Atla

Alkollü Trafik Kazası Kasko Sigorta Davası


Alkollü Trafik Kazası Kasko Sigorta Davası

Alkollü Trafik Kazası Kasko Sigorta Davası

Alkollü Trafik Kazası Kasko Sigorta Davası

Kasko şirketleri trafik kazalarının sürücünün alkollü olması sebebiyle meydana geldiği durumunda kaza ve bunun sonrasında meydana çıkan masrafları ödememek hususu ile alakalı bir tavır alıyor. Fakat Yargıtay doğrulusunda verdiği bir kararla sürücünün alkollü bulunduğu hallerde gerçekleşen kazalar dahilinde bile kasko şirketlerinin meydana çıkan masrafları ödenmesine dair bir karar verildi.

Mahkeme doğrulusunda sürücülerin alkollü olmalarının kazanın gerçekleşmesinde ne denli bir tesire sahip bulunduğu ayrıntılı bir şekilde incelenmelisi sonucu ispat halinde sigorta şirketlerinde haklarını alabilecekleri belirtilmiştir. Mahkemeler alkollü sürücülerce meydana gelmiş kazalar sonrasında, meydana çıkan zararların karşılanması noktasında bireylerin alkollü olması durumunun kazaya ne kadar tesir ettiğine bakılmaktadır. 

 

 

alkollü kazada kasko öder mi

Kaza şayet yalnızca alkol tesiri ile meydana gelip gelmediğinin bilirkişi tarafında tespiti istenir. Bu Raporda bireylerin almış oldukları alkol miktarı ve kazaya tesir eden yol, hava şartları, kazanın gerçekleşme biçimi gibi pek çok parametreler öneme alınarak bir rapor hazırlanmasına karar verilmektedir.

Bilirkişi doğrulusunda hazırlanan rapor kazaların gerçekleşmesinde alkolün payı net bir şekilde açıklığa kavuşturulması halinde mahkemenin bilirkişi raporuna dayanarak karar vermesi uygun olmaktadır.

Özellikle şahıslar kasko şirketlerinin alkol tesiriyle gerçekleşmiş bulunduğunu iddia ettikleri kazalara dair ödeme yapmaması durumunda başvurduğu bu yol bireylerin haklarına sahip çıkması adına mühim olmaktadır.  Trafik Kazası Tazminat Davası Nasıl Açılır konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

Alkollü iken Kazaya Karışanların Hasarı Kasko Tarafından Ödenir Mi?

Alkol aldıktan sonra trafik kazasına karışan bireylerin bu süreçte yaşadığı bütün masrafların kasko şirketlerince ödenmesi hususunda kararların olduğu artık bilinen bir gereçek. Kasko şirketleri bu alkol gerekçesi ile kazalarda meydana çıkan masrafların hiçbir şekilde ödenmeyeceğini belirterek yapılan başvuruları red etmekteydi. Yargıtay ve yer mahkemelerce verilen kararlarda kasko şirketleri aleyhinde kararlar çıkması sebebiyle kişilerin haklarına sahip çıkması adına mühim olmaktadır.

Kasko şirketlerinin genel bir tavır olarak takındığı masrafları karşılamama ve ödememe hallerinde hakkını aramak üzere mahkemeye başvuru yaparak dava açabilirler. Sigorta kasko şirketlerinin kazadan sonra meydana çıkan masrafların karşılanmaması gibi bir lüksü bulunmamaktadır. Çoğu vakit alkol tesiri ile oluşturulan kazalara dair oluşturulan benzer emsal kararların alkollü vasıta kullanmayı teşvik edeceği şeklindeki savunmalar da yeterli derecede kabul görmemiştir. Bu noktada mahkemeler kazanın oluşmasını meydana çıkaran sebepler almış oldukları alkol miktarlarından hareket ederek bir karar veriyorlar.

alkollü araç kullanırken trafik kazası yapmak

Kasko şirketleri ise buna karşılık gerçekleştirdikleri savunmalarında alkol miktarı ile alakalı rastgele bir kuralın bu tür konularda kanunda açıkça belirtilmediği ile alakalı olmaktadır.

Yargıtay doğrulusunda uygulamada kararlara göre kazalardaki etkenlerin her birinin gerçek tesirinin belirlemesi bu konuda uzman bilirkişilerce rapor hazırlaması talep edilmektedir. Bu raporu hazırlayacak olan şahıslar bu konuda uzman isim olmaktadır.

Bu şahıslar kazanın oluş biçimi ve kazanın gerçekleşmesini meydana getirenolayları ele alarak bir karar vermekte ve bunu mahkemeye rapor olarak sunmaktadırlar.

Mahkeme elde ettiği rapora bağlı olarak kasko şirketleri doğrulusunda sürücülerin alkollü bir şekilde karışmış oldukları kazaların masraflarını karşılamasına karar verebilmektedir. Son Dönemlerde yapıla kazalarda sürücünün alkollü çıkması durumunda, kasko şirketleri kaza masraflarını karşılamamaktadır.

Yargıtayın vermiş bulunduğu Kararlarda ise Yapılan Trafik Kazasında Sürücünün Alkollü olmasını kazada tesiri olup olmadığı mahkemece incelenmesi ve kanıt yükünüde kasko şirketlerine yüklemiştir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Alkollü Trafik Kazası Kasko Sigorta Davası - Yorum
    Şerif -
    14 Ocak 2017

    Alkollü Trafik Kazası Kasko Sigorta Davası hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

    Cevapla
Yorum Bırak