Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır?

Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır?

Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır? Yurt dışında evlilik birliğini yabancı mahkemelere başvurarak gerçekleştiren kişilerin, bu yabancı mahkemelerden alacakları boşanma kararını Türkiye’ de tanıtması pek çok noktada oldukça zorlu ve yorucu oluyor.

Yeni düzenleme ile birlikte yurtdışında boşanma kararını anlaşmalı boşanma ile birlikte gerçekleştiren kişiler, artık dava açmaya gerek duymadan Türkiye’ de boşanma kararlarını kolay şekilde tanıtabiliyor. Ancak çekişmeli boşanmak durumunda bulunan kişiler için bu kararın tanıtılmasında aynı işlemlerin uygulanmasına devam ediliyor. Bu doğrultuda da apostil şerhi devreye giriyor.

Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır?

Apostil şerhi yurtdışı mahkemelerinden kişilerin almış oldukları belgenin Türkiye’ de de geçerli bir resmi evrak niteliğini kanıtlayan somut bir tasdik işlemi olarak görülmektedir. Boşanma tanıma tenfiz davası açacak kişilerin, yurtdışı işlemlerini Türkiye’ de geçerlilik kazandırabilmek amacı ile apostil şerhi gerekliliği bulunuyor.

Apostil şerhi nedir sorusunun yanıtı bu çerçevede bulunulan ülkede alınmış olunan boşanma kararı resmi belgelerin diğer ülkelerde geçerli olmasını ve beraberinde de verilmiş olan resmi belgenin olduğunun fiziki olarak kanıtlanabilmesini mümkün kılmakta olan bir şerhtir. Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır?

Apostil Şerhi Nedir?

Apostil şerhi alacak kişilerin belgenin eksik olmaması açısından göz önünde bulundurmaları gereken bazı detaylar bulunur.

Apostil şerhi içeriğinde herhangi bir eksiklik veya hata oluşması durumunda alınmış olan boşanma kararı Türkiye’ de tanıma ve tenfiz işlemlerinin geçerlilik kazanamamasına yol açacaktır.

Bu yüzden de apostil şerhi içerisinde mutlak suret ile yer alması gerekli olan hususların bulunmasına özen gösterilmesi gerekir. Buna göre apostil şerhi içerisinde bulunması gereken hususlar;

  • Belgenin düzenlenmiş olduğu ülke adı
  • Belgenin imzasını atan kişi isim ve soy ismi
  • Belgeye imza atan kişinin sıfatı *Belgeye mührün hangi yurtdışı makamı tarafından atıldığı
  • Belgenin nerede düzenlenmiş olduğu *Belgenin düzenlenmiş ve tasdik edilmiş olduğu tarih
  • Apostil şerhinin düzenlemesini yapan yetkili makam
  • Apostil şerhi numarası
  • Apostil şerhini düzenleyen makamın kaşe ya da mührü
  • Apostil şerhini düzenleyen yetkili kişinin imzası şeklindedir.

Apostil Şerhi Nasıl Alınır?

Türkiye’ de boşanma tanıma tenfiz işlemini gerçekleştirebilmek arzusunda bulunan kişilerin apostil şerhi alımını gerçekleştirecekleri yer, belgeyi hazırlamakta olan makamlar aracılığı ile alınması gerekir.

Apostil şerhini veren yetkili makamlar her ülke açısından önemli farklılıklar teşkil edebilir. Bu doğrultuda da misal olarak Türkiye’ de idari belgelerin alımı valilikler, kaymakamlıklar  aracılığı ile adli belgelerin alımı ise adli yargı makamları aracılığı ile verilmektedir.

Bu sebep ile apostil şerhinin alımı için belgeyi düzenlemekte olan kurumlara başvurunun gerçekleştirilmesine dikkat edilmesi gerekir. Apostil şerhi alımı ile ilgili olarak en doğru ve açıklayıcı bilgi, belgenin düzenlemesini gerçekleştiren kişiler aracılığı ile elde edilebilir.

Bu noktada boşanma davasına dair belgeler içinde boşanmanın gerçekleştirilmiş olunduğu mahkeme ile iletişime geçilmesi önerilmektedir. Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır?

Apostil Şerhini Hangi Ülkeler Veriyor?

Günümüzde yabancı makamlardan alınmış olan boşanma davası kararanın diğer ülkelerde tanınmasını ve geçerlilik kazanmasını sağlamakta olan apostil şerhi belirli ülkelerden alınabiliyor.

Bu doğrultuda da günümüzde apostil şerhini veren ülkeler; Almanya, Fransa, İngiltere, Amerika, Kanada, Danimarka, İsviçre, Belçika Rusya, Ukrayna, Hollanda, İspanya, Özbekistan, Norveç, İtalya, Bulgaristan, İsveç ve Yunanistan şeklindedir. Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır makalemizde bilgi için hazırlanmıştır. | Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır?

2.092 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp