Atla

Aile Konutunun Satılması Satışın İptali


Aile Konutunun Satılması Satışın İptali

Aile Konutunun Satılması Satışın İptali

Aile Konutunun Satılması Satışın İptali

AİLE KONUTUNUN SATILMASI VE İPTALİTürk Medeni Kanununda aile konutu konusunda farklı maddelerde düzenleme bulunmakta ise de temel düzenleme m. 194'de yer almıştır. Düzenlemeye göre; eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemeyecek, aile konutunu devredemeyecek veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamayacaktır. Bilindiği gibi, Türk Medeni Kanunu temel felsefesi içinde kural olarak eşlerin birbirleri ve üçüncü kişilerle her türlü hukuki işlemi yapmaları serbesti kabul edilmişken (TMK m. 193), aile konutu ile bu kurala istisna getirilmiş, aile konutu üzerindeki tasarruflar diğer eşin rızasına bağlı kılınarak bu konuda sınırlamalar kabul edilmiştir (HGK. 28.09.2011 gün ve 2011/2-447 E, 2011/556 K). Düzenleme uyarınca malik olmayan eş tapu kaydına aile konutu şerhi konulmasını isteme hakkına sahiptir (TMK m. 194/3). Aile Konutunun Satılması Satışın İptali:
 • Aile konutu; Eşlerin süreklilik gösterecek şekilde çocukları ile birlikte oturdukları ve yeni Türk Medeni Kanununa göre, eşlerin birlikte seçtikleri, yaşamlarını sürdürdükleri herkesçe bilinen ve belirlenebilen konuttur.
 • Evlilik birliği devam ederken,mülkiyete sahip olan eş aile konutu olan,ailenin yaşadığı evi eşin rızası olmadan satamaz.
 • Evlilik birliği devam ederken( boşanma davası olsa bile)evin maliki olmayan eş,diğer eşin rıza dışı aile konutunun satışını dava edebilir ve tapu iptalini isteyebilir.
Tapu iptal ve eski malik adına tescil sonrası ,satış nedeniyle yapılan masrafların akıbeti,diğer tapu iptal ve tecil davalarından farklı olmamak gerekir (Aile Konutunun Satılması Satışın İptali).  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • HALİM BAKIRCI -
  5 Ağustos 2016

  Kuvvetsiz adalet aciz, adaletsiz kuvvet de zalimdir.

  Cevapla
 • TURGAY MANSUR -
  10 Ağustos 2016

  Aile Konutunun Satılması Satışın İptali dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • NİLSU KANDAŞ -
  13 Ağustos 2016

  Aile Konutunun Satılması Satışın İptali Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
Yorum Bırak