Apartman Aidatı Nedir? Nasıl Belirlenir? | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Apartman Aidatı Nedir? Nasıl Belirlenir?

Apartman Aidatı Nedir? Nasıl Belirlenir?

Apartman Aidatı Nedir? Nasıl Belirlenir? Modern yaşantımızın bir parçası olarak şehirlerdeki hayatımıza genellikle apartman dairelerinde geçiriyoruz. Türkiye’de özellikle de büyük şehirlerde nüfusun çok büyük bir kısmı apartman dairelerinde ikamet ediyor. Apartmanda oturmanın en büyük sorumluluklarından birisi de apartman aidatıdır. Son yıllarda şehirlerin yapılaşmasında sitelerin sayısı giderek artıyor.

Hayatımıza giren site yönetimi kavramı apartman aidatlarının toplanmasını çok daha profesyonel bir düzene oturtsa da site harici apartmanlarda aidat kavramı ve aidatların toplanma süreci birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor.

Apartman Aidatı Nedir?

Apartman aidatları Kat Mülkiyeti Kanunu 20. maddesinde açıklanmıştır. İlgili kanun maddesine göre apartmanın temizlik, güvenlik, çeşitli tesisatların bakım onarım giderleri gibi ihtiyaçlar için apartmanda bulunan dairelerden aylık olarak toplanan meblağlardır.

Yine ilgili kanunda apartman aidatlarının toplanacağı durumlar kat maliklerine eşit olarak ve kendi arsa payına göre belirlenecek şekilde toplanacağı belirlenmiştir.

Apartman Ve Site Yönetim Davaları

Apartmandaki daire sahiplerinden eşit olarak alınabilecek giderler, kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderleri olarak özetlenebilir.  Ana gayrimenkulün sigorta primleri, bütün ortak yerlerin bakımı, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı, ortak tesislerin işletme giderleri ise daire sahiplerinin arsa payı oranında toplanabilir.

Aidatlar daire sahiplerinden ya da daire sahibi ile yapılan kira sözleşmesine istinaden kiracılar sorumludur. Kat maliki ile kiracı arasında yapılan kira sözleşmesi aidat giderlerin paylaşımını belirler.

Kat maliki ve kiracıların arasında kira sözleşmesi ile belirlenen aidat paylaşım bina yönetimini bağlamaz. Ancak aidat borçlarından sadece kiracı sorumlu değildir. Kat malikleri kiracısı ile birlikte müşterek müteselsil sorumludur. Yani aidat borcuna ilişkin icra takibi başlatılacaksa duruma göre borçlu olarak hem kat maliki hem de kiracı gösterilebilir. Apartman Aidatı Nedir? Nasıl Belirlenir?

Apartman Aidatları Nasıl Belirlenir ve Aidatlar Ne Zaman Ödenir?

Apartman aidatları, apartman yöneticisinin gerçekleştirmesi gereken apartman genel kurulu toplantısında belirlenir. Yine aynı toplantıda aidatın alınacağı tarihler de belirlenir ve yazılı olarak kayıt altına alınır.

Eğer oturduğunuz daire site ise belirlenen site yönetim kurulu apartman aidatı ve ödeme tarihlerini belirlemekle yükümlüdür. Apartman Aidatı Nedir? Nasıl Belirlenir?

Apartman Aidatında Gecikme Tazminatı Nedir?

Apartman aidatlarındaki gecikme tazminatı kanunla belirlenmiştir ve aylık olarak hesaplanır. 5711 sayılı kanuna göre, apartman aidatı gecikme tazminatı aylık olarak yüzde 5’tir. Örneğin 100 TL olan apartman aidatı 3 ay sonra ödenmesi durumunda 115 TL olarak ödenir. Apartman Aidatı Nedir? Nasıl Belirlenir?

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

650 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri