Atla

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi


Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi

T.C. YARGITAY 3.Hukuk Dairesi Esas: 2016/6064 Karar: 2016/10176 Karar Tarihi: 27.06.2016

NAFAKANIN KALDIRILMASI VEYA İNDİRİMİ - MAHKEMECE ANLAŞMALI BOŞANMA KARARINDAN SONRA DAVACININ GELİRİNDEKİ AZALMANIN KARARLAŞTIRILAN NAFAKA MİKTARINI ÖDEMEDE NE ÖLÇÜDE ETKİSİ BULUNDUĞU TARTIŞILARAK NAFAKANIN UYGUN BİR MİKTARDA İNDİRİLMESİNE KARAR VERİLMESİ GEREKTİĞİ

Mahkemece, boşanma kararından sonra davacının gelirindeki azalmanın, kararlaştırılan nafaka miktarını ödemede ne ölçüde etkisi bulunduğu tartışılarak, başlangıçtaki denge durumu da dikkate alınarak, kanun maddesinde vurgulan hakkaniyet ilkesi gereğince, nafakanın uygun bir miktarda indirilmesine karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirme sonucu, mahkemece yapılan indirim miktarı mütenasip olmayacak şekilde fazla olması doğru görülmemiş, bu husus bozmayı gerektirmiştir. 

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi

Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi - Yorum
  IRMAK DENİZ -
  15 Ağustos 2016

  Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İndirimi - Yorum
  Anonim -
  16 Mayıs 2017

  Merhabalar... 7 ay once anlasmali olarak bosandik esimle... 19 aylik bi oglum var. 1500 tl istirak nafakasi veriyorum. Yalniz giderlerim kredi borcum kiram derken cok zorlaniyorum odemekte.haliyle cocugum artik mama da yemiyor. Nafaka dusurmem mumkunmu sizce?

  Cevapla
   - Yorum
  İlkay Uyar Kaba -
  27 Mayıs 2017

  Öncelikle merhabalar, nafakanın indirilmesi davasını belirtiğiniz şartlar içinde açmanız mümkündür. Nafakanın indirilmesi Davasında önemli olan anlaşmalı boşanma davasından sonra mevcut durumun yani gelirleriniz de azalma, giderlerinizin de de mantıklı olarak çoğaldığını ve bu durumda nafakanın ödenmesinde zorluk çektiğinizi ispat etmeniz gerekmektedir.

  Cevapla
Yorum Bırak