Atla

Atama İptali Davası


Atama İptali Davası

Atama İptali Davası

Atama İptali Davası

Resmi kurumlarda (devlet kurumlarında) pek çok farklı etkene bağlı olarak meydana gelen atamalar;

*Görev gereklilikleri,

*Görev nitelikleri,

*Ekonomik ve sosyal yapı,

Gibi faktörler göz önünde bulundurulacak biçimde adil ve hukuka uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Söz konusu atama iptali davası ise idari ve amir ile memur arasında meydana gelen bir uyuşmazlık veya ahlaki yönden uygun olmayan biçimde amiri tarafından memurun farklı bir yere atamasının gerçekleştirilmesi ile ortaya yasal bir hak olarak çıkar.

 


 

Atama İptali Davası NASIL AÇILIR

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ nun 74. Ve 76. Maddeleri çerçevesinde gerçekleştirilen atamalar, aile düzenine zarar vermeden kurumlar arasında uygulanan koordinasyon sonucunda gerçekleştirilir.

 

Memur tarafından talep edilmesi durumunda uygulanan atamalar, yönetmelik kapsamında belirtilmiş olan bir görev veya bölge içerisinde açığın meydana gelmesi halinde talep eden memurun, eşinin görev süresi de dikkate alınacak şekilde izin haddi içermektedir.

Söz konusu atama uygulaması, ‘Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına’ dair yönetmelik kapsamında ve ‘Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ ile ‘Emniyet Hizmeti Mensuplarının Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ gibi diğer yönetmelikler de de açık şekilde belirtilmektedir. Yer değiştirme şeklinde ataması uygulanan devlet memuruna, aylık ve diğer ödemeleri dikkate alınarak taban ve kıdem aylığı da dahil olacak şekilde ‘657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ kapsamında belirtilmiş olan ek gösterge, zam ve tazminatlarının kanuni kesintilerinin gerçekleştirilmesinden sonra net miktarının eş değeri seviyesinde;

Atama İptali Davası

*Olağanüstü halin durumu bulunan bölgeye ve bu kentlerde görev alan memura 60% oranında,

*Kalkınma hususunda 1. Derece bölgede görev alan memura 50% oranında,

*Kalkınma hususunda 2. Derece bölgede görev alan memurlara 25% kadro tasarrufu oranında,

Ödemeler uygulanır. Eşi başka kentte ‘memur’ olarak görevli olan memurlar ise yönetmelik kapsamında ücretsiz izinli kabul edilir.

Memurlar atanamayacakları noktalarda ve bu kurumların memura dair hazır görevlerine atanabilmeleri açısından, kademede ne tip bir göreve hizmet vereceği Devlet Personel Daire Başkanlığı tarafından oluşturulmuş ve yönetmelik kapsamında açık şekilde belirtilmiştir. Kurumlar bünyesinde uygulanacak yer değiştirme şeklindeki atama hallerinde Devlet Personel Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan atama planı dikkate alınır.

Atama İptali Davası Nasıl Açılır?

‘İdari dava’ sınıfında yer alan atama iptali davası, İdari Mahkemeler’ de, Vergi Mahkemesi’ nde ve Danıştay’ da açılır. Dava konusu olan idari işlemin gerçekleştirilmiş olunduğu noktadaki mahkemeye başvuru gerçekleştirilerek, açılır. İkamet edilen noktadaki idare ve veri mahkemesi dava dilekçesi verilir.

Dava dilekçesi Vergi Mahkemesi ya da İdare Mahkemesi bulunmayan ikamet noktalarında ise Asliye Hukuk Hakimliği’ne verilebilir. İdare tarafından kişiye yönelik olarak yazılım bildirim yani tebligat yapılmasından sonra Vergi Mahkemeleri’ nde 30 gün, İdare Mahkemeleri’ nde ya da Danıştay’ da 60 gün içerisinde davanın açılması gerekliliği bulunur. Bu sürelere ilaveten özel kanunlarda düzenlenmiş olan dava açma süreleri bulunur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Atama İptali Davası - Yorum
  FATMANUR AYDINKAL -
  17 Ağustos 2016

  Atama İptali Davası Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

  Cevapla
 • Atama İptali Davası - Yorum
  SELEN ONÜŞ -
  26 Eylül 2016

  Atama İptali Davası Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
Yorum Bırak