Atla

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi


Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi

Anlaşmalı boşanma kararını eşiniz ile birlikte verdiyseniz ve her iki taraf arasında belirli bir anlaşma sağlandıysa boşanma işlemleri oldukça kısa sürede tamamlanacaktır.

Öncelikle hakim ve mahkeme tarafından boşanmanın onaylaması, verilen bu kararın temyizden geçmesi ve son olarak nüfus müdürlüğüne durumun bildirilmesi gibi işlemler avukatlar aracılığıyla kolaylıkla halledilerek boşanma işlemleri tamamlanacaktır.

Ancak boşanma konusunda taraflar arasında bir anlaşmazlık varsa yani söz konusu çekişmeli bir boşanmaysa bu alanda uzman bir avukatla birlikte boşanma sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Anlaşmazlığın söz konusu olduğunda delilleri belirlemek, önceden gereken hazırlıkları yapmak gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi

Anlaşmalı boşanma öncesi süreç önemli olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü anlaşmalı boşanmak için nafaka, tazminat ve velayet konularında tam bir uzlaşı olması gerekmektedir. Yapılan anlaşma protokol eki olarak boşanma davası dosyasına sunulmaktadır. 

Boşanma sonrası nafakanın kaldırılması, miktarının indirilmesi gibi davalara konu olabilmektedir. Aşağıda Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi hakkında verilen örnek kararda konun boyutlarını kısaca açıklamaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nafaka Şartı

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi - Yargıtay Kararı

NAFAKANIN KALDIRILMASI VEYA İNDİRİMİ - MAHKEMECE ANLAŞMALI BOŞANMA KARARINDAN SONRA DAVACININ GELİRİNDEKİ AZALMANIN KARARLAŞTIRILAN NAFAKA MİKTARINI ÖDEMEDE NE ÖLÇÜDE ETKİSİ BULUNDUĞU.

TARTIŞILARAK NAFAKANIN UYGUN BİR MİKTARDA İNDİRİLMESİNE KARAR VERİLMESİ GEREKTİĞİ

Mahkemece, boşanma kararından sonra davacının gelirindeki azalmanın, kararlaştırılan nafaka miktarını ödemede ne ölçüde etkisi bulunduğu tartışılarak,

Başlangıçtaki denge durumu da dikkate alınarak, kanun maddesinde vurgulan hakkaniyet ilkesi gereğince, nafakanın uygun bir miktarda indirilmesine karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirme sonucu, mahkemece yapılan indirim miktarı mütenasip olmayacak şekilde fazla olması doğru görülmemiş, bu husus bozmayı gerektirmiştir. 

Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi - Yorum
  IRMAK DENİZ -
  15 Ağustos 2016

  Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi daha sonra yapılabilir mi. Bunun için ayrıca dava açmak mı gerekiyor

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi - Yorum
  Anonim -
  16 Mayıs 2017

  Merhabalar... 7 ay once anlasmali olarak bosandik esimle... 19 aylik bi oglum var. 1500 tl istirak nafakasi veriyorum. Yalniz giderlerim kredi borcum kiram derken cok zorlaniyorum odemekte.haliyle cocugum artik mama da yemiyor. Nafaka dusurmem mumkunmu sizce?

  Cevapla
   - Yorum
  İlkay Uyar Kaba -
  27 Mayıs 2017

  Öncelikle merhabalar, nafakanın indirilmesi davasını belirtiğiniz şartlar içinde açmanız mümkündür. Nafakanın indirilmesi Davasında önemli olan anlaşmalı boşanma davasından sonra mevcut durumun yani gelirleriniz de azalma, giderlerinizin de de mantıklı olarak çoğaldığını ve bu durumda nafakanın ödenmesinde zorluk çektiğinizi ispat etmeniz gerekmektedir.

  Cevapla
Yorum Bırak