İlkay Hukuk Avukat Blog Makale | Ankara Avukat

İlkay Hukuk Blog

Boşanma bitmiş ise, Velayet Davası nerede nasıl Açılır?

boşanma bitmiş ise boşanma davası nerede nasıl açılır

Boşanma bitmiş ise, Velayet Davası nerede nasıl Açılır? Boşanma davası sonuçlanmış eşlerin tekrardan ortak çocukları için velayet davası her zaman açabilirler. Velayet Davası Hangi Mahkemede Açılır? Velayet davaları Aile Mahkemelerine açılmalıdır. Aile Mahkemelerinin olmadığı yerlerde velayet davasına hangi mahkeme bakar sorusunun yanıtı ise Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Farklı Şehirde bulunan Anne baba velayet davasını nerede açar? Farklı şehirlerde yaşayan ebeveynlerin farklı şehirlerde oturuyorsa Velayet davası kural olarak küçük çocuğun ikametgahının bulunduğu Aile Mahkemesinde açılır. Velayet Davası Reşit olmayan çocukların velayetine sahip olmayan ebeveynin velayet sahibi ebeveyne karşı çocuğun velayetini almak için velayet davası açması gerekmektedir. Davanın açılabilmesi için velayetin verildiği tarih itibari…

Aile Konutunun Banka Tarafından Satışı! İpoteğin Kaldırılması Talebi Emsal Kararı

Aile Konutunun Banka Tarafından Satışı! İpoteğin Kaldırılması Talebi Emsal Kararı

Aile Konutunun Banka Tarafından Satışı! İpoteğin Kaldırılması Talebi Emsal Kararı.Dava konusu Aile Konutunun Banka Tarafından Satışı ve İpoteğin Kaldırılması davasıdır. İpoteğin Kaldırılması Talebi Dava dilekçesinde 2008 yılında evlendiklerini, dava konusu taşınmazın aile konutu olarak kullandıklarını, davalı eşin, davacı kadının onayı ve rızası olmandan dava konusu taşınmazı Bankasına ipotek ettirilmiştir. Aile şerhi konulduğunu, daha sonra eşler arasında zina nedeni ile Aile Mahkemesi’nin boşanma davası açmıştır. Boşanma davası sonucu olarak Aile mahkemesi zina nedeni ile boşanmalarına karar verildiğini, henüz gerekçeli kararın yazılmadığını ve boşanma kararı kesinleşmemiştir. Davaya konu konutun aile konutu olduğundan, boşanma davası süresince davacı ve çocuklarına ön inceleme duruşmasında tahsis edildiğini, davalı eş tarafından kötü niyetli olarak,…

Boşanma Anlaşmalı mı, Çekişmeli mi Açılmalıdır?

Boşanma konusu eşler arasında verilmesi gereken en zor karardır. Boşanmaya eşler karar vermiş ise, evliliğin artık devam ettirme konusunda tüm yollar denenmiş ve başarıya ulaşılmamış olması gerekmektedir. Boşanma davası açılırken Anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi Açılmalıdır. Açılacak Boşanma davalarının anlaşmalı olarak açılması en mantıklı yoldur. Çünkü anlaşmalı boşanma dava sürecinin kısa olması, eşlerin bu konuda yıpranmaları az olacaktır. Peki Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur? Bir davanın anlaşmalı boşanma davası olarak görülebilmesi için ilk ve en önemli şart, evliliğin bir seneden daha uzun sürmüş olmasıdır. Bütün şartlar yerine getirilmiş olsa da, bir seneden daha kısa süren evliliklerin başvuru yapması mümkün olmaz. Taraflar…

Yargıtay, Seni Paramla Satın Alırım Sözünü Hakaret Saymadı

Yargıtay, Seni Paramla Satın Alırım Sözünü Hakaret Saymadı

Yargıtay, Seni Paramla Satın Alırım Sözünü Hakaret Saymadı. Kocaeli’de yaşanan ilginç bir tartışma mahkemeye taşınmış, açılan hakaret davası ise Yargıtay’a gitmişti. Yargıtay’ın kararına göre ise tartışmada kullanılan ve davaya konu olan “Seni paramla satın alırım,” ifadesi hakaret olarak görülmedi. Olay için hakaret taşımadığına karar getiren Yargıtay, mahkemenin verdiği kararı bozarak, ifadenin hakaret anlamı taşımadığını, küçük düşürücü bir içeriğe sahip olmadığını belirtti. Böylece yerel mahkeme kararı bozularak, hakaret cezası düşmüş oldu. “Seni Paramla Satın Alırım” Olay Kocaeli’nin Körfez ilçesinde tartışma yaşayan iki kişi arasında gerçekleşmişti. Tartışma sırasında taraflardan birisinin “cebinizde beş kuruş paranız yok, gelip burada konuşuyorsunuz,” demesi üzerine karşısındaki “Seni…

İşçinin Kusurundan Kaynaklanan İş Kazası

İşçinin Kusurundan Kaynaklanan İş Kazası

İşçinin Kusurundan Kaynaklanan İş Kazasında hakları nelerdir? Yaşanan iş kazaları, işverenin sorumluluğu dahilinde, kusurlu ya da kusursuz sorumluluk olarak ikiye ayrılmaktadır. İşçini iş kazasında kusurlu yada kusursuz olması, SGK’nın tespit ve incelemesi sonucu belirlenir. Bu durumun işçi veya misrasçıların açacakları tazminat miktarına etkisi olacaktır. Şu notuda düşmekte fayda var, İş kazası tazminat davalarında Yargıtın vermiş olduğu emsal kararlarda işçi kusurlu olsa dahi tazminat alması gerektiğine dair bir çok karar bulunmaktadır. İş kazalarında genel kural kendi sorumluluğunda çalışan işçinin korunması işverenin sorumluluğundadır. İşçinin Kusurundan Kaynaklanan İş Kazası İş kazası geçiren işçi sigortasız ve sigortalı olan bir işe giriş bildirgesini verme süresi…

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

İlkay Hukuk Blog ve Makale sayfasında, Büromuz avukatları tarafında yazılmış, araştırma ve yazılar, hukuk alanında yapılan düzenlemeler ile Yargıtay ve İstinaf mahkemelerin vermiş olduğu emsal nitelikte olabilecek önemli kararlara yer verilmiştir.

Yazıların özgünlük, çeviri ve anlaşılır olması için kullanılan eş anlamlı kelimeler ile yazım hatalarından dolayı sorumluluk kabul edilmemekte olup, makaleler yol gösterici ve bilgi amaçlıdır.

İLKAY HUKUK BLOG

İlkay Hukuk Bürosu olarak tazminat hukuku, aile hukuku, iş hukuku, miras hukuku, icra hukuku ve tüketici hukuku alanlarında birçok davada tecrübe ve başarısı ile tanınmış, birçok kazanılan dava kararlarında farklı ve örnek içtihatlar oluşturmuş, genç, dinamik, araştırmacı,  detaycı, çözümcü bir hukuk bürosudur.

İlkay Hukuk bürosu 2006 yılından beri çalışmış olduğu belli hukuk alanlarında tecrübe ve branşlaşma amacıyla aile hukuku, miras hukuku, iş hukuku, tazminat hukuku icra hukuku, tüketici hukuku ve Danışmanlık Departmanları olarak yapılanmış ve her departmanda Kıdemli Avukat, avukat, danışman ve yardımcı personelleri ile çalıştığı hukuk alanlarında, kurumsal hizmet sunmayı kendine ilke edinmiştir.

İLKAY HUKUK BLOG YAZILARIMIZIN KONUSU

Aile Hukuku ve Boşanma davaları konusunda, boşanma sebepleri, boşanma kararları, boşanmadan kaynaklı tazminat talepleri, velayet konuları, nafaka ve mal paylaşımı konuların eşlerin hakları üzerine Aile hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir. Ayrıca Aile hukuku alanı içerisinde yer alan evlat edinme, kadın korunması, evlilik sözleşmesi konuları da yer almaktadır.

Arabuluculuk Süreci ( Zorunlu – İhtiyari) İş hukuku ve Ticari uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk sürecini arabuluculuk daire başkanlığı kütüğüne kayıtlı Hukuk büromuzda görev yapan avukat  ve arabulucu olarak zorunlu ve ihtiyari süreci 3 arabulucu avukat ile takip yapılmaktadır.

İş Hukuku Tazminat Davaları, Arabuluculuk süreci sonrası iş mahkemelerinde açılan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve diğer alacakların alınması, takibi ve sonuçlandırılması İş hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.

Miras hukuku Davaları, miras sebebiyle yaşanan uyuşmazlıklar da vasiyetname, mirasın reddi, muris muvazaası, tapu iptal davaları, ortaklığın giderilmesi gibi davaların takibi ve sonuçlandırılması hukuku departman sorumlusu avukat ve yardımcıları tarafından hazırlanan makaleler ve emsal yargı kararları verilmiştir.