanın fiili ayrılık sürecinde bir televizyon kanalına, karımdan ayrıldım Denizli ve çevresinden evlenmek isteyen kadınlar arasın' şeklinde mesaj gönderdiği ve telefon numarasını verdiği, bu yolla güven sarsıcı davranışlar içerisinde olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda eşler arasında müşterek hayatı temelinden sarsacak seviyede ve evlilik birliğinin devamına olanak vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir".

Yargıtay Kararı İnternette Kendini Bekar Olarak Tanıtmak

Evlilik birliği içerisinde kadın veya kocadan herhangi biri internet üzerinden kendisini bekar olarak tanıtarak açıklama yapmak cinsel güveni sarsıcı davranışlardan olup cinsel şiddet içeren bir eylem olduğundan dolayı evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davasında boşanma hususu sayılan davranışlardandır.

Eşler birbirlerine karşı sadakat ve güveni sarsıcı tutum ve davranışlar içerisinde olması ortak yaşamın zedelenmesi ve hatta sürdürülmesinin imkansız hale gelmesine neden olur. Yargıtay örnek karar "mahkeme yapılan yargılama sonucunda davalı kadının ağır kusurlu olduğunu kabul ederek boşanma kararı verilmiş ise de, yapılan araştırma, soruşturma ve toplanan kanıtlardan davacı kocanın internet üzerinden kendisini bekar olarak tanıtarak bir başka kadınla görüşmüştür. Eşin bu davranışı hareketleri ile güven sarsıcı davranışlar içerisinde bulunması, kayın pederine boşanmak istediğini ifade ederek kadını baba evine bırakmak suretiyle beraber yaşamaktan kaçındığı, buna karşılık davalı kadının da evlilik birlik sorumluluklarını ihmal ettiği, davacı kocaya ağır sözlerle hakaret ettiği anlaşılmaktadır. (Yargıtay Kararı Eşe Harçlık Vermeme) Gerçekleşen olaylar karşısında evlilik birliği temelinden sarsıldığı ve boşanma kararı verilmesi doğru olmakla birlikte: boşanmaya sebep olan hadiselerde eşlerin eşit kusuru bulunduğu kabulü gereklidir Yargıtay Kararı Eşe Harçlık Vermeme

Bu haber toplam 927 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara