Bilişim Avukatı Ankara

Bilişim Avukatı Ankara
Bilişim Suçları Avukatı Ankara | Bilindiği gibi, dünyada yaşanan her türlü olayın güncelliği ve değişim göstermesi, hukukun ve her türden hukuki düzenlemenin de güncel, yeni ve çağdaş olması gereğini beraberinde getirir. Aksi halde hukuk, hiçbir zaman ulaşmak istediği “düzenleyici ve denetleyici” gayelerine ulaşamayacaktır. Bilişim Hukuku Davaları Öncelikle...
Bilişim Avukatı Ankara bilindiği gibi, dünyada yaşanan her türlü olayın güncelliği ve değişim göstermesi, hukukun ve her türden hukuki düzenlemenin de güncel, yeni ve çağdaş olması gereğini beraberinde getirir. Aksi halde hukuk, hiçbir zaman ulaşmak istediği “düzenleyici ve denetleyici” gayelerine ulaşamayacaktır.

Bilişim Nedir

Öncelikle “bilişim” kelimesine değinelim. İnsanoğlunun teknik, ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin özellikle elektronik makineler aracılığıyla düzenli ve akla uygun bir biçimde işlenmesi bilimine, bilişim denilmektedir. Son 30 yıldır, bilişim ve teknoloji, hiçbir dönem olmadığı kadar hızlı bir gelişim ve değişim göstermiş; bu durum da beraberinde pek çok sonuç getirmiştir. Artık alışverişler, üyelikler, ödemeler internet üzerinden yapılmaktadır.

Bilişim Suçları Nedir

Kişisel bilgiler, özel bilgi ve görüntüler elektronik ortamda kolaylıkla erişilebilir durumdadır. Bu “kolaylık”, beraberinde birtakım “olumsuz” durumları da getirmiştir. Örneğin, tüm hukuk devletlerinin hayatlarına, “bilişim suçu” adı verilen bir suç tipi girmiş; yeni ve kontrol altına alması zor olan suçlar ortaya çıkmıştır. [caption id="attachment_13177" align="aligncenter" width="500"]Bilişim Avukatı Ankara Bilişim Avukatı Ankara[/caption]

Bilişim Hukuku

Bilişim suçları bir kenara konulacak olursa, elektronik dünya da netice itibariyle bir “sosyal alan” olduğu için, bu alanın da düzenlenmesi ve çeşitli kurallara bağlı tutulması gerekmektedir. Elektronik ve çevrim içi ortamlar için getirilen bağlayıcı kurallar bütününe, bilişim hukuku adı veriyoruz.

Bilişim Avukatı Ve Danışmanlık

Bilişim alanındaki suçlarla ilgilenen, bilişimle ilgili detaylar ve bilgilere sahip olmakla birlikte, bunları “hak savunma” anlamında etkili bir biçimde kullanan, bilişim hukukuna ilişkin dava ve dosyalarda uzmanlık sahibi olmuş avukatlara ise, bilişim avukatı adını veriyoruz. Önemle belirtmemiz gerekir ki, bilişim hukuku son derece yeni ve “teknik” bilgi gerektirici, tabiri uygunsa “karmaşık” bir hukuk dalı olduğundan, bilişim hukuku alanında bir sorun yaşanması durumunda, bu konuda herhangi bir hak kaybı yaşanmaması ve uygulanması gereken prosedürün aksatılmaması adına bir bilişim avukatının vekaleti ve yardımı çok önemlidir. Bu nedenle, bilişim hukuku alanında bir avukatın yardımı olmaksızın hareket edilmesi önerilen bir tutum değildir. Bilişim Avukatı Ankara

Bilişim Suçları -Bilişim Hukuku Avukat

Belirtmeliyiz ki, bilişim hukuku özellikle ticaret hukuku, tüketici hukuku ve ceza hukuku gibi hukuk dallarıyla yakından ilişkilidir. Bu nedenle, son  derece güncel ve yeni olmakla beraber, gelişime açık bir hukuk dalıdır. [caption id="attachment_13178" align="aligncenter" width="500"]Bilişim Hukuku Avukatı Bilişim Avukatı Ankara[/caption] Bilişim avukatı, yukarıda belirttiğimiz hukuk dallarına çok iyi hakim olmalıdır. Çünkü, bilişim hukuku dalında başarılı olabilmek, özellikle ticaret, ceza ve tüketici hukuku dallarıyla haşır neşir olunmasına bağlı bir durumdur. Bu nedenle, vekalet verilecek olan avukatın bu alanlarda da başarılı olup olmadığı araştırılmalı, buna göre vekalet verilmelidir. Ancak, ayrı bir önemle değinmemiz gereken dal, ceza hukukudur. Çünkü, bir bilişim avukatının en çok meşgul olduğu alan, bilişim suçları adını verdiğimiz alandır. Zira, her gün deneyimlemekte olduğumuz gibi, sosyal medyada ve her türden çevrim içi ortamda yüzlerce suç işlenmektedir. Bilişim Avukatı Ankara Bu suçların cezalandırılması, takibata tabi tutulması gibi detaylar, bilişim avukatının başlıca uğraş alanını oluşturur.

Aşağıda, bilişim suçlarının özet bir listesini göreceksiniz:

Türk Ceza Kanun’da düzenlenen 243. madde bilişim sistemine girme suçu, 244. madde sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme suçu, 245. madde banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu. [caption id="attachment_13179" align="aligncenter" width="500"]Bilişim Suçları Avukatı Ankara Bilişim Avukatı Ankara[/caption] 142. madde bilişim sisteminin kullanılması yoluyla işlenen hırsızlık suçu, 158. madde bilişim sisteminin kullanılması yoluyla işlenen dolandırıcılık suçu, 135. madde kişisel verilen kaydedilmesi suçu. 136. madde Kişisel Verileri Verme veya Ele Geçirme Suçu, 138. madde verilerin yok edilmemesi suçu bilişim suçlarına örneklerdir. Yukarıda dile getirdiklerimizin dışında, elektronik ortamda gerçekleştirilen hakaret suçları, haberleşmenin gizliliğini ihlal, müstehcenlik, cinsel taciz, tehdit, şantaj, özel hayatın gizliliğini ihlali gibi suç tiplerini de bilişim suçları kapsamında değerlendiriyoruz. Bilişim Suçları Avukatı Ankara Avukat ve Danışmanlık.

Bu haber toplam 292 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara