Atama İptali Davası | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Atama İptali Davası

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İdare Hukuku  > Atama İptali Davası

Atama İptali Davası

Atama İptali Davası

Atama İptali Davası | Resmi kurumlarda (devlet kurumlarında) pek çok farklı etkene bağlı olarak meydana gelen atamalar;

*Görev gereklilikleri,

*Görev nitelikleri,

*Ekonomik ve sosyal yapı,

gibi faktörler göz önünde bulundurulacak biçimde adil ve hukuka uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Söz konusu atama iptali davası ise idari ve amir ile memur arasında meydana gelen bir uyuşmazlık veya ahlaki yönden uygun olmayan biçimde amiri tarafından memurun farklı bir yere atamasının gerçekleştirilmesi ile ortaya yasal bir hak olarak çıkar.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ nun 74. Ve 76. Maddeleri çerçevesinde gerçekleştirilen atamalar, aile düzenine zarar vermeden kurumlar arasında uygulanan koordinasyon sonucunda gerçekleştirilir.

Memur tarafından talep edilmesi durumunda uygulanan atamalar, yönetmelik kapsamında belirtilmiş olan bir görev veya bölge içerisinde açığın meydana gelmesi halinde talep eden memurun, eşinin görev süresi de dikkate alınacak şekilde izin haddi içermektedir.

Söz konusu atama uygulaması, ‘Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına’ dair yönetmelik kapsamında ve ‘Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ ile ‘Emniyet Hizmeti Mensuplarının Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ gibi diğer yönetmelikler de de açık şekilde belirtilmektedir. Yer değiştirme şeklinde ataması uygulanan devlet memuruna, aylık ve diğer ödemeleri dikkate alınarak taban ve kıdem aylığı da dahil olacak şekilde ‘657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ kapsamında belirtilmiş olan ek gösterge, zam ve tazminatlarının kanuni kesintilerinin gerçekleştirilmesinden sonra net miktarının eş değeri seviyesinde;

*Olağanüstü halin durumu bulunan bölgeye ve bu kentlerde görev alan memura 60% oranında,

*Kalkınma hususunda 1. Derece bölgede görev alan memura 50% oranında,

*Kalkınma hususunda 2. Derece bölgede görev alan memurlara 25% kadro tasarrufu oranında,

Ödemeler uygulanır. Eşi başka kentte ‘memur’ olarak görevli olan memurlar ise yönetmelik kapsamında ücretsiz izinli kabul edilir.

Memurlar atanamayacakları noktalarda ve bu kurumların memura dair hazır görevlerine atanabilmeleri açısından, kademede ne tip bir göreve hizmet vereceği Devlet Personel Daire Başkanlığı tarafından oluşturulmuş ve yönetmelik kapsamında açık şekilde belirtilmiştir. Kurumlar bünyesinde uygulanacak yer değiştirme şeklindeki atama hallerinde Devlet Personel Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan atama planı dikkate alınır.

Atama İptali Davası Nasıl Açılır?

‘İdari dava’ sınıfında yer alan atama iptali davası, İdari Mahkemeler’ de, Vergi Mahkemesi’ nde ve Danıştay’ da açılır. Dava konusu olan idari işlemin gerçekleştirilmiş olunduğu noktadaki mahkemeye başvuru gerçekleştirilerek, açılır. İkamet edilen noktadaki idare ve veri mahkemesi dava dilekçesi verilir.

Dava dilekçesi Vergi Mahkemesi ya da İdare Mahkemesi bulunmayan ikamet noktalarında ise Asliye Hukuk Hakimliği’ne verilebilir. İdare tarafından kişiye yönelik olarak yazılım bildirim yani tebligat yapılmasından sonra Vergi Mahkemeleri’ nde 30 gün, İdare Mahkemeleri’ nde ya da Danıştay’ da 60 gün içerisinde davanın açılması gerekliliği bulunur. Bu sürelere ilaveten özel kanunlarda düzenlenmiş olan dava açma süreleri bulunur.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

2 Sorular

Avukata Soru Sor