Almanya Tanıma Tenfiz

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > Almanya Tanıma Tenfiz

Almanya Tanıma Tenfiz

Almanya Tanıma Tenfiz

Almanya Boşanma Tanıma ve Tenfiz | Evlilik birliği sağlanırken çifte vatandaşlığı olan yani hem Türk hem de alman vatandaşı olan kişilerin evliliklerini nasıl ki iki ülkede de geçerli kılma zorunlulukları varsa boşanma davasında da bu durum aynı şekilde işler.

 

Almanya’da boşanan çift Türkiye’de mahkemelere başvurarak boşanma davalarını kanıtlamazlar ise Türk hukuk sistemine göre hala evli olarak görünecekler ve yeni bir evlilik durumunda bu işlemler için fazlaca zaman kaybedeceklerdir.

 

Almanya boşanma tanıma ve tenfiz işlemleri için konsolosluklardan ardım alındığında yalnızca verilen bir vekalet ile her iki ülkenin de bekar vatandaşı olmayı hak edersiniz. Almanya mahkemeleri tarafından verilen boşanma davası sonuç belgesi ile Türk konsolosluğuna başvurduğunuzda sizlere bu konuda yardımcı olmak için ilgili evrakları belirteceklerdir. Dilekçe vererek vekaletinizi verdiğiniz avukat tarafından Türkiye’de yer alan adresiniz üzerinden boşanma tanıma ve tenfiz davası açılabilir. Türkiye’de bir ikamet adresi bulunmuyorsa nüfusa kayıtlı olduğunuz yerde mahkemeye başvurmanız gerekir.

 

Vekaletle yapılan işlemlerde genelde bu tür davalar Ankara’da, İzmir’de ve İstanbul’da yetkili mahkemelere yönlendirilir.

 

Boşanma davalarının bir ülkede sonuçlanmış olması sonrasında yapılan evliliği de diğer ülkede halen evli gözükme durumu yüzünden geçersiz kılacağından bu davanın sonuçlanması beklenerek yeni bir evlilik için daha sağlam adımlar atılmalıdır. Dava avukatınız tarafından açıldıktan sonra eski eşe bir tebligat çıkarılır.

 

Tebligat kişiye ulaşınca yine vekaleten bir avukat yardımıyla ya da kendisi duruşmaya gelerek boşanma tanımanın gerçekleşmesini sağlayabilir. Konsolosluktan vekalet için resimli ve onaylı bir vekaletname hazırladıktan sonra pasaportunuz ve kimlik fotokopinizi de avukatınıza ulaştırmalısınız. Eksik evrak ile açılan davalarda evrak gelme süresi ekleneceğinden evlilik durumu devam eder.

 

Almanya Mahkemesi Boşanma Kararı aslı ve özel tasdikname ile hazırlanmış apostili ile avukata ulaştırılmalıdır. Özel tasdikname yeminli tercümanlarca yapılan tercüme işleminin notere ya da konsolosluğa onaylatılarak mahkemeye ulaştırılması demektir.

 

Evraklar tamam olarak davaya çıkılır ve her iki tarafı da temsilen bir vekil bulunursa boşanmanın her iki ülkede de tanınması için tek celselik bir dava yeterli olacak, taraflar resmen boşanmış sayılacaktır.

 

Almanya Tanıma Tenfiz Şehirleri

 

Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Hamburg, Münih, Hannover, Köln, Nuremberg,  Frankfurt, Duisburg,Stuttgart, Bochum, Düsseldorf , Wuppertal, Dortmund, Bonn, Essen, Bielefeld,   Bremen, Mannheim tanıma ve tenfiz davası.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
'

4 Sorular

Avukata Soru Sor